آخرین اخبار
 
کد مطلب: 107001
کتاب، آيينه تمام نماي ملتها در تاريخ است/ وزارت ارشاد مميزي را بايد به انديشمندان، نويسندگان و ناشران بزرگ واگذار کند
تاریخ انتشار : 1396/11/18 11:34:17
نمایش : 240
رئيس جمهور کتاب و نويسندگان را حلقه وصل گذشته و آينده‌ دانست و گفت:کتاب آيينه تمام نماي ملتها در تاريخ است.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز چهارشنبه در مراسم سي و پنجمين دوره جايزه کتاب سال اظهار کرد: انقلاب اسلامي زمينه ساز عزت و هويت ملي شد.

رئيس جمهور افزود: همان گونه که ورود اسلام به ايران نقطه ممتازي براي تقسيم تمدن و فرهنگ ايران به قبل از اسلام و بعد از اسلام است مي‌توان انقلاب اسلامي را هم براي کشورمان همين گونه تعريف کرد. البته نمي‌خواهم انقلاب اسلامي ايران را هم وزن دين مبين اسلام قرار دهم اما در عين حال يک نقطه عطف بسيار مهمي براي ما است.

روحاني گفت: مي‌خواهم به شرايط قبل از انقلاب و بعد از انقلاب اسلامي ايران بازگرديم، قبل از انقلاب اسلامي دوران تحقير ملت بزرگ ايران توسط استعمال‌گران و استبدادگران بود و بعد از انقلاب اسلامي دوران عزت و شکوفايي ملت ايران در سايه حاکميت ملي و همچنين احترام به فرهنگ ديني و ملي مردم بود.

رئيس جمهور تاکيد کرد: انقلاب اسلامي ايران به آرا، انديشه و تفکرات مردم و همچنين به هويت ديني و ملي آنها عزت بخشيد.

وي ادامه داد:  در اين تحول و انقلاب بزرگ کتاب، مکتوب، سخن و صوت نقش بسيار اساسي داشت و فرهنگ و هنر ما را وارد عالَم جديدي کرد.

روحاني ادامه داد: در اين جا بدون تعارف بايد گفت بخش بزرگي از جامعه مذهبي و متدين ما که اهل مساجد بودند متاسفانه به دلايلي در دوران قبل از انقلاب از هنر فاصله مي‌گرفتند تا جايي که گاهي حتي از آن فرار مي‌کردند،

رئيس جمهور با بيان اينکه حتي مذهبيون ما در آن دوره از دبيرستان و دانشگاه هم فاصله مي‌گرفتند، گفت: متدينين اين محيط ها را براي فرزندان و جوانان خود مناسب نمي‌ديدند.

وي افزود: اگر به خيلي زمان پيش برگرديم، دوراني حتي ورود به دانشگاه به معناي بي‌ديني بود و به آن، مانند رفتن از بهشت به جهنم نگاه مي‌کردند. اگر کسي از حوزه به دانشگاه مي‌رفت طور ديگري نگاهش مي‌کردند و در اين دوره انس گرفتن با علوم جديد سخت بود.

روحاني تصريح کرد: اگر طلبه‌اي مي‌خواست دروس دبيرستان را به صورت جداگانه خوانده و امتحان دهد از حوزه اخراج مي‌شد، لذا بايد مخفيانه درس مي‌خواند. اما با ورود انقلاب اسلامي انسجام ايجاد شد. البته اگر اکنون اين گونه مسائل هست بايد درست شود.

رئيس جمهور اظهار کرد: در آن دوران در کل حوزه علميه قم، شايد مي‌توانستيم تنها چند عدد راديو آن هم به صورت مخفي داشته باشيم، در مدرسه ما يک طلبه راديويي داشت که ما چند نفر مي‌دانستيم و در هنگام پخش اخبار به صورت يواشکي به ان گوش مي‌کرديم ،زيرا در صورت اطلاع ديگران متهم به بي‌ديني مي‌شديم.

وي با اشاره به اجراي اولين سرود "اي امام" براي امام راحل که آن زمان در پاريس بود، گفت: برخي علما در زمان اجراي آن اعلام کردند که آيا اين سرود غنا بوده يا خير و درباره بحث بود حال اگر همراه با موسيقي بود کار سخت‌تر مي‌شد.

روحاني اظهار کرد: انقلاب اسلامي فضاي جديدي را به روي ما باز کرد. البته اکنون نمي‌خواهم درباره موسيقي، سينما و تلويزيون صحبت کنم، زيرا بنده از سال 59 تا 61 مسئول صدا و سيما بودم و در اين مورد ملاقات‌هايي با امام راحل انجام داده و نکاتي را ايشان گوشزد مي‌کرد و اکنون معما چون حل شده آسان به نظر مي‌آيد اما آن زمان مسائل بسيار پيچيده اي بود.

رئيس جمهور ادامه داد: انقلاب اسلامي يک گام براي ورود متدينين به عرصه فرهنگ و هنر بود اگرچه در بحث کتاب، کتابخواني و گوش کردن نوار هر کدام مسائلي را داشتيم.

وي با بيان اينکه کسي تا سال 56 فکر نمي‌کرد حکومت اسلامي تشکيل شود، تصريح کرد: همه به دنبال اقناع رژيم پهلوي بودند تا از کارهايش دست برداشته و با دين مبارزه نکند اما در سال 56 مقداري شرايط تغيير کرد و زمزمه طبل پاياني رژيم سلطنتي گوش را نوازش مي‌کرد.

روحاني تاکيد کرد: البته ترديدهاي فراواني بود که اگر رژيم پهلوي سقوط کند و نظام اسلامي بيايد بايد چه اسمي داشته باشد، خلافت اسلامي يا حکومت اسلامي و يا اينکه آيا مردم در اين حکومت نقش دارند؟ يا راي آنها هم در اين حکومت نقشي دارد؟

رئيس جمهور افزود: ده ها جلسه در تهران با حضور آيت‌الله موسوي اردبيلي، شهيد آيت‌الله بهشتي، شهيد آيت‌الله مفتح، آيت‌الله امام کاشاني و ... برگزار مي‌شد و بر روي اين موضوع که آيا در حکومت اينده در صورت تشکيل مردم نقش داشته باشند يا خير احاديث، آيات و روايات بسيار مورد بحث و بررسي قرار مي‌گرفت.

وي اظهار کرد: اين مباحث از سوي آيات عظام منتظري، مطهري، بهشتي و موسوي اردبيلي با حضور در پاريس به سمع و نظر امام راحل مي‌رسيد و ساعت‌ها بعد از نماز مغرب و عشا با ايشان بحث مي‌کردند.

روحاني گفت: شعار مردم در آن دوره استقلال آزادي حکومت اسلامي بود و در يک مقطعي امام راحل در پاريس اعلام کرد حکومت ما در آينده جمهوري اسلامي خواهد بود. البته برخي که سوابق را نمي‌دانند گمان مي‌کنند اين شعار به يکبار اعلام شده اما بيان جمهوري اسلامي نتيجه ده‌ها جلسه بحث و بررسي بوده است.

رئيس جمهور بيان کرد: البته هنوز هم برخي که در آن زمان نسبت به اين نکات اختلاف نظر داشته‌اند، اکنون هم دچار اين تشکيک‌ها مي‌شوند. در صورتي که قانون اساسي ما و جمهوري اسلامي را همه پذيرفته‌ايم و بعد از اعلام امام خميني و شعار ما استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي شد.

وي ادامه داد: در تمام مباحث يک پشتوانه محکم علمي، فقهي، کلامي و نظري وجود داشت و در انقلاب ما دانشمندان و انديشمندان کتاب‌ها و بياناتشان نوشته شد، شايد با يک نوشته و سطر کوتاه شيرازي بزرگ در زمينه توتون و تنباکو در بيش از 150 سال پيش يک تحول بزرگ در جامعه اسلامي بزرگ ايجاد شد.

روحاني با اشاره به اينکه علم در کنار سياست و همچنين مرجعيت در کنار جامعه است، تصريح کرد: کتاب اصرار امام راحل جزء کتاب‌هاي اوليه ميان طلبه‌ها بود و در يک مقطعي انتشار آن ممنوع و در بازارها وجود نداشت.

رئيس جمهور گفت: از کتاب امام راحل گرفته تا کتاب‌هاي شهيد بهشتي و مطهري و همچنين هاشمي رفسنجاني نقش بسزايي در انقلاب اسلامي داشتند، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ابتدا مجله‌اي با عنوان مکتب تشييع منتشر مي‌کرد و بعد از آن مجله ديگري با نام مکتب اسلام که يکسري مباحث جديد و نوعي را در اين مجلات مطرح و مورد بحث قرار مي‌داد.

وي افزود: سخنراني‌هاي شهيد مطهري هم در يک مقطعي با مکتوب شدن نقش بسزايي را ايفا کرد، ساواک بعد از حمله به خانه‌ها قبل از انقلاب اسلامي تنها به دنبال کتاب در کتابخانه‌هاي کوچک مردم بود و به دنبال اسلحه گرم نبودند، زيرا در آن دوران آنقدري سلاح در اختيار کسي نبود.

روحاني تاکيد کرد: آنها با گفتن اينکه اين کتاب در کتابخانه اين جوان محاکمه‌اش مي‌کردند لذا اين گونه کتاب‌ها تاثيري بسزا در انديشه و تحول جوانان داشت.

رئيس جمهور گفت: انقلاب با  ايجاد انديشه نو، موجب حرکت و شرايط جديدي شد و اين محيط جديد موجب رشد عقل شده و آينده‌نگري دقيق‌تري را براي مردم ترسيم کرد. البته گاهي احساسات هم در کنار آن وجود داشت.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر