آخرین اخبار
 
کد مطلب: 75142
شرط ادامه دار شدن سريال پايتخت
تاریخ انتشار : 1394/04/29
نمایش : 1629
کارگردان سريال پايتخت ۴ با اشاره به شرايط سخت کار گفت: تا زماني که نياز از سوي مخاطب وجود داشته باشد و مردم خواهان «پايتخت» باشند، تيم پايتخت با قصه‌هاي جديد مي‌تواند کنار مردم باشد
به گزارش منطقه آزاد به نقل از مشرق، سيروس مقدم به سوالات ما در خصوص برآورده شدن توقعات مخاطب در سريال «پايتخت» 4 و امکان ادامه اين مجموعه در فصل‌هاي بعدي گفت‌وگو کرد که از نظرتان مي‌گذرد.

برآوردن نياز مخاطب براي گروه وظيفه شد

سيروس مقدم در پاسخ به اين سوال که نياز ساخت اين سريال از چه زماني شکل گرفت گفت: پايتخت 4 برگرفته از توقعات، خواست، نياز جامعه و مردم است . در يکسالي که پايتخت پخش نشد به انحاء مختلف مردم اين توقعات و نياز خودشان را از طرق مختلف ( حضوري، تلفني، از طريق رسانه ها و...) مطرح کردند.  برآورده کردن نياز مخاطب به عنوان يک وظيفه براي ما محسوب شد. خوشبختانه مديران فرهنگي سازمان صدا و سيما هم به نياز و خواسته مردم لبيک گفتند با اين که ساخت پايتخت در دستور کار نبود اما کار توليد اين پروژه را تسريع کردندکه براي ماه مبارک آماده شود

 

تيم پايتخت بايد حرف هاي تازه براي گفتن داشته باش

 

مقدم درباره پتانسيل ادامه پايتخت توضيح داد: تا زماني که اين نياز از سوي مخاطب وجود داشته باشد و مردم خواهان «پايتخت» باشند و احساس کنند که سير و اشباع نشدند و تا زماني که مديران فرهنگي سازمان دوست داشته باشند تيم پايتخت با قصه هاي جديد کنار مردم باشد و از همه مهمتر اين تيم سازنده پايتخت حرف تازه اي براي ارايه داشته باشد و احساس شود سوژه‌هاي جديد وجود دارد و فضاهاي جديدي که بتواند قصه هاي جديد را در آن مطرح کند به نظرم مي تواند فصل هاي ديگر ادامه پيدا کندو ما شاهد ساخت فصل  هاي بعدي باشيم. پتانسيل فراواني در پايتخت وجود دارد که مي تواند کار را دنباله دار کند.

 

ماجراهاي پايتخت براي مخاطب قابل لمس است

 

کارگردان سريال «ميکائيل» درباره راز موفقيت سريال و اقبال مخاطب گفت: راز موفقيت پايتخت و برگ برنده اين سريال در واقعي بودن و رئال و طبيعي بودن آن است. مردم احساس نمي کنند با يک قصه روبرو هستند و يک کار نمايشي را مي‌بينند، احساس مي‌کنند ماجراها در خانه همسايه يا سر کوچه و محله شان رخ مي دهد همه چيز برايشان قابل لمس است و درکش مي‌کنند.

 

تدبير براي شروع خوب و تکه کلام‌هاي جديد

 

وي درباره شروع سريال پايتخت 4 و تدبير براي شروع خوب با گريم‌هاي متفاوت شخصيت‌هاي اصلي گفت: وقتي قرار شد پايتخت 4 را کار کنيم به اين نتيجه رسيديم که شکل جديدتري براي کار در نظر بگيريم که مردم با فضاها و داستان‌هاي جديد و تکه کلام هاي جديدتر روبرو شوند و احساس نشود يک سوژه در قسمت هاي مختلف تکرار مي شود به همين خاطر است که رويا ها و کابوس هاي ارسطو به شکل انيميشن به کار اضافه شد يا در 6 قسمت اول فرم گريم و آرايش بازيگران با ريش و موي بلند يک تصوير تازه از شخصيت‌ها به مخاطب داد و براي مردم اين گريم سوال ايجاد کرد.

 

شيب ملايم در تغيير فرم کارگرداني و دکوپاژ پايتخت 4

 

مقدم درباره تغيير لحن کارگرداني در پايتخت 4 نسبت به ديگر فصل هاي اين سريال توضيح داد:نوع قصه گويي در پايتخت 4 فرم  جديدتري نسبت به کارهاي قبلي دارد. درباره لحن هم همين طور است وقتي با قصه اي حادثه اي و اکشن روبرو هستيم فرم کارگرداني با قصه‌اي رئال بايد متفاوت باشد. وقتي قصه ساده تعريف مي شود دوربين هم بايد به اين سادگي و واقع گرايي پايبند باشد و دقيقا بايد در خدمت اين جنس قصه گويي باشد به همين دليل هم پايتخت شيب ملايمش در فرم کارگرداني، دکوپاژ و ميزانسن هم نهفته است و همه درخدمت  اين است که اين قصه به درستي ارايه شود.

 

پايتخت 4 قصه دنباله دار و منسجم ندارد

 

کارگردان فصل هاي مختلف پايتخت درباره تغيير لحن کارگرداني در اين سري از مجموعه توضيح داد:  از ابتدا توافقي که بين من و آقاي تنابنده و آقاي معقولي (فيلمبردار) وجود داشت اين بود که پايتخت 4 با يک شيب ملايم قصه‌اش را تعريف کند و مثل پايتخت‌هاي قبل يک قصه دنباله‌دار و منسجم ندارد بلکه بچه قصه هايي است که براي افراد خانواده اتفاق مي‌افتد طبيعتا فرم کارگرداني و تصوير و نورپردازي آن هم بدون التهاب، آرام، با نرمش قصه را روايت کند. اين دقيقا علتش اين است که اين فرم کار اين بار به اين شکل قصه روايت شود که  اين تفاوت را در شکل فيلمبرداري و کارگرداني هم خودش را نشان داد.

 

با پنج قسمت فيلمنامه آماده کار کليد خورد/ با فشردگي کار از شتابزدگي پرهيز کرديم

 

وي در پاسخ به اين سوال که چقدر از فيلمنامه آماده بود  که کار تصويربرداري آغاز شد گفت: پايتخت را خيلي دير شروع کرديم قراربود تيم پايتخت سريالي به نام «علي البدل» را شروع کنيم که به دلايلي آن را کنار گذاشتيم و پايتخت را شروع کرديم يک ماه قبل از عيد پايتخت جدي شد و به سرعت دوستان روي سوژه، ايده‌ها  و قصه ها متمرکز شدند و اتفاقي که رخ داد اين بود که با پنج قسمت فيلمنامه آماده شد و تاييد شد و به مرور در طول کار بقيه قصه‌ها به ما برسد اما با همه مسايلي که وجود دارد از جمله اين که زمان کم داريم، فشردگي وجود دارد تعداد قسمت ها نسبت به کار نوروز بيشتر شده اما از دقت و ظرافت و کيفيت کار نگذشتيم. فيلمنمامه هايي داريم که رويش  نوشته شده بازنويسي ششم و هفتم يعني بارها فيلمنامه ها ورز خورده، رفته برگشته بازنويسي شده تا آنچيزي شکل گرفته که  مطلوب تيم براي کار بوده است. در همين ضيق وقت با دقت به فيلمنامه توجه شده است نتيجه کار را هم مي بينيد هيچ شتابزدگي در کار وجود ندارد زيرا همه اين انگيزه دارند که پايتخت 4 را با کيفيت بهتر به مردم ارايه دهند. به مخاطب مسايلي از جمله ضيق وقت يا مشکلاتي که ما با آن روبرو هستيم ارتباطي ندارد مخاطب علاقه دارد که کار خوب از گروه را شاهد باشد.

 

خانواده پايتخت دچار اختلاف مي شود

 

مقدم در پاسخ به اين پرسش که چه پاياني براي پايتخت در نظر گرفتيد آيا پاياني است که بتواند سرآغاز فصل هاي بعدي باشد گفت: پايتخت 4 پاياني دارد که برگرفته از پايتخت‌هاي ديگر است، بنا به دلايلي خانواده کمي دچار اختلاف مي شود اما همين خانواده با تعقل، درايت و مديريت بزرگترها اختلافات را کنار مي گذارند و پيوسته مي شوند و تصميم مي گيرندکه با اتحاد وهمدلي خانواده حفظ شود و متلاشي نشود با اين وحدت و همدلي خانواده مي توان شاهد پايتخت هاي ديگر بود.

 

پايتخت رياضت دلچسبي است

 

وي درباره سريال ساخت  «علي البدل» هم تاکيد کرد: سريال پايتخت 4کار بسيار سختي است دوربين فصل هاي مختلف اين مجموعه  از آپارتمان، خانه و کافي شاپ  و... خارج شده و به مناطق مختلف رفته و در شهرستان و درميان کوچه و  بازار رفته است. پايتخت 4تغيير و جابجايي زيادي  داشتيم  يک ساختمان از صفر شروع مي شود تا به خانه اي کامل تبديل مي شود و همين امر کار توليد را  بسيار سخت مي کند اما اين رياضيت دلچسبي است داشته باشد اما همه اين ها خستگي به دو ماه استراحت  نياز دارد بعد تصميم بگيريم اين تيم علي البدل را جلوي دوربين ببريم يا يا پايتخت 5.
انتهاي پيام/

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر