آخرین اخبار
 
کد مطلب: 75452
32 نکته درباره يک مجموعه تلويزيوني بزرگ
همه‌چيز درباره مجموعه «معماي شاه»
تاریخ انتشار : 1394/08/20
نمایش : 2569
در سريال معماي شاه در کنار روايت زندگي محمد رضا پهلوي و ديگر درباريان، زندگي خانواده «دکتر وزيري» نيز روايت مي شود. دکتر وزيري که نقش او توسط سعيد نيکپور ايفا مي‌شود، وجود خارجي ندارد و صرفا بار دراماتيکي داستان را به عهده دارد.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از مشرق، پخش سريال تلويزيوني «معماي شاه» جديدترين محصول سيماي جمهوري اسلامي ايران با موضوع «تاريخ معاصر» از روز گذشته درشبکه يک سيما آغازشد. اين سريال تلويزيوني در 80 قسمت شصت‌دقيقه‌اي به کارگرداني «محمدرضا ورزي» و تهيه‌کنندگي «علي لدني» توليدشده است. مراحل تحقيق و پژوهش اين سريال تاريخي از اواخر سال 1389 زير نظر «دکتر موسي حقاني» به‌عنوان مشاور پژوهشي و تاريخي آغاز گرديد. سريال از دي‌ماه 1391 مقابل دوربين «فرشاد خالقي» رفته و تصويربرداري آن همچنان ادامه دارد. کاخ سعد آباد،کاخ نياوران، دکورهاي اختصاصي ساخته‌شده در شهرک غزالي،کاخ‌موزه گلستان،موزه عبرت، بناهاي تاريخي شهر تهران و... برخي از لوکيشن هاي اين سريال است. معماي شاه با همراهي بيش از 560 نفر از عوامل سينما، تئاتر و تلويزيون در مسئوليت‌هاي پشت‌صحنه توليدشده و 80 بازيگر اصلي در کنار 520 بازيگر نقش فرعي تاکنون در آن حضورداشته‌اند که با توجه به ادامه تصويربرداري سريال، در مراحل بعدي هنرمندان بيشتري به اين ترکيب اضافه خواهند شد.

 

وقايع و رويدادهاي اين سريال در فاصله سال‌هاي 1317 تا 1357 رخ مي‌دهد. سريال با ازدواج محمدرضا پهلوي و فوزيه و بازگشت آن‌ها به ايران آغاز و با مرگ محمدرضا در قاهره به پايان مي‌رسد. در اين مقطع زماني چهل ساله رويدادهاي مهم اجتماعي، فرهنگي و سياسي جامعه ايران نيز به تصوير کشيده مي‌شود.

در اين سريال تلويزيوني «حسين نورعلي» در نقش جواني محمدرضاشاه و «اميرمهدي کيا» در نقش ميان‌سالي اين شخصيت حضور يافته است. بازيگران مختلفي در نقش شخصيت‌هاي تاريخي در اين سريال مقابل دوربين رفته‌اند که به کمک گريم خلاقانه «شهرام خلج» طراح چهره‌پردازي، به تصاوير تاريخي نزديک شده و در دکورهاي طراحي شده توسط «داريوش پيرو» و لباس هاي طراحي شده «مارال جيراني» هنرنمايي کرده اند.

1.    تاکنون سريال هاي مختلفي درباره تاريخ پهلوي اول و دوم ساخته شده است. در اغلب اين آثار، مقاطعي از اين تاريخ انتخاب و به صورت خلاصه به اين دوره پرداخته شده است. در هيچ سريالي مانند معماي شاه به صورت مبسوط به اين دوره پرداخته نشده است.

2.  فهرستي طولاني از شخصيت هاي سياسي در اين سريال حضور دارند. برخي شخصيت هاي فرهنگي همچون: دکتر علي شريعتي،جلال آل احمد،حبيب ثابت پاسال صاحب اولين شبکه تلويزيوني،مهرداد پهلبد وزير فرهنگ و هنر، رضا قطبي رييس راديو و تلويزيون ايران،حسين گل گلاب سراينده شعر اي ايران اي مرز پُرگهر،داريوش رفيعي،روح الله خالقي و...  از آن جمله اند.

3.    سريال معماي شاه رويدادهاي اواخر دوره پهلوي اول تا پايان پهلوي دوم در فاصله سال هاي از 1317 تا 1357 را بررسي و تحليل مي کند. براي روايت سريال، رويدادهايي انتخاب شده که مورد وثوق جامعه، محققان،استاتيد دانشگاه و مورخان بوده است. چنين روشي کمتر مورد توجه سازندگان سريال هاي تاريخي اين دوره بوده است.
4.    اشغال ايران توسط متفقين،قيام 30 تير ، ملي شدن صنعت نفت، کودتاي 28 مرداد،قيام پانزده خرداد 42،کاپيتولاسيون،واقعه هفده شهريو يا جمعه سياه،دوران تبعيد امام در نجف،حضور لهستاني ها در ايران در جنگ جهاني دوم،وقايع آذربايجان و فرقه پيشه وري، حضور نيروهاي بيگانه در کشور،ترور هژير، ترور رزم آرا،ماجراهاي مربوط به کنسرسيوم نفت و... برخي از رخدادهاي اين سريال است.

5.   در سريال معماي شاه در کنار روايت زندگي محمد رضا پهلوي و ديگر درباريان، زندگي خانواده «دکتر وزيري» نيز روايت مي شود. دکتر وزيري که نقش او توسط سعيد نيکپور ايفاء مي شود، وجود خارجي ندارد و صرفا بار دراماتيکي داستان را به عهده دارد. پسر او محمود معادل محمد رضا پهلوي است که در داستان طراحي شده و درست هم سن او در همان جايي که او درس خوانده درس خوانده است. از نگاه محمود  و جاممعه را مشاهده و با رويدادهاي اجتماعي همراه مي شويم.

6.    سريال تلاش خواهد کرد مخاطبان را با علمکرد پهلوي دوم آشنا کند و از همين حيث بخش عمده اي از سريال ـ به دوره پهلوي اول اختصاص دارد. البته در پنج قسمت ابتدايي، هم محمد رضا و هم رضا شاه در داستان حضور دارند. اين پنج قسمت روايت سه سال حکومت رضاشاه از نگاه محمد رضا است.

7.    اين سريال تلاش کرده تا از جذابيت هاي بصري براي جذب مخاطبان بهره بگيرد. انتخاب بازيگران نزديک به شخصيت ها، همچنين گريم هاي شبيه سازي شده، پرداختن به جنبه هاي داستاني و از همه مهم تر روايت قصه اي پُرفراز و نشيب برخي از جنبه هاي اين فعاليت است.

8.    برخلاف برخي سريال هاي تاريخي که مخاطب ميان خود و شخصيت تاريخي فاصله قائل است، در اين سريال حداکثر واقع گرايي لحاظ و تلاش شده کار به گونه اي پيش برود که مخاطب شخصيت تاريخي را مقابل دوربين احساس کند و تصور نکند يک بازيگر نقش آن شخصيت را ايفاء مي کند.

9.    توجه جدي به «مستندات تاريخي» مهم ترين ويژگي سريال معماي شاه است. بر همين اساس در مراحل مختلف از حضور محققان و پژوهشگران بهره گرفته شده است. در مرحله پيش از نگارش فيلم نامه گروهي پنج نفره مسووليت پژوهش و تحقيق تاريخي را به عهده داشتند. دکتر موسي حقاني به عنوان «مشاور پژوهشي و تاريخي» در طول نگارش فيلم نامه و ساخت اثر معماي شاه را همراهي کرده است. همچنين در مراحل مختلف ساخت از حضور «خسرو معتضد» به عنوان کارشناس تاريخي و نيز «محمدرضا کائيني» بهره گرفته شده است.

10.    سازندگان سريال در مقاطع مختلف توليد و در گروه هاي گوناگون همچون: صحنه و لباس نيز به صورت مستقل کار پژوهشي و تحقيقي انجام داده اند و حتي اين کار همزمان با توليد نيز ادامه داشته است.

11.    رويدادها و اتفاقاتي که در سريال معماي شاه مورد استفاده قرار گرفته، از چند وجه متفاوت مورد بررسي تاريخي قرار گرفته اند و اگر اصالت رويدادي در چند منبع مورد توجه واقع شده، از آن بهره گرفته شده و در غير اين صورت کنار گذاشته شده است.

12.    در سريال معماي شاه تواتر ماه، سال و روز در فاصله مقطع تاريخي 1317 تا 1357 مورد توجه واقع شده است و حتي درخصوص برخي رويدادها مانند «کودتاي 28 مرداد»، اتفاق ها به صورت ساعت به ساعت روايت شده است و مشخص است که هر سکانس از لحاظ تاريخي در چه ساعتي رخ مي دهد.

13.    براي راحت شدن ارتباط مخاطب با سريال و درک بهتر رويدادهاي تاريخي، زمان و مقطع وقوع حوادث از طريق يک ماشين تايپ قديمي به اطلاع مخاطب رسانده مي شود.

14.    «طراحي جلوه هاي رزمي» موضوعي است که پيش از اين صرفا در چند سريال تاريخ اسلام همچون «مختارنامه» رخ داده اما در «معماي شاه» با بهره گيري از اين امکان، صحنه هاي درگيري خياباني همچون: وقايع 28 مرداد، 30 تير و حمله به خانه قوام و...، بر اساس دکوپاژ کارگردان طراحي شده تا باور پذيري آن افزايش يابد.

15.    لوکيش اغلب سريال هاي تاريخ معاصر منطقه «لاله زار» بوده است که به طور مفرط در سريال هاي تاريخ معاصر استفاده شده است. البته در سريال سرزمين کهن، دکور «ميدان بهارستان» نيز ساخته شد اما پخش سريال به سرانجام نرسيد. حالا در معماي شاه براي اولين بار دکور «خيابان منيريه»،«ميدان ژاله»،«خيابان انقلاب» و «پامنار» در اين سريال ساخته شده تا براي روايت داستاني تاريخي، فضايي جديد پيش چشم مخاطب فراهم نمايد. اين دکور از زواياي مختلفي در سريال به نمايش درمي آيد و به دليل توجه به پس زمينه ها، فضاي جذابي را ايجاد مي کند.

16.  هدف اين سريال مرور دوباره تاريخ پهلوي پس از گذشت 37 سال از پايان آن است. اين سريال قرار است به پرسش هاي متعدد نسل جوان درباره اين دوره پاسخ دهد. 

17.    اين خانواده ساکن منيريه هستند و از طريق روايت زندگي آنها، زندگي اجتماعي و سياسي مردم ايران در اين مقطع تاريخي بررسي و تحليل مي شود. برخي تجهيزات مورد نياز اين سريال همچون: تانک ها و اتومبيل هاي نظامي پس از سال ها براي اولين بار از موزه هاي ارتش بيرون آمده است.

18.    در ساخت اين سريال بر مشترکات تاريخي تاکيد شده است و از مطالبي استفاده شده که همگان درخصوص ان اتفاق نظر داشته اند. کتاب هاي منتشر شده در داخل و خارج ايران،اسناد موجود در کتابخانه ها فضاي مجازي،مصاحبه هاي شفاهي،مطالب منتشر نشده و... برخي از اين موارد است.

19.    سريال معماي شاه قصد داشت با انتخاب بازيگران زن لبناني براي نقش هاي شخصيت هاي غير انقلابي، امکاني براي باورپذيري ايجاد کند. گروه سازنده در مراحل ابتدايي پيش توليد به کشور لبنان سفر کرده و حتي برخي بازيگران زن اين کشور را نيز انتخاب کردند اما پيش از آغاز تصويربرداري سريال در دي ماه سال 1391، به دليل افزايش شديد قيمت دلار، تمام محاسبات مالي اوليه به هم ريخت و عملا اين مسئله از دستور کار خارج شد.

20.    معماي شاه اولين حضور «نرگس محمدي» در اثري تاريخي است. اين بازيگر که با ايفاي نقش در سريال ستايش مورد توجه مخاطبان سيما قرار گرفت، در معماي شاه نقش دختري به نا «گلنار» را ايفاء مي کند که با ورود به جمع خانواده اي اصيل و ثروتمند، رويدادهايي را رقم مي زند.

21.    در طول ساخت سريال، برخي بازيگران درگذشتند که البته نقش آنها در سريال کامل اجرا شد. فوت آنها نه در معماي شاه بلکه در جايي ديگر رخ داد. خسرو فرخزادي،ابراهيم بحرالعلومي و مصطفي عبداللهي اسامي اين افراد است.

22.    معماي شاه تلاش کرده از حيث انطباق با تاريخ، اثري کاملا موثق باشد. جنبه هاي تطبيقي اين اثر با تاريخ صد درصد رعايت شده و اين اثر را به اجماعي از نظرات و منابع مختلف تبديل کرده است.

23.    توجه به پس زمينه اجتماعي و  فرهنگي رويدادهاي حدفاصل 1317 تا 1357 بخش مهمي از سريال معماي شاه را به خود اختصاص مي دهد. بررسي تحولات خيابان منيريه و تبديل آن به بورس فروش لوازم ورزشي يکي از اين رويدادها است و ساير آنها را در طول سريال خواهيد ديد.

24.    معماي شاه حضوري فعال در فضاي مجازي دارد و از طريق سايت رسمي به نشاني «www.moamaeshah.ir» از دو سال قبل همزمان با تصويربرداري با مخاطبان خود در تعامل است. اين سريال در اينستاگرام بانام moamaeshahoddical، در فيس‌بوک با نشاني www.facebook.com/moamaeshah، در توييتر با حساب کاربري @moamaeshah و در تله گرام با کانال رسمي به نشاني telegram.me/moamaeshah فعال است و محتواي موردنياز رسانه‌ها و مخاطبان را ارائه مي‌دهد.

25.    معماي شاه اولين سريالي است که در سطح گسترده و به طور مستقيم با شخصيت هاي تاريخي در ارتباط است و در کنار روايت ماجراهاي دربار، قصه اي پرافت و خيز را هم روايت کرده و ضمنا اثري مناسبتي نيست. در اغلب سريال هاي تاريخي گذشته، اين شخصيت هاي تاريخي حضوري کوتاه و محدود داشته اند. در اغلب موارد در سريال هاي تاريخي، يا به اين شخصيت ها به صورت محدود پرداخته شده يا فقط قصه روايت شده و شخصيت هاي تاريخي جايگاهي نداشته اند.

26.    اگر حوصله نکرده ايد کتاب هاي تاريخي بخوانيد، تماشاي اين سريال براي شما مفيد خواهد بود.

27.    معماي شاه ناگفته هايي از کوچه پس کوچه هاي دوران پهلوي دوم را روايت مي کند.

28.    سه ازدواج محمد رضا شاه در اين سريال به تصوير کشيده شده است.

29.    نگاه سياسي محمد رضا شاه، وابستگي وي به دولت هاي خارجي برخي از رويدادهاي اين سريال است.

30.    ساخت سريال معماي شاه در مدت زمان کوتاه تري نسبت به سريال هاي تاريخي انجام شده است. تصويربرداري اين سريال از دي ماه سال 1391 آغاز و پس از گذشت کمتر از سه سال از آغاز تصويربرداري، پخش آن همزمان با ساخت فازهاي ديگر آغاز شد. اين سريال در 80 قسمت توليد شده است.

31.    محاکمه،کيف انگليسي،روزگار قريب،مدار صفر درجه، در چشم باد و کلاه پهلوي آثار موضوعي سال هاي اخير با موضوع تاريخ پهلوي بوده است. به نظر مي رسد معماي شاه به جهت کامل بودن آن براي سال هاي طولاني آخرين سريالي است که در اين زمينه ساخته مي شود.

32.    سريال معماي شاه صاحب بيش از هفت هزار متر مربع بناي ماندگار است. بناي ماندگار برخلاف دکور، با باران و گرما از بين نمي رود و مي توان براي سريال هاي ديگر نيز از آن استفاده کرد. خيابان انقلاب (پهلوي سابق)، خيابان ولي عصر و ميدان منيريه،ميدان ژاله،،خانه دکتر وزيري و خيابان منتهي به آن،خانه امام خميني (ره)  در نجف،دهکده نوفل لوشاتو برخي از اين بناها هستند.
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر