آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106960
گزارش/
چرا آمريکا از برجام خارج نمي‌شود؟
تاریخ انتشار : 1396/10/24 14:05:12
نمایش : 340
ايالات متحده از زمان اجراي برجام کارشکني‌هاي فراواني کرده اما حاضر به خارج شدن از توافق هسته‌اي نيست.

به گزارش منطقه آزاد به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، پس از جنجال‌هاي فراوان ترامپ عليه برجام شاهد امضاي تعليق تحريم‌هاي هسته‌اي تا 120 روز ديگر بوديم، سياستي که با متمرکز شدن بر روي آن مي توان اهداف هيئت حاکمه کاخ سفيد را از چنين تمديد تعليق‌هايي به‌روشني دريافت.

به‌علاوه رئيس تاجر مسلک کاخ سفيد همزمان با امضاي تمديد تعليق تحريم‌هاي هسته‌اي کشورمان، 14 شخص حقيقي و حقوقي را به ليست تحريم‌هاي خود افزود تا نشان دهد که اصولا واژه پايبندي به معاهدات بين‌المللي براي آمريکا، مقوله‌اي کاملا ناشناخته است.

چرا آمريکا از برجام خارج نمي‌شود؟
نيک پيتون والش از تحليلگران شبکه سي ان ان مي‌گويد: راهبرد ترامپ اين است که تصميم نهايي را لحظه آخر اعلام کند تا احساس تنش و اضطراب را ايجاد کند که احتمالا براي وي به عنوان يک شومن جذابيت دارد.

در واقع اين رويکرد بخشي از راهبرد کلي‌تر ترامپ براي اعمال فشار بيشتر بر روي ايران است. فشار بر ايران هدفي است که در يک سال گذشته ترامپ آن را دنبال کرده، به بيان بهتر چنين رويکردي شگرد ترامپ است که هر سه ماه يک بار حرف خروج از برجام را سر زبان‌ها بيندازد، اما در عمل از برجام خارج نمي‌شود.

اين نمايش رئيس جمهور آمريکا بار ديگر در جمعه گذشته تکرار شد با اين تفاوت که ترامپ اين بار جلوي دوربين نيامد و فقط يک بيانيه داد؛ بيانيه‌اي که در آن که يک حرف تکراري را دوباره مطرح کرد. وي در اين بيانيه گفته است: از برجام خارج نمي‌شويم، اما بايد از ايران امتيازات بيشتر بگيريم.

ترامپ ۳ ماه پيش هم گفته بود من به دولت خودم از همين جا دستور مي‌دهم تا ضمن همکاري با کنگره، تمامي نقايص اين توافق از جمله محدوديت‌هاي زماني آن را برطرف کند.

در بيانيه جديد کاخ سفيد درباره برجام، آمريکا مطالبه نامعقول خود مبني بر بازرسي از همه اماکن کشورمان را مطرح کرده و اعلام کرده که ايران بايد در هر زماني اجازه بازرسي از کليه اماکن مورد درخواست بازرسان بين المللي را بدهد.

در ادامه اين بيانيه واشنگتن خواستار دائمي بودن محدوديت‌هاي برجام براي ايران شده و اينکه محدوديت‌هاي مذکور بايد بدون انقضا شوند؛ همچنين برنامه موشکي ايران نيز به‌عنوان موضوعي جدايي ناپذير از برنامه تسليحاتي هسته‌اي مطرح و مشمول شديدترين تحريم‌ها شود.

جيمز جفري ديپلمات سابق آمريکايي و تحليلگر بي بي سي درباره بيانيه کاخ سفيد مي‌گويد: ترامپ مي‌خواهد کاري کند که فضاي اين توافق را به نفع آمريکا بهبود بخشد، اما وي نمي‌خواهد از اين توافق بيرون آيد، زيرا در صورت خروج ترامپ از برجام، وي از حمايت‌هاي جامعه بين‌المللي برخوردار نخواهد بود.

پس از ماه‌ها زياده خواهي و کارشکني طرف آمريکايي در اجراي برجام، حالا مدتي است که ايالات متحده با طرح گزينه "خروج از توافق هسته‌اي در صورت نگرفتن امتياز‌هاي بيشتر براي آمريکا"، راهبرد حفظ فشار بر ايران را پيش گرفته است.

رکس تيلرسون وزير خارجه ايالات متحده ۳ ماه پيش، بعد از اظهارات ترامپ درباره برجام در مصاحبه‌اي با سي ان ان گفته بود: ما در توافق هسته‌اي مي‌مانيم اما مي‌خواهيم از آن امتيازهاي بيشتري به دست آوريم.

چرا آمريکا از برجام خارج نمي‌شود؟

اما اينکه چرا آمريکايي‌ها مي‌خواهند در توافق هسته‌اي بمانند را وزير امور خارجه آمريکا به صراحت گفته است: ماندن در توافق هسته‌اي بيشترين منفعت را براي آمريکا دارد.

فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا هم در پاسخ به اين سوال که چرا نبايد از برجام خارج شد، گفته است: توافق هسته‌اي خوب کار مي‌کند و هدف اصلي‌اش يعني بررسي و نظارت نزديک بر برنامه هسته‌اي ايران را محقق کرده است.

چرا آمريکا از برجام خارج نمي‌شود؟
موگريني، برجام را توافقي خوب مي‌داند البته توافقي خوب براي گروه ۱+۵؛ چرا که در مدت دو ساله اجراي برجام، کارشکني‌هاي آمريکايي‌ها در اجراي توافق و همراهي اروپا با ايالات متحده، ايرانِ پايبند به برجام را از بسياري از منافع خود محروم کرده است.

جک استراو وزير خارجه پيشين انگليس در گفت‌وگوي اختصاصي با باشگاه خبرنگاران جوان مي‌گويد: مردم ايران مي‌پرسند پس مزاياي برجام کجاست؟ برجام منافعي و پيشرفت‌هايي براي ايران داشته است، اما نه آن منافعي که انتظارش را داشتيم، به دليل آنکه ايالات متحده بانک‌هاي اروپايي و ديگر بانک‌هاي بين المللي را از همکاري با بانک‌هاي ايراني بازداشته که اين مسئله بسيار نااميد کننده و آزاردهنده است.

چرا آمريکا از برجام خارج نمي‌شود؟

اما در آستانه دومين سالگرد اجراي برجام، طرف آمريکايي برجام خواهان مذاکره مجدد بر سر برجام است و براي گرفتن امتياز‌هاي بيشتر آن هم در حوزه مسائل دفاعي و امنيتي که اين درخواست بار‌ها از سوي مقامات ايراني غير ممکن عنوان شده است.

محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان هم يک بار ديگر بر غير قابل مذاکره بودن برجام تاکيد کرد.

چرا آمريکا از برجام خارج نمي‌شود؟
رئيس دستگاه ديپلماسي کشورمان در توئيتر نوشت: سياست ترامپ و بيانيه امروز وي تلاش‌هاي مذبوحانه‌اي براي خدشه‌دار کردن يک توافق محکم چندجانبه است که همزمان بندهاي ۲۶، ۲۸ و ۲۹ آن توافق را نيز به شکل مغرضانه‌اي نقض مي‌نمايد. برجام قابل مذاکره مجدد نيست: به جاي تکرار لفاظي‌هاي کهنه، آمريکا بايد مانند ايران به تعهداتش در برجام عمل نمايد.

اکنون با وجود تاکيد مقامات ايراني بر غير قابل مذاکره بودن برجام و استمرار نقض عهدهاي آمريکا در اجراي اين توافقنامه به نظر مي‌رسد، برجام، تبديل به اهرمِ فشاري بر ايران شده، که هر سه ماه يک بار آمريکايي‌ها آن را بر سر زبان‌ها مي‌اندازند تا بلکه بتوانند منفعتشان از اين توافق را بيش از پيش کنند.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر