آخرین اخبار
 
کد مطلب: 107006
دعا براي آرامش / ۵ دعاي برتر براي آرامش اعصاب روان و رفع دلشوره
تاریخ انتشار : 1396/11/23 13:26:50
نمایش : 392
دعا براي آرامش دروني و اعصاب و روان/ براي رفع نگراني ها و استرس هاي خود چه دعايي بخوانيم؟
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ دعا يکي از راه هاي ارتباط با پروردگار هستي به شمار مي رود که گاهي اوقات آرامش بي نظيري را به فرد  دعا کننده مي بخشد. دل انسان تنها با ياد خدا آرامش مي يابد. از همين رو نيز  دعاهايي که  براي آرامش ، اعصاب و روان  در قرآن توصيه شده اند ، راهي مطمئن جهت کسب آرامش دروني  و آرامش اعصاب و روان است.

دعا براي رفع اضطراب

دست يابي به آرامش اعصاب و روان تنها با آرامش دروني به دست مي آيد. همه انسان ها به خصوص مومنان مي دانند که ياد خدا آرامش بخش دل ها است  و به همين خاطر  پناه بردن به خدا را  راهي مطمئن براي رفع دلشوره مي دانند.

فردي که اعصاب و روان خويش را کنترل نمايد ، ديگر  خشمگين و ناراحت نخواهد بود. پروردگار عالم يکي از خصوصيات انسان هاي پارسا و مومن را  "کظم غيظ"  و  عفو از مردم  مي داند و مي فرمايد: مومنان به هنگام عصبانيت  خشم خود را فرو مي برند و از اشتباه  مردم در مي گذرند و همانا خداوند نيکوکاران را دوست دارد.

راه هاي  معنوي رسيدن به آرامش اعصاب و روان و رفع دلشوره

دعا براي آرامش / ۵ دعاي برتر براي آرامش اعصاب روان و رفع دلشوره

 • پناه بردن به خدا
 • وضو گرفتن با آب سرد
 • دور نمودن علل خشم از خود
 • صبر پيشه کردن
 • دعا براي آرامش يافتن
 • نماز
 • ياد خدا کردن

بي شک دعا، نيايش، نماز ، توبه، ياد خدا  و صبر از موثرترين احياگران روح و روان انساني است  که موجب رفع دلشوره و استرس مي شوند.

سوره هاي قرآني براي دست يابي به آرامش

دعا و ذکر آرامش بخش  انسان ها است. ازجمله رايج ترين دعاهاي آرامش عبارتند از :

۱_ "ماشاءَ الله لا حَولَ وَ لا قوّهَ اِلّا باللهِ العَلِيَّ العظيم "

با نيتي صادقانه و قلبي اگر اين ذکر را بگوييد تاثير زيادي در  کسب آرامشتان خواهيد ديد.

۲_ ميرزا احمد آشتياني در کتاب هديه احمدي آورده است که  علامه طباطبايي صاحب تفسير الميزان  فرموده اند:  براي رسيدن به آرامش در حالت نشسته و ايستاده   دست خود را روي سينه بگذاريد و  چندين مرتبه  آيه ۲۸  سوره رعد را بخوانيد:

"الذّينَ امَنوا و تَطمَئِنُّ قُلوبُهُم  بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِالله تَطمَئِنُ القلوب " آرامش بخش ترين دعا براي  آنان که به خدا ايمان دارند.

 حجت الاسلام صحفي در اين باره روايت مي کند:  در اواخر عمر  علامه طباطبايي از ايشان  خواستم تا پيشنهادي جهت آرامش روان بدهند و ايشان  فرمود دستت را در حالت ايستاده يا نشسته بر روي سينه ات  بگذار و  چندين بار آيه  "الذّينَ امَنوا و تَطمَئِنُّ قُلوبُهُم  بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِالله تَطمَئِنُ القلوب " را  ذکر کن. معني را مي توان به صورت اين که :  کساني که ايمان آورده اند و دل هايشان با ياد خدا آرام مي گيرد،  آگاه باش  که با ياد خدا  دل ها آرامش مي يابد. خلاصه نمود.

 شکرگذار بودن مايه آرامش روان است

دعا براي آرامش / ۵ دعاي برتر براي آرامش اعصاب روان و رفع دلشوره

 در طول روز  به تفصيل  درمورد  نعمت هاي الهي  و الطاف خداوند  نسبت به خود فکر کنيد و شکر تمامي نعمت هايتان باشيد. از پروردگار عالم و اهل بيت (ع) ياري بطلبيد و با نيروي مضاعف به  زندگي تان بپردازيد. آگاه باشيد که محبت خداوند نسبت به بندگانش توصيف ناپذير است و نمي توان آن را محدود کرد. " اَلا بذِکرِالله تَطمَئِنُ القلوب"  گواه روشني است که وجود خدا و حس حضور او مايه آرامش بندگان است.  هم چنين با خواندن دعاهاي ديگر مفاتيح الجنان  هم چون  دعاي کميل،  دعاي ندبه،  دعاي مکارم الاخلاق، مناجات  شعبانيه ،  زيارت عاشورا،  زيارت  جامعه کبير مي توان از نگراني ها و اضطراب ها  دور شد. خواندن قرآن موجب رفع دلشوره و کسب آرامش مي شود.   سوره هايي نظير  احقاف هر جمعه،  مداومت بر سوره هاي قدر،عصر و هم چنين آيت الکرسي نيز در آرامش شما بي تاثير نخواهند بود.

مداومت بر استغفار  و گفتن ذکر  استغفر الله ربي  و اتوب اليه  و ذکر  لا حول و لا قوه الا با الله  العلي العظيم  نيز بر رفع پريشاني بسيار موثر است.

دعا براي رفع و دفع ترس و وحشت

حلبي روايت مي کند که فردي نزد امام جعفر صادق عليه السلام رفت و گفت:  زمان تنهايي وحشت زده مي شوم و غم و اندوه مرا فرا مي گيرد ولي در بين مردم چنين حسي ندارم. 

امام فرمود:   در ابتدا دستت بر روي قلبت  بگذار و بگو: بسم الله .

بعد دستت را بر روي قلبت کشيده و ۷ مرتبه بگو:

أَعُوذُ بِعِزَّةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِقُدْرَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِرَحْمَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِجَلَالِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِعَظَمَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِجَمْعِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِرَسُولِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِأَسْمَاءِ اللَّهِ مِنْ شَرِّ مَا أَحْذَرُ وَ مِنْ شَرِّ مَا أَخَافُ عَلَي نَفْسِي 

آن شخص آن چنين کرد و بعد گفت به لطف خداي متعال  ترس و وحشت از من زدوده شد و به آرامش رسيدم. (بحار الانوار ج ۹۵ ص ۱۳۸)

راه حلي براي آرامش روحي و سعه صدر

دعا براي آرامش / ۵ دعاي برتر براي آرامش اعصاب روان و رفع دلشوره

براي افزايش حوصله و صبر خود هرشب قبل از خواب سوره مبارکه  عنکبوت را  قرائت کنيد.

 هم چنين امام صادق ( ع) در روايتي فرموده است که در شگفتم  براي فردي که از ۴ چيز مي ترسد ، چگونه  به ۴ کلمه  پناه نمي برد!

 1.  فردي که ترس بر او غلبه کرده است  به ذکر " حسبنا الله  و نعم الوکيل" سوره آل عمران آيه ۱۷۱  پناه ببرد.
 2. افراد اندوهگين به ذکر " لا اله انت سبحانک اني کنت من الظالمين "  سوره مبارکه انبيا آيه ۸۷ پناه ببرند.
 3.  افرادي که مورد حيله و مکر  قرار گرفته اند به ذکر" افوض امري الي الله ، ان الله بصير بالعباد" سوره مبارکه  غافر آيه ۴۴ پناه ببرند.
 4. براي کساني که خواستار دنيا و زيبايي هاي دنيا هستند بهتر است به ذکر " ماشاءالله  لاحول و لاقوه الا بالله" سوره مبارکه کهف آيه ۳۹ پناه ببرند.

بي شک همه ما انسان ها در بسياري از اوقات زندگي خود  دچار اضطراب  و نگراني مي شويم و به همين جهت لازم است  تا بدانيم در اين شرايط بايد چه کنيم. اميد است با خواندن آموزه هاي ديني و دعاهاي گفته شده آرامش به  عنصري جاويدان و هميشگي در زندگيتان  تبديل گردد.

 

 

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر