آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106966
دانشگاه علوم پزشکي، دانشگاهي بدون مرکز اورژانس
تاریخ انتشار : 1396/10/30
نمایش : 233
کوزه گر از کوزه شکسته آب مي خورد و دانشگاه علوم پزشکي ما که خود مرکزي براي تربيت نيروي متخصص است از نبود مرکزي تحت غنوان مرکز درماني يا اورژانس رنج مي برد.
به گزارش منطقه آزاد؛ اين روزها که شاهد بيماري هاي عجيب و غريب با مکانيزمي غيرآشنا هستيم و ناگهاني بودن تقريبا ويژگي همه آن هاست بهتر است علي رغم تلاش در امر پيشگيري که قطعا امري اجتناب ناپذير است و اين روزها بيشتر از درمان موثر واقع مي شود به فکر درمان هاي ناگهاني هم باشيم. در اينکه پيشگيري بهتر از درمان است شکي نيست ولي متأسفانه امروز دست به هر چيزي اعم از خوراک و پوشاک که مي زنيم بايد مراقب باشيم که استفاده از آن مي تواند چه بلايي بر سر سلامتي مان بياورد. از توليد پوشاک با مواد اوليه نايلوني و غير استاندارد که بگذريم به مواد غذايي و خوراکي اي مي رسيم که علي رغم اينکه تمام رسانه ها در تلاشند تا مضرات آن ها را بگويند ولي باز هم برخي افراد بر مصرف آنها اصرار دارند.
 يک گروهي از مردم که علي رغم اينکه جزء قشر تحصيل کرده و آگاه ما هستند و بر مصرف اين مواد خوراکي مداومت مي کنند، دانشجويان هستند. محمدعلي آشنا يکي از اين دانشجويان در گفتگو با منطقه آزاد صراحتاً بر مضر بودن اين مواد خوراکي بالأخص فست فودها اقرار مي کند اما درد آنجايي است که دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد ضمن توضيح مکانيسم و عملکرد مواد مضر و فرآيند ايجاد و رشد بيماري باز هم از مصرف اين مواد خوراکي ناسالم دست نمي کشند.طب اورژانس يا پزشکي اورژانس يکي از تخصص‌هاي نسبتاً جديد پزشکي است که حيطه فعاليت‌هاي آن در زمينه بيماراني است که نيازمند اقدامات فوري فوريت‌هاي پزشکي بوده و بايد هر چه سريعتر تحت درمان قرار گيرند. ارائه خدمات پزشکي در بيماران مراجعه کننده به اورژانس ها، در نظام سلامت جامعه اهميت خاصي دارد. علي‌رغم پيشرفت طب در ساليان اخير و بالندگي رشته هاي تخصصي و فوق تخصصي، متأسفانه کيفيت خدمات اورژانس بهبود قابل توجهي نداشت. ايده ايجاد رشته طب اورژانس برخاسته از چنين مشکلاتي بوده است.
اتفاقاتي که در ساليان اخير در دانشگاه ها به وجود آمد و عدم سرعت در روند درمان و احياء باعث مشکلات عديده و حتي مرگ دانشجويان در دانشگاه ها شد مبين اهميت اين مهم در دانشگاه ها است. به طور مثال چندي پيش دانشجوي پزشکي دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد در خوابگاه دانشگاه دچار گاز گرفتگي شد که شايد اگر حتي امکانات احيا در مرکزي تحت عنوان اورژانس دانشگاه موجود مي بود خود دانشجويان مي توانستند تلاش خود را در امر احياء اين دانشجو انجام دهند.گفتني است اجراي سند ارتقاي خدمات اورژانس بيمارستاني از سال ۸۸ با همکاري ۲۲ دانشگاه علوم پزشکي آغاز شد و تعيين تکليف بيمار کمتر از شش ساعت، خروج بيمار از اورژانس کمتر از ۱۲ ساعت، ترخيص با رضايت شخصي بيمار، تعداد احياي قلبي و تنفسي ، زمان رسيدگي به بيمار و استقرار متخصصان مقيم در اورژانس، از جمله شاخص هاي ارتقاي عملکرد بيمارستان هاي کشور است که به آنها ابلاغ شده است.از اين بيماري ها و مبحث بي انتهاي پيشگيري که بگذريم، جايگاه درمان و مراکز درماني بسيار مهم به نظر مي رسد. اين مهم با نظارت وزارت بهداشت انجام مي گيرد ولي متأسفانه شاهديم که کوزه گر از کوزه شکسته آب مي خورد و دانشگاه علوم پزشکي ما که خود مرکزي براي تربيت نيروي متخصص است از نبود مرکزي تحت غنوان مرکز درماني يا اورژانس رنج مي برد.
 
توضيح اينکه، دانشگاه علوم پزشکي به گروهي از دانشگاه‌هاي دولتي ايران گفته مي‌شود که در آن رشته‌هاي پزشکي و پيراپزشکي تدريس مي‌شود. مديريت اين دانشگاه‌ها به جاي وزارت علوم، بر عهده وزارت بهداشت است.حال از مسئول دانشگاهي که در دانشگاه خود يک اورژانس جمع و جور ندارد چگونه انتظار مي رود در امر بهداشت و درمان موثر واقع شود؟
آيا او هم از نبود دکتر رنج مي برد؟


انتهاي پيام/920م

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر