آخرین اخبار
 
کد مطلب: 74697
گزارشي تحليلي:
زن الگو در سريال هاي ماهواره اي
تاریخ انتشار : 1393/11/01
نمایش : 2315
بيشترين مخاطب شبکه هاي فارسي زبان و مشخصا سريال هاي اين شبکه ها زنان و دختران پاک ايران زمين هستند . زيرا آنان بيشتر وقت خود را در خانه و بعضا پاي شبکه هاي ماهواره مي گذرانند
به گزارش منطقه آزاد، امروزه برکسي پوشيده نيست که جنگ نرم عظيمي عليه ملت ما شکل گرفته است. استفاده از ظرفيت رسانه نقش بسيار مهمي در اين جنگ ايفا مي کند. هجمه شبکه هاي ماهواره اي هجومي خاموش اما اثرگذار است. بيشترين تاثير اين شبکه ها بر سبک زندگي ايراني اسلامي مردم ايران است. برهمين اساس بيشترين مخاطب شبکه هاي فارسي زبان و مشخصا سريال هاي اين شبکه ها زنان و دختران پاک ايران زمين هستند . زيرا که اکثر زنان و دختران ما بيشتر وقت خود را در خانه و بعضا پاي شبکه هاي ماهواره مي گذرانند. با اين مقدمه از شما دعوت مي کنم ادامه مطلب را با دقت بخوانيد:

در حال حاضر بيش از 140 شبکه تلويزيوني ماهواره اي به زبان فارسي وجود دارد، در اين ميان 15 شبکه اختصاصي فيلم و سريال را به صورت 24ساعته، صدها فيلم و ده ها سريال را در هزاران قسمت براي مخاطبان ايراني نمايش مي دهند. تاکنون 160 عنوان سريال در قالب 2700 قسمت از اين شبکه ها پخش شده است. آنچه که در اين سريال هاي ماهواره اي قابل توجه است آن است که در اکثر اين سريال ها نقش اول به زنان اختصاص داده شده است و يا نقش کليدي در اين سريال ها به زنان تعلق دارد.

در حقيقت شبکه هاي ماهواره اي فارسي زبان همواره به دنبال فرهنگ سازي و پياده سازي سبک زندگي غربي بر نظام خانواده ايراني است. چرا که در تمدن اسلامي، خانواده مهمترين و باارزش ترين بنيان به حساب مي آيد. بنابراين اين شبکه ها با استفاده از پخش مداوم سريال هاي خود که هر کدام با هدف ايجاد و سبک سازي در زندگي مردم است، مدل هاي جدايي از خانواده را مطابق با سبک زندگي غربي و متضاد با فرهنگ ايراني اسلامي به تدريج وارد سبک زندگي خانواده هاي ايراني مي کنند. بر اساس آمار 30 درصد از سريال هاي ماهواره اي فارسي زبان در سال جاري محصول کشور ترکيه و تقريبا 30 درصد ديگر آن به کشور آمريکا مربوط مي شود. کشورهاي کانادا و انگلستان نيز به ترتيب 4 و 8 درصد از اين بازار را به خود اختصاص داده اند تا سبک زندگي امريکايي و در حقيقت انسان امريکايي را ترويج کنند.

ويژگي هاي زني که در سريال هاي امريکايي الگوسازي مي شود

زني شاغل که موفقيت هاي شغلي مهمترين ارزش زندگي او محسوب مي شود.
 
 زني که اغلب با دو يا چند مرد ارتباط دارد و البته اين روابط از نظر او امري عادي است که چيزي از ارزش او کم نمي کند.
 
اعتقاد چنداني به عشق نداشته و روابطش اغلب بر پايه لذت هاي جنسي يا دوستي هاي سطحي و زودگذر است.
 
 زني به ظاهر مقتدر که وابستگي زيادي به خانواده، پدر و حتي شوهر ندارد.
 
در برخي موارد چندين ازدواج ناموفق را تجربه کرده و از اين رو مجاب شده است که کاملا شخصيتي مستقل از خانواده و همسرش داشته باشد.

 
 مصرف شراب ،سيگار و امثال آن، تفريح عادي اوست و گاه در اين زمينه زياده روي مي کند.
 

مشخصه هاي بارز و مشترک زن ترک در سريال هاي ترکيه اي
 
زني سنتي(داراي نشانه هايي از سنت هاي فرهنگي ترکيه) که در مرحله گذار به مدرنيته است.
 
همواره در تلاش براي کسب برتري هاي ظاهري و خودنمايي و فخرفروشي است.
 
 چشم و هم چشمي و رقابت هاي زنانه از بارزترين مؤلفه هاي شخصيتي اوست.
 
 به دنبال مدگرايي و تنوع طلبي درظاهر به ويژه در پوشش و لباس است.
 
 اهل ريخت و پاش، تجمل و اهتمام به رسومات پرخرج در جشن ها و مهماني هاست.
 
 خيانت به عشق را جايز نمي داند ولي براي رسيدن به عشق خود خيانت به خانواده و شوهرش را جايز مي شمرد.
 
در شرايط بحراني خاص و البته به ندرت شراب، سيگار وامثال آن پناه مي برد. اما مصرف اندک مشروبات الکلي در مهماني ها برايش امري عادي است.
 
در واقع زن ترک در سريال هاي ماهواره اي فارسي زبان درحال مدرنيته شدن و تبديل شدن به زن امريکايي است واين تغيير و تجول در قالب سريال هاي تاثيرگذاري که گاه در400 قسمت توليد مي شوند به بيننده القا مي شود.
 
با توجه به اينکه کرامت زن در اسلام داراي جايگاه خاصي است و اسلام براي نقش مادري و همسري زن ارزش خاصي قائل است بنابراين بخش عمده اي از اهداف اين شبکه ها بر روي اين نقش حساس در خانواده ايراني مي چرخد.

روابط عاشقانه مثلثي و چندضلعي از ديگر  سبک‌هاي زندگي غربي است که در اين سريال‌ها به صورت گسترده اي نمايش داده مي‌شود. از 20 درام عاشقانه‌اي که در بهار 93 از شبکه هاي ماهواره‌اي پخش‌شده است، 15سريال به طور خاص مبتني بر همين عشق‌هاي چندضلعي است. و اين به تصوير کشيدن‌ها با نيت عادي‌سازي اين روابط نامشروع صورت مي‌گيرد و تأسف‌بارتر آنکه در اين زنجيره‌ها اين روابط ميان زنان و مردان همسردار صورت مي‌گيرد.

از سويي ديگر در ديالوگ‌هايي که در اين سريال‌ها ردوبدل مي‌شود، سازنده اين سريال‌ها به دنبال آن است تا تولد فرزندان نامشروع را هم مشروعيت و هويت ببخشد و اين‌گونه به بيننده القا کند که فرزند نامشروع رابطه نامشروع رابطه‌اي عاشقانه است و فرزند صالح تنها يادگار حاصل از آن عشق است.

بر اساس آمار 74درصد اين سريال‌هاي فارسي‌زبان مروج يا توجيه‌کننده روابط نامشروع هستند. اگرچه در فرهنگ اسلامي، حق حيات براي انسان نامشروع نيز حتي در دوران جنيني مانند انسان مشروع  بوده و از اين حيث فرقي با يکديگر ندارند و نگاهي به فراواني سقط‌جنين مشروع در سريال‌هاي ماهواره‌اي قابل‌توجه است !

از ديگر عمليات‌هاي رواني که در اين سريال‌ها به‌شدت دنبال مي‌شود، ترويج برهنگي در پوشش، ترويج و تشديد مدگرايي و ارائه مدهاي روز، تقليل حجاب اسلامي و نيز تبليغ استفاده از لوازم‌ آرايش و لباس‌هاي تنگ و محرک است. ازجمله شگردهاي اين سريال‌ها در راستاي تضعيف حجاب آن است که اغلب افرادي که در سريال‌هاي ترکي و هندي حجاب دارند، افرادي بدطينت، خشن و سنتي مي‌باشند. زناني که در زندگي پيشرفت کرده  و يا به دانشگاه مي‌روند و داراي مناصب شغلي بالا هستند بي‌حجاب مي‌باشند. لباس شخصيت‌هايي که هرگز با زن مسلمان ايراني هيچ سنخيتي ندارند .البته برخي از سابت هاي ايراني نيز  از اين فرصت استفاده کرده و براي زنان ايراني لباس شخصيت‌هاي معروف سريال‌هاي ماهواره را طراحي مي کنند .

آشپزي بخش لاينفک زندگي است، بنابراين طراحان سريال‌هاي فارسي زبان براي اين موضوع مهم نيز برنامه‌ريزي کرده‌اند و براي مصرف مشروبات الکلي، گوشت و غذاهاي حرام و انديشه غربي در آشپزي به‌صورت گسترده تبليغ مي‌کنند.نمايش پرسود بودن کارخانه مشروب سازي،نمايش مکرر،جذاب و متنوع از بارهاي شراب به‌عنوان بخشي ازطراحي منزل( که متأسفانه به طراحي وسايل چوبي منازل ما ورود پيداکرده است)، نمايش شراب به‌عنوان اولين دارو در رفع سردردها و خستگي‌ها ، رفع افسردگي و خلاصي از دغدغه‌ها، نماش شراب به‌عنوان عامل پخت بهتر گوشت و نمايش چهره‌اي خشونت‌طلب و رياکار از افرادي که با مشروب‌فروشي‌ها مبارزه مي‌کنند.

يکي از مهم‌ترين مسائلي که امروزه جامعه ما را مورد تهديد قرار داده است مسئله طلاق است و نکته قابل‌توجه اينکه در 10 سريال عاشقانه‌اي که در بهار 93 تنها از شبکه "جم تي وي" پخش گرديد 22 طلاق و يا برهم خوردن عقد و نامزدي در اين سريال‌ها رخ‌داده است.در سريال‌هاي فارسي‌زبان،داشتن صفحه فيس بوک يک ضرورت در زندگي تلقي مي‌شود ، براي مثال در شبکه فارسي وان به شکل اختصاصي تبليغ، ترويج و آموزش استفاده از فيس بوک در داستان‌ها گنجانده‌شده است.

تبليغ خانه‌هاي مجردي از ديگر اهدافي است که اين شبکه‌ها به‌صورت خاص به دنبال هويت دادن به اين نوع سبک زندگي کردن غربي هستند آنان با تحريک لذت طلبي افراد مي‌خواهند جوانان را از مسئوليت‌پذيري و داشتن زندگي مشترک و خانواده سالم دور کنند. تأسف‌بارتر از همه اينکه طبق آمار موجود دليل اصلي حضور اين مهمان ناخوانده غرب‌زده و نامأنوس بافرهنگ ايراني اسلامي، چشم.هم‌چشمي است، چشم و هم‌چشمي اي‌که اين بار به قيمت فروپاشي کانون گرم خانواده‌ها، بي‌حيايي و بلوغ زودرس کودکان اين خانه‌ها تمام مي‌شود.

سعيد اسماعيلي

انتهاي پيام/
 

 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر