آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106977
اقلام اساسي شب عيد با چاشني گراني!/ نوسات نرخ ارز چقدر روي قيمت کالا تاثيرگذار است؟
تاریخ انتشار : 1396/11/05 12:27:34
نمایش : 215
مهم‌ترين دغدغه‌ اين روز‌هاي مردم ايران معطوف شده به قيمت نهايي اقلام اساسي شب عيد ۹۷، در اين گزارش به اما و اگر‌هاي گراني کالا پرداخته شده است.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان حدود 2 ماه تا شب عيد بيشتر فاصله نداريم و هرساله حضور مردم در بازار موجب رشد تقاضا مي شود. براساس يک حساب و کتاب ساده در مي يابيم که افزايش خريد افراد سبب بالارفتن قيمت کالاها شده، اما اين بار نوسانات بازار ارز و روند صعودي نرخ آن معادلات رابرهم ريخته به همين سبب مسئولان دولت هم به دنبال کنترل قيمت کالاها در بازار و کاهش نگراني در اين زمينه هستند.

در همين راستا روز گذشته اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور در جلسه ستاد تنظيم بازار،‌ با ابراز اطمينان به جامعه نسبت به اينكه منابع لازم براي تأمين مايحتاج مردم پيش بيني و تهيه شده است، از دستگاه هاي دولتي خواست تا با تأمين ذخاير كالاهاي اساسي مورد نياز و نظارت بر قيمت ها،‌ فضايي با ثبات و آرام در بازار ايجاد كنند.

جهانگيري با تاکيد بر برنامه ريزي همه دستگاه‌هاي دولتي براي تأمين کالا‌هاي مورد نياز مردم در روز‌هاي پاياني سال، گفت: دولت تمام تلاش خود را براي تأمين اقلام و کالا‌هاي اساسي مردم در شب عيد به کار بسته است و مردم نبايد از اين بابت نگراني داشته باشند.

وي همكاري اصناف و توليدكنندگان بخش خصوصي با دستگاه هاي دولتي را در اين خصوص ضروري خواند و افزود: ممكن است برخي كالاها به طور مقطعي و به دلايل غيرقابل پيش بيني، نوسان قيمت پيدا كند اما با تلاش همه دستگاه هاي مسئول، وضعيت بازار در روزهاي منتهي به پايان سال اطمينان بخش خواهد بود.

اما هنوز اما و اگرهاي زيادي از برخي کارشناسان و صاحب نظران در خصوص تاثيرات افزايش نرخ ارز و ميزان خريد بر قيمت کالاهاي مصرفي و پر تقاضا شب عيد مردم به گوش مي رسد، به همين علت به سراغ تعدادي از روساي اتحاديه هاي صنفي رفته ايم.

بالا رفتن نرخ ارز باعث افزايش نرخ پاياني کالا مي‌شود

مجيدرضا حريري عضو اتاق بازرگاني تهران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزي؛ با اشاره به تاثيري پذيري توليد از نرخ ارز اظهار کرد: مطابق آمار رسمي بيش از ۸۵ درصد از کالا‌هايي که از مبادي رسمي وارد کشور مي‌شود، شامل مواد اوليه و کالا‌هاي سرمايه‌اي است که به صورت مستقيم در توليد مصرف مي‌شوند. براين اساس بالا رفتن نرخ ارز باعث افزايش نرخ پاياني کالا مي‌شود.

عضو اتاق بازرگاني تهران با اشاره به کاهش قدرت خريد مردم در طي ساليان اخر، بيان کرد: با توجه به شرايط اقتصادي و قيمت‌هاي فعلي بازار، مردم قدرت خريد ندارند و افزايش نرخ ارز باعث بازگشت به رکود تورمي در کشور مي‌شود.

وي تصريح کرد: افزايش نرخ ارز تاثير عمده‌اي بر اقتصاد کشور دارد؛ از يک سو باعث افزايش واقعي کالا و خدمات مي‌شود و از سويي سبب مي‌شود تا مردم کالا‌هاي خود را با افزايش قيمت بسنجند، در نتيجه تورم افزايش مي‌يابد.

عضو اتاق بازرگاني تهران با اشاره به نقش کليدي دولت در مديريت نرخ ارز تصريح کرد: بيش از ۸۰ درصدمنابع ارزي کشور در کنترل دولت است. اين افزايش قيمت ارز را مي‌توان اين گونه بررسي کرد يا دولت توانايي کنترل نرخ ارز را ندارد و يا به صورت عمدي با افزايش نرخ ارز، سعي در تامين بخشي از کسري بودجه را دارد.

حريري در پايان با رد اين موضوع که دلالي برخي از فروشندگان ارز باعث افزايش قيمت ارز شده است، گفت: مجموع دلار‌هايي که در گردش بازار، خريد و فروش مي‌شود به حدود يک ميليارد دلار مي‌رسد که در برابر بازار ۱۰۰ ميلياردي رقمي نيست و نمي‌تواند تاثير محسوس و بلندمدتي ، داشته باشد.

 افزايش نرخ ارز  بازار پوشاک را کساد کرده است

ابوالقاسم شيرازي رئيس اتحاديه توليدکنندگان و فروشندگان پوشاک در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزي  در خصوص تاثيرات نوسانات بازار ارز بر کالاهاي بازار شب عيد اظهار کرد: تاثير افزايش نرخ ارز بر بازار دو جنبه را به دنبال خواهد داشت. از يک طرف بالا رفتن نرخ ارز اثر مثبتي بر کالاهاي داخلي داشته و فضاي توليدات داخلي را از تعطيلي خارج و بهبود مي‌دهد، اما از طرفي تاثير مستقيم بر کالاهاي وارداتي  داشته و اين افزايش قيمت سبب ايجاد کسادي خواهد شد، درنتيجه قدرت خريد مردم روندي نزولي پيدا کرده و افزايش قيمت موجب تشديد پايين رفتن قدرت خريد و بروز تورم مي شود.

وي ادامه داد: افزايش نرخ ارز سبب ايجاد فضاي رقابتي ميان توليدکنندگان داخلي شده، چراکه بالا رفتن قيمت ارز موجب کاهش واردات خواهد شد.

مجتبي دروديان رئيس اتحاديه پيراهن دوزان و پيراهن فروشان نيز در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزي اظهار کرد: بخش زيادي از کالاهاي داخلي موجود در بازار به سبب اينکه توليد آنها براي چند ماه قبل بوده و يا قسمتي از مواد اوليه کالاها وارداتي بوده، افزايش نرخ ارز بر اين توليدات تاثيري نداشته است؛ اما اگر بالارفتن قيمت ارز ادامه دار باشد، ارزش کالاها بعد از آغاز سال جديد، روندي صعودي به خود مي‌گيرد.

به گفته وي؛ افزايش قيمت ارز تنها بر کالاهاي وارداتي موجود در بازار تاثير مستقيم خواهد داشت.

کفش شب عيد، گران نخواهد شد 

رسول شجري رئيس اتحاديه کفاشان دست دوز در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزي با بيان اينکه در حال حاضر بازار در وضعيت رکود شديدي قرار دارد، اظهار کرد: کاهش قدرت خريد مردم که در پي آن موجب پايين آمدن ميزان تقاضا در بازار شده، سبب مي شود تا افزايش نرخ ارز تاثير چنداني بر قيمت کالاها نداشته باشد. هم اکنون بازار کفش با مازاد عرضه مواجه بوده و کسبه به علت کاهش ميزان فروششان، دست به بالا بردن قيمت ها نخواهند زد.

وي در ادامه افزود: نوسانات بازار ارز تاثير بسياري بر قيمت مواد اوليه خواهد داشت، به همين منظور به محض رشد ميزان تقاضا در بازار که با نزديک شدن به شب عيد روندي صعودي به خود خواهد گرفت؛ قيمت کالاها هم افزايش داشته و بالاخره بالا رفتن قيمت ارز تاثير منفي بر بازار خواهد گذاشت.

 قيمت دلار صد درصد در نرخ بلور و چيني تاثير مي‌گذارد

احمد رحماني رئيس اتحاديه توليدکنندگان و فروشندگان لوستر ، بلور و چيني در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزي اظهار کرد: اقلام بلور و چيني وارداتي به سبب افزايش نرخ ارز، دچار رشد قيمت بيش از 5 درصد شده است که البته اين روند ادامه دار خواهد بود، اما در حال حاضر قيمت لوستر به علت رکود حاکم بر بازار تغيير نکرده است.

اين عضو اتاق اصناف  تصريح کرد: کاهش ميزان فروش، کساد موجود و پايين آمدن گردش مالي افراد فعال در اين حوزه سبب شده تا اثر افزايش نرخ ارز کاسته شود، اما در صورت رشد ميزان تقاضا ، بالا رفتن نرخ ارز تاثير صددرصدي خود را خواهد گذاشت.

 بانک مرکزي توانايي مديريت نرخ ارز را دارد

يحيي آل اسحاق عضو اتاق بازرگاني تهران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزي با بيان اينکه نرخ ارز نقش مستقيمي در قدرت خريد مردم دارد، اظهار کرد: نرخ ارز در کشور مانند ساير کشور‌هاي دنيا نقش کليدي در اقتصاد دارد و افت و خيز آن تاثير مستقيمي بر قدرت خريد مردم مي‌گذارد.

عضو اتاق بازرگاني تهران با بيان اينکه نوسانات نرخ ارز در ايران شدت بيشتري دارد، بيان کرد: ايران جزو معدود کشور‌هايي است که وابستگي شديدي به نرخ ارز دارد و اين تاثيرپذيري به دليل اين است که عمده نياز‌هاي اساسي از طريق واردات تامين مي‌شود، بنابراين نرخ ارز نقش حياتي را در اين ميان بازي مي‌کند.

 آل اسحاق با اشاره به مازاد ارز در کشور تصريح کرد: قيمت ارز مانند کالا‌هاي ديگر تابعي از عرضه و تقاضاست که در صورت کمبود عرضه و افزايش تقاضا، قيمت آن افزايش خواهد يافت. با توجه به اينکه ميزان ارز جاري در کشور ۹۰۰ ميليارد دلار و کل هزينه‌هاي جاري ۷۰ ميليارد دلار است از لحاظ عرضه ارز، مشکلي در بازار وجود ندارد.

وي با اشاره به منابع عرضه و تقاضا در کشور اذعان کرد: منبع اصلي ارز درآمد‌هاي ناشي از فروش نفت، گاز و منابع پتروشيمي است و بخشي از آن صادرات غيرنفتي بازرگانان و ورود ارز از طريق توريست‌هاي خارجي است، همچنين عمده تقاضاي ارز مربوط به کالا و خدماتي است که از خارج کشور تامين مي‌شود و يا سفر‌هاي خارجي است که نياز به ارز مسافرتي دارد.

آل اسحاق با تاکيد بر تاثيرگذاري اقتصاد از تنش‌هاي سياسي افزود: سياست خارجي نيز بر مسائل اقتصادي تاثيرگذار است و بحران‌هاي سياسي و مشکلات برجام،  باعث افزايش قيمت ارز شده است.

عضو اتاق بازرگاني تهران با بيان اينکه افزايش نرخ ارز ناشي از فضاسازي دشمنان و رسانه‌هاي خارجي است، بيان کرد: دشمنان جمهوري اسلامي از اقدامات خصمانه سياسي نتيجه‌اي عايدشان نشده، بنابراين اين بار با ايجاد تنش‌هاي اقتصادي در تلاش هستند وضعيت اقتصادي کشور را متلاطم کنند و باعث افزايش نارضايتي مردم شوند.

آل اسحاق در پايان با بيان اينکه نقطه تعادل قيمت ارز بين ۴ تا ۴ هزار و ۲۰۰ تومان است، گفت: با توجه به منابع ارزي کشور و توانايي و تدبير دولت و بانک مرکزي اين افزايش نرخ ارز متوقف خواهد شد و بازار به حالت تعادل باز مي‌گردد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر