آخرین اخبار
 
کد مطلب: 107014
عطر گياه ارزشمند کرفس دانشگاهيان را نگران کرد
تاریخ انتشار : 1396/12/02
نمایش : 281
نشست همايش حفظ و احيا گياه ارزشمند کرفس کوهي در دانشگاه شهرکرد برگزار شد.
به گزارش منطقه آزاد؛ کرفس کوهي گياهي بومي از خانواده چتريان است که به صورت وحشي در ايران رشد مي کند که اندام هوايي اين گياه در طب سنتي براي درمان فشارخون، زخم و التهاب استفاده مي شود.

از ساليان دراز کرفس کوهي به علت اثرات ضد درد، ضد التهاب، آرام‌بخش و ضد سرفه مورد استفاده بوده است. همچنين اين گياه داراي اثرات ضد ويروس، ضد ديابت، ضد سرطان بوده و آن را به عنوان عامل پيشگيري کننده از زخم معده مطرح مي‌کنند.

 کرفس کوهي در مداواي اضطراب، استرس، انواع اختلالات گوارشي بالاخص بيماري‌هاي التهابي روده از قبيل کرون و کوليت و بيماري‌هاي روماتيسمي موثر است.

 
بذر کرفس کوهي اشتها آور است و در مهار رشد تومور معده و محافظت از کبد تأثير مفيدي دارد. ضمن اينکه استفاده‌ از آن و نيز جوشانده ريشه گياه کرفس براي درمان علائم آنفلوانزا، سرماخوردگي، سرفه‌هاي شديد و تنگي نفس نافع مي‌باشد.

از اندام‌هاي گياه براي رفع معده درد، درمان التهاب مفاصل و روماتيسم و تصفيه خون استفاده مي‌شود. همچنين کرفس کوهي در درمان چربي خون بالا، پرفشاري خون، انواع اختلالات قلبي عروقي و کمردرد کاربرد خوبي دارد.
 
علاوه بر اثرات دارويي، اسانس موجود در بذور و ريشه گياه باعث جذب حشرات و تسهيل عمل گرده‌افشاني، دور نمودن بعضي حيوانات و آفات گياهي و محافظت در برابر آسيب‌هاي ناشي از افزايش گرما مي‌شود.

برگ، ساقه و گل کرفس جهت تهيه فرآورده‌هايي از قبيل ترشي و شور کرفس کوهي و يا استفاده در پخت برخي از غذاها مثل سوپ و يا همراه با ماست و نيز به صورت پودر خشک براي معطر کردن دوغ قابل استفاده است. متاسفانه برخي از عشاير يا بوميان مناطق دامنه‌هاي زاگرس که رستنگاه اصلي اين گياه معطر است، به منظور استفاده از قسمت‌هاي مختلف ريشه غده مانند آن، زمينه ريشه‌کني اين گياه پرخاصيت را فراهم کرده اند که اين شيوه تهديدکننده حيات و بقاي اين گونه منحصربه فرد گياهي شده و بايد به شدت از آن پرهيز شود.به همين منظور، نشست هماهنگي نخستين همايش حفظ و احياء گياه کلوس (Kelussia odoratissima Mozaff) با حضور شايان شامحمدي رييس دانشگاه شهرکرد، علي محمدي مقدم مديرکل محترم منابع طبيعي و آبخيزداري استان چهارمحال و بختياري، ثقفي مسئول بنياد فرهنگي حضرت زهرا (س) و جمعي ديگر از محققين، پژوهشگران و متخصصين عرصه منابع طبيعي در دانشگاه شهرکرد برگزار شد.شايان شامحمدي رييس دانشگاه شهرکرد در اين نشست ضمن ابراز خرسندي از توجه به گياه کمياب کلوس گفت: کلوس يکي از داروهاي منحصربه ‌فرد است و همان‌ گونه که دنيا در حال حرکت به سمت گياهان دارويي است، و واردکردن مردم روستاها به عرصه حفظ گونه‌هاي گياهي مخصوصاً کلوس تأثيرگذار است. چراکه نقش تک‌تک افراد جامعه براي حفظ و احياء اين‌گونه مؤثر است و اين مسئله از طريق فرهنگ‌سازي صحيح همراه با آموزش شکل مي‌گيرد.رييس دانشگاه شهرکرد در ادامه گفت: برگزاري اين همايش گام نخست براي حفظ و احياء اين‌گونه در حال انقراض است و بايد با سرمايه گذاري لازم وراه هاي مختلف را براي حفظ و احياء اين گونه گياهي بيابيم.​ثقفي نيز در اين نشست گفت: کمک به منطقه از زمان سفر مقام معظم رهبري آغاز شد و در بررسي‌هاي انجام‌شده ۷۴ تحقيق دانشگاهي با موضوع کلوس ثبت‌شده است و بايد از اين آثار پژوهشي استفاده شود و اين بنياد آمادگي خود را براي مشارکت در طرح حفظ و احياء گياه کلوس اعلام مي‌دارد.


لازم به ذکر است: اين همايش يک‌روزه در تاريخ ۲۰ اسفندماه سال جاري در دانشگاه شهرکرد برگزار مي‌شود.


گفتني است: کرفس کوهي بانام محلي کلوس از خانواده چتريان و گياهي خودرو است، ريشه عمودي و کم ضخيم و ساقه علفي توخالي و به ارتفاع يک متر دارد، دوره رويش آن از هفته آخر اسفندماه شروع و تا اول خردادماه ادامه دارد. بيشترين فراواني پراکنش اين گياه از ارتفاع دو هزار و ۱۰۰ متري تا سه هزار متري در اقليم‌هاي مختلف استان چهارمحال و بختياري به‌خصوص ارتفاعات است.


انتهاي پيام/920l
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر