آخرین اخبار
 
کد مطلب: 107007
يزد، قطب درمان ناباروري در کشور
تاریخ انتشار : 1396/11/23 13:30:38
نمایش : 340
پژوهشکده توليدمثل يزد به عنوان قطب درمان ناباروري کشور هرساله زوج‌هاي زيادي از سراسر ايران و کشور‌هاي همجوار و اروپايي را براي درمان مشکل ناباروري خود به اين مرکز مي‌کشاند.

به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان  از يزد؛ امروزه ناباروري مشكل بسياري از زوج ها است که در بسياري از موارد با استفاده از روش هاي نوين در مراكز درمان ناباروري كشور قابل درمان است.

مركز تحقيقات ناباروري يزد (پژوهشكده توليد مثل يزد) به عنوان قطب درمان ناباروري كشور شناخته  و هرساله زوج هاي زيادي را از سراسر ايران و كشورهاي همجوار و اروپايي براي درمان مشكل ناباروري خود به اين مركز کشانده و طعم شيرين بچه دار شدن را به آن ها مي‌دهد.

 محمد علي عبدلي معاون مركز تحقيقات ناباروري يزد در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان  از يزد گفت: پژوهشکده علوم توليد مثل يزد ترکيبي از سه مرکز تحقيقاتي و درمان ناباروري، بيولوژي سلول‌هاي بنيادي و تحقيقاتي سقط مکرر است و گا‌هي در امور درماني و آموزشي نيز فعاليت دارد.

وي افزود: عمده فعاليت‌هاي اين پژوهشکده سه محور اساسي را دنبال مي‌کند،اولين محور و اصل وجودي اين مرکز ، انجام پژوهش‌هاي کاربردي و پژوهش‌هايي است که نتيجه آن در درمان و ارتقاء سلامت بيماران تاثير مي‌گذارد.

عبدلي در رابطه با محور دوم اين مرکز که مسائل  آموزشي را شامل مي شود ،گفت: ٣١ نفر فلوشيپ ناباروري در اين مرکز آموزش ديده‌اند و تعداد زيادي در دوره تخصصي بيولوژي توليد مثل در حال تحصيل هستند و رشته‌هاي مختلفي مثل ژنتيک و بيوتکنولوژي در قالب پژوهش يا دوره‌هاي آموزشي شرکت مي‌کنند.

يزد، قطب درمان ناباروري در کشور

وي همچنين اظهار داشت: در اين مرکز دوره‌هاي تابستانه براي متخصصين اين رشته‌ها برگزار مي‌شود.

معاون مركز تحقيقات ناباروري يزد با اشاره به بحث درمان ناباروري که سومين محور مرکز پژوهشکده توليد مثل يزد است و عمدتا در مرکز تحقيقاتي و درمان ناباروري متمرکز است ادامه داد: درمان زوج‌هاي نابارور را از سال ١٣٦٨ در اين مرکز شروع  و بسياري از روش‌هاي نوين درمان ناباروري کشور  در اين مرکز پايه ريزي شده و به عنوان يکي از قديمي‌ترين مراکز در اين زمينه شناخته مي شود.

حضور بيماران از کشور هاي اروپايي در مرکز درمان ناباروري يزد

وي تعداد مراجعه کنندگان به اين مرکز را قابل توجه دانست و افزود:  بالغ بر ٩٠ درصد مراجعين  از خارج از استان يزد هستند و روزانه حداقل ٦٠ زوج و در ماه بيش بر ١٦٠٠ زوج وارد سيکل درمان مي‌شوند.

عبدلي اظهار داشت: مراجعه کنندگان از خارج از کشور اغلب از جنوب خليج فارس، عراق، آسياي مرکزي و حتي کشور‌هاي اروپايي در يک قالب توريسم درماني درمان  و از خدمات اين مرکز قديمي و در عين حال با تکنيک‌هاي درماني به روز، بهره مند مي‌شوند.

معاون مركز تحقيقات ناباروري يزد گفت: در اين مرکز همچنين کلينيک‌هاي ويژه‌اي اعم از کلينيک‌هاي نارايي، اورولوژي، تغذيه، روانپزشکي، ژنتيک و هورمون  وجود دارند.

 محمد علي عبدلي ادامه داد: اين مرکز در مقايسه با مراکز درمان ناباروري ديگر کمترين هزينه را از بيماران دريافت مي‌کند، چراکه مواردي  را بيمه پرداخت و دولت نيز با طرح حمايت از زوج‌هاي نابارور از اين بيماران حمايت مي کند. 

وي با اشاره به تاثير دارو‌ها در درمان ناباروري افزود: ما بايد بتوانيم به اندازه نياز آن‌ها را تامين کنيم، ولي بعضي دارو‌ها به اندازه کافي وجود ندارند که دولت بايد با مداخله  اين مشکل را به حداقل برساند.

حدود ٣٠ درصد از افرادي که به اين مرکز مراجعه مي‌کنند به نتيجه مي‌رسند


در ادامه متخصص درمان ناباروري  مركز تحقيقات ناباروري يزد گفت: حدود 30 درصد از مراجعين به اين مرکز به نتيجه مي رسند و به نتيجه رسيدن به چند فاکتور بستگي دارد که يکي از آنها سن زن است که هرچه سن بالا رود بر روي نتيجه تاثير منفي مي گذارد و عوامل ديگري که دخيل هستند مي تواند نوع بيماري هر دو يا يکي از زوجين باشد.

 خليلي افزود: زوجيني هستند که بعد از گذشت مدت طولاني و حاد شدن شرايط اقدام به درمان مي‌کنند، که درصد نتيجه گرفتنشان کمتر مي‌شود توصيه من به زوج‌ها اين است که هرچه زود‌تر مراجعه  و در مسير درمان قرار گيرند.

يزد، قطب درمان ناباروري در کشور

وي ادامه داد: درمان ممکن است به صورت تجويز دارو، جراحي و يا روش‌هاي خاص ديگر انجام شود و آي وي اف يا لقاح مصنوعي يکي از روش هاي درمان است که در اين مرکز انجام مي شود و بر اساس آن با استخراج تخمک ها و اسپرم از بدن زن و مرد و انجام لقاح در لوله آزمايشگاه و ايجاد تخم صورت مي‌گيرد و بعد از چند سري تقسيم سلولي، جنين هاي ايجاد شده به رحم منتقل مي‌شود.

خليلي گفت: از زماني که تخمک گزاري صورت مي گيرد تقريبا دوهفته از شروع تا انتقال جنين به داخل رحم طول مي کشد.

گفتني است؛ با کمک خيري فضايي به مساحت ١٥ هزار متر مربع در بيمارستان شهيد صدوقي يزد در حال ساخت است که اين مرکز به آن مکان منتقل خواهد شد.

گزارش از سعيده صديقي

انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر