آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106994
از ظرفيت تبديل‌شدن به قطب صنعتي کشور تا بلاتکليفي منطقه آزاد!
تاریخ انتشار : 1396/11/16 09:26:32
نمایش : 217
استان سيستان با توجه به وسعت زياد و نيروي انساني و دسترسي به منابع آبي توانايي تبديل شدن به يکي از قطب‌هاي صنعتي کشور را دارد.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، استان سيستان‌وبلوچستان تا قبل از بروز خشکسالي به عنوان بزرگترين مرکز غله خاورميانه شناخته مي‌شد که سد سازي‌هاي گسترده در بستر هيرمند از  سوي افغانستان باعث افزايش خشکسالي، کاهش توليد کشاورزي و افزايش مهاجرت از استان شد.

استان سيستان‌وبلوچستان با دسترسي به آب‌هاي آزاد و همسايگي با کشور‌هاي پاکستان و افغانستان مي‌تواند نقش محوري در صادرات به اين دو کشور را ايفا کند و با توجه به وسعت زياد و نيروي انساني و دسترسي به منابع آبي، اين استان توانايي تبديل شدن به يکي از قطب‌هاي صنعتي کشور را دارد.

در همين راستا با بهرام شهرياري عضو اتاق بازرگاني تهران و مشاور سابق استاندار سيستان‌وبلوچستان مصاحبه‌اي داشته‌ايم که به شرح ذيل است.

ارزيابي شما از وضعيت استان سيستان‌وبلوچستان چيست؟

استان سيستان‌وبلوچستان به دليل نداشتن زيرساخت‌هاي اقتصادي، شرايط مناسبي براي پيشرفت اقتصاد ندارد، البته در چهار سال گذشته سيستان شرايط بهتري را پيدا کرده و از لحاظ زيربنايي عمراني و اقتصادي در حال توسعه است، اگر همين مسير طي شود اين استان مي‌تواند يکي از مراکز پردرآمد کشور باشد.

استان سيستان‌وبلوچستان بزرگترين استان کشور از لحاظ وسعت است که در جنوبي‌ترين قسمت ايران قرار گرفته و ۱۱ درصد از مساحت ايران را شامل مي‌شود. از شمال استان تا جنوب آن ۱۰۰۰ کيلومتر فاصله است. اين استان  با جمعيت ۲.۴ ميليون نفري،  ۹۰۰ کيلومتر مرز خاکي بين افغانستان و پاکستان دارد و از مجموع ۱۲۰۰ کيلومتر مرز؛  ۹۰۰ کيلومتر مرز خشکي و ۳۰۰ کيلومتر مرز آبي است.

چابهار تنها بندر کشور است که به اقيانوس هند وصل مي‌شود. اين بندر قابليت ترانزيت و گردشگري را دارد که در صورت تهيه زيرساخت،  معادل درآمد نفتي را ايجاد مي‌کند، اما در عين حال از فقيرترين و عقب‌مانده‌ترين استان‌هاي کشور است به گونه‌اي که  ۹۰ درصد مناطق آن تا  دولت يازدهم  فاقد گاز بود، البته در دولت يازدهم به برخي مناطق گازرساني شد.

محدوديت آبي از سوي افغانستان چه تأثري بر استان گذاشته است؟

از حدود ۶۰ سال پيش خشکسالي در سيستان آغاز شد و با محدوديت ورودي آب از سوي افغانستان، درياچه هامون با خشکسالي روبه‌رو شد.کار اصلي مردم سيستان و بلوچستان در زمينه دامداري و کشاورزي بود که با مهاجرت مردم و آسيب‌هاي اجتماعي فقر روز به روز دامن منطقه را گرفت و اين در حالي است که تا قبل از اين خشکسالي سيستان مرکز غله خاورميانه بود. 

روند توسعه شمال و جنوب استان سيستان‌وبلوچستان را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

در جنوب استان، سواحل مکران ظرفيت بسيار خوبي براي فعاليت‌هاي اقتصادي دارد که با عقد تفاهم‌نامه‌اي با کشور هندوستان اقداماتي در جهت رونق فعاليت‌هاي تجاري صورت گرفته است که پيش‌بيني مي‌شود اين رونق اقتصادي سبب جذب ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار نفر در بندر چابهار شود.

پروژه پتروشيمي وسيعي در جنوب استان به انضمام چندين شرکت پايين‌دستي براي تبديل منابع پتروشيمي به مواد اوليه در حال احداث است.  با توجه به بحث ترانزيت و گردشگري جنوب استان، برنامه‌هاي مفصلي براي توسعه در اين منطقه وجود دارد.

در شمال استان متأسفانه اقدامي نشده است، تنها کلنگ احداث يک کارخانه تايرسازي به زمين زده شده است که هنوز به دليل عدم يافتن سرمايه‌گذار بخش خصوصي به سرانجام نرسيده است. در حال حاضر تنها مزيت شمال استان بازارچه‌هاي مرز ميان ايران و افغانستان است که در دولت نهم با کشيدن ديوار براي جلوگيري از ورود مواد مخدر، اين بازارچه‌ها رونق خود را از دست داده‌اند.

مناطق آزاد چه تأثيري در اقتصاد استان سيستان‌وبلوچستان داشته است؟

متأسفانه مناطق آزاد بر پايه بازرگاني و واردات تأسيس شده است و اين ذهنيت را ايجاد کرده که مناطق آزاد فضايي براي ورود کالا‌هاي بي‌کيفيت به بازار‌هاي داخلي را فراهم مي‌کند.

طرحي براي ايجاد منطقه آزاد تجاري به استاندار تحويل داده شده است تا با حضور صنايع و برند‌هاي بزرگ، رونق صنعتي شکل بگيرد، اما اين طرح هنوز به نتيجه نرسيده است.

نقاط قوت و ضعف کشاورزي و دامپروري در استان سيستان‌وبلوچستان چيست؟

دو چالش عمده در استان سيستان يکي خشکسالي و ديگري طوفان، باد و شن است. بدين منظور بايد به دنبال صنايعي باشيم که نياز به آب نداشته باشد و طوفان شن تأثير کمي بر روي آن داشته باشد.

اصلاح کشت؛ يعني از زمين و منابع محدود محصولات بهتري کشت شود که با توجه به خشکي هوا مقاومت و بازدهي بيشتري براي تطبيق با شرايط محيطي داشته باشد. در استان، ۱۴۶ هزار هکتار زمين قابل کشت وجود دارد که ۴۶ هزار هکتار آن در شمال استان است که در کشت خرما و محصولات استوايي شرايط مساعدي دارد.

براي احياي زمين‌هاي کشاورزي در اولين گام نياز به سهامي کردن زمين‌هاي کشاورزي و جلوگيري از خرد شدن آن است، چرا که تبديل شدن زمين‌هاي کشاورزي به قطعات کوچک هزينه توليد افزايش خواهد يافت.

چوب يکي از محصولاتي است که از خارج از کشور وارد مي‌شود قيمت يک متر مکعب آن که با توجه به نرخ دلار ۴.۵ ميليون تومان مي‌شود، مي‌توان با ايجاد مزارع بزرگ کشت، صنعت، زراعت چوب و استفاده از برگ اين درختان براي دامپروري رونق کشاوري و دامپروي را به ارمغان آورد.

گاو سيستاني يک نژاد خاص است که با شيردهي بالا مي‌تواند صنعت لبنيات را در منطقه احيا کند و با رونق گرفتن فعاليت‌هاي اقتصادي بسياري از مردم که به شهر‌هاي ديگر مهاجرت کردند به استان سيستان باز مي‌گردند.

در زمينه انرژي‌هاي نو استان سيستان‌وبلوچستان چه پيشرفت‌هايي داشته است؟

تابش شديد آفتاب و وزش سنگين باد براي چرخاندن توربين‌هاي خورشيد دو مزيت بزرگ استان است که مي‌توان با تهيه برق از آن به کشور‌هاي افغانستان و پاکستان برق صادر کرد.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر