آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106983
مراکز کاريابي، از تعداد انبوه تا خروجي نه چندان مطلوب/کاهش آمار بيکاري چگونه محقق مي‌شود؟
تاریخ انتشار : 1396/11/07 13:35:46
نمایش : 247
مراکز کاريابي از نمونه حوزه‌هايي به شمار مي‌روند که به اعتقاد برخي کارشناسان نتوانسته‌اند نقش تعيين کننده‌اي در رفع بيکاري ايفا کنند.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، معضل بيکاري به يک نارسايي چالش برانگيز در صحنه اقتصادي و اجتماعي کشور مبدل شده است.

عارضه‌اي که به اعتقاد بسياري از صاحب نظران، عامل بروز بسياري از معضلات اجتماعي و اقتصادي محسوب مي‌باشد و به تبع در صورت مهار و کنترل اين نارسايي از بروز بخش قابل توجهي از دغدغه‌هاي اشاره شده در عرصه‌هاي مذکور پيشگيري خواهد شد.

با يک بررسي ميداني به روشني اين واقعيت تلخ و ناميمون هويدا مي‌شود که تقريبا اکثريت قريب به اتفاق خانوار‌هاي ايراني به‌صورت مستقيم يا غير مستقيم با اين عارضه دست و پنجه نرم مي‌کنند.

در ساليان اخير مراکز کاريابي با عنوان و هدف کانون‌هايي فعال در راستاي هدايت جوانان به سمت و سوي فرصت‌هاي شغلي راه اندازي و مشغول به فعاليت شده اند.

اگرچه نمي‌توان از نقش مثبت برخي از اين مراکز در اشتغال جوانان جوياي کار به سادگي چشم پوشيد، اما در کليت امر، عملکرد و خروجي اين مراکز در سطح کلان چندان سازنده به نظر نمي‌رسد که اگر غير از اين بود قطعا شرايط متفاوت ديگري در حوزه اشتغال کشور جاري و ساري بود.

آنچنان که اخبار واصله نشان مي‌دهد، متاسفانه برخي از مراکز کاريابي (که بعضا بصورت غير مجاز مشغول به فعاليت مي‌باشند) به کانون‌هايي براي سوء استفاده از جويندگان کار تبديل شده اند.

برخي پرداخت مبلغي حدود ۲۵ هزار تومان به عنوان هزينه ثبت نام و مکلف بودن جوينده کاربه پرداخت نيمي از حقوق ماهيانه مصوب به مراکز کاريابي در صورت توفيق برخورداري از اشتغال از کانال مراکز کاريابي را صحيح نمي‌دانند که البته نبايد از انصاف دور شد، زيرا به هر ترتيب مراکز کاريابي نيز عاري از هزينه نيستند و به تبع اداره چنين اماکني نيز مستلزم هزينه خواهد بود، هزينه‌اي که بايد توسط کارجويان پرداخت شود.

محمد صادقي، کارشناس مسائل اقتصادي با اشاره به نقش بسيارموثر مراکز کاريابي در رونق اشتغال و هدايت جويندگان کار به سمت و سوي فرصت‌هاي شغلي موجود در جوامع توسعه يافته گفت:نقطه عطف و تاثيرگذار موفقيت مراکز مذکور در کشور‌هاي پيشرفته به ارتباط تنگاتنگ، موثر و دو سويه اين مراکز با کارفرمايان معطوف مي‌شود.

وي افزود: به تبع در صورت عدم اطمينان کافي به اين مراکز، امکان بر قراري ارتباط سازنده سلب مي‌شود و در چنين فضا و بستري نمي‌توان به حصول توفيقي موثر و پايدار اميدوار بود.

کارشناس مسائل اقتصادي بيان کرد: البته به موازات تعامل مثبت و سازنده مراکز مذکور با کارفرمايان و جويندگان کار، نبايد اين واقعيت را از نظر دور داشت که به اعتقاد بنده قرار نيست اين مراکز به کانون‌هايي براي کار آفريني تبديل شوند که اساسا لحاظ نمودن اين امر در شرح وظايف مراکز مذکور منطقي نيست.

صادقي گفت: نقش آفريني مثبت مراکز کاريابي زماني نمود و بروز ملموس پيدا مي‌کند که پيش نياز‌هاي مرتبط با آن نيز فراهم باشد، در غير اينصورت مراکز کاريابي نيز تابعي از واقعيت‌هاي اقتصادي و اجتماعي کشور خواهند بود.

وي افزود: به نظر مي‌رسد، موفقيت کم رنگ مراکز کاريابي در هدايت موثر جوانان جوياي کار به سمت فرصت‌هاي شغلي از دو منظر قابل بررسي مي‌باشد که بايد در وهله اول بايد به مشکلات عميق اقتصادي کشور و سپس به نارسايي‌هاي موجود در کارکرد ضعيف برخي از مراکز مذکور توجه شود.

کارشناس مسائل اقتصادي گفت: در شرايطي که رکود بر اقتصاد کشور خيمه زده، واردات کالا‌ها و اقلام غير ضروري همچنان استمرار دارد، اقتصاد کشور وابسته به خام فروشي است و به توليد به معنماي واقعي کلمه اهميت چنداني داده نمي‌شود، به تبع نمي‌توان به گشوده شدن دريچه‌اي نو در حوزه اشتغالزايي کشور اميدوار بود.

وي افزود:به واقع مراکز کاريابي، در بستر واقعيت‌هاي اقتصادي و اجتماعي جامعه نقش آفريني مي‌کنند و در فقر فرصت‌هاي شغلي و انبوه مشکلات اقتصادي، نبايد انتظار داشت مراکز مذکور معجزه کنند و تحولي عظيم را در اشتغالزايي کشور ايجاد کنند.

صادقي گفت: نکته بعدي به وجود انبوه فارغ التحصيلان بيکار باز مي‌گردد که متاسفانه بخش قابل توجهي از آنها، عمدتا موفق به بايگانيِ حِفظيات تئوريکي شده ند که مهارت در آن جايي ندارد و به تبع در چنين شرايطي کارفرمايان به جذب نيروي مورد نياز خود از اين مراکز ميل و رغبت چنداني نشان نخواهند داد.

کارشناس مسائل اقتصادي عنوان کرد:نقصان و نارسايي ديگر به نگاه غيرکارشناسي برخي از مراکز کاريابي باز مي‌گردد و به تبع در صورت برنامه ريزي اصولي، تعريف و طراحي آمايش سرزميني و نياز سنجي صحيح و تعامل مثبت و سازنده‌تر ميان کافرما و جوينده کار، امکان حصول توفيقات هر چه بيشتر تقويت خواهد شد.

الزامات کارآفريني موثر جيست؟

چندي پيش، محمد قسيم عثماني، عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با رسانه‌ها در خصوص کارکرد و ميزان اثر بخشي مراکز کاريابي در صحنه اشتغالزايي کشور،  تصريح کرد: بنگاه‌هاي کاريابي در سايه توليد و اشتغال بالا، موفق خواهند بود و به تبع در فقدان چنين ضرورتي، موفقيت چنداني از فعاليت مراکز کاريابي حاصل نخواهد شد.

به اعتقاد اين نماينده مجلس با افزايش سرمايه گذاري داخلي و خارجي، تقويت و حمايت از توليد، تخصيص اعتبارات شايسته، توجه به اقتصاد روستايي و کارآفريني صحيح، امکان حصول توفيقات هر چه بيشتر دو چندان خواهد شد.

البته در اين آنچنان که برخي رسانه‌ها منعکس کرده اند برخي افراد (همچون محمد اکبرنيا، مديرکل دفتر هدايت نيروي کار و کاريابي‌هاي وزارت کار) اعتقاد چنداني به عملکرد نامطلوب دفاتر کاريابي ندارند.

وي معتقد است تنها در چهار ماهه نخست سال ۹۵، از مجموع ۲۲۰ هزار فرد ثبت نام کننده (در مراکز کاريابي)، قريب به ۵۴ هزار نفر جذب بازار کار شده اند.

به هر ترتيب، رفع مشکل حداقل سه ميليون بيکار در کشور (بنابر آمار رسمي اعلام شده) مستلزم همگرايي، هم افزايي و همياري بين دستگاهي هر چه بيشتري است.

امري که تحقق آن مستلزم مجموعه‌اي از اقدامات به هم پيوسته خواهد بود و قطعا با نگاه کارشناسي ترِ دفاترِ کاريابي و برخورد با مراکز کاريابي غير مجاز (به عنوان مجموعه‌هايي که بعضا عملکرد نامطلوب آن‌ها، متاسفانه به کليت مراکز کاريابي تعميم داده مي‌شود) از ضرورياتي است که با تحقق آن، شاهد کاهش هر چه بيشترِ معضلات مرتبط با بحران بيکاري در کشور خواهيم بود.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر