آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106956
يادداشت/
افزايش نرخ ارز، سفره‌هاي مردم را کوچک‌تر مي‌کند
تاریخ انتشار : 1396/10/24 09:54:03
نمایش : 755
در صورتي که کالاهاي مورد نياز به‌صورت مستقيم وارد شود نيز فراز و نشيب نرخ دلار، اثري مستقيم بر روي قيمت محصولات خواهد داشت که متأسفانه اين امر نشان از تأثير عميق نرخ ارز و بخصوص دلار در اقتصاد کشور دارد.
به گزارش منطقه آزاد، يکي از مشکلات جدي اقتصادي کشور به موضوع نوسانات نرخ ارزي برميگردد، عارضه‌اي که در طول ساليان گذشته بازار را از شوک‌هاي سنگين بي‌نصيب نگذاشته است.

در اين ميان،کم نيستند گروه‌هايي که از اين نوسانات، سود بسياري را به جيب مي‌زنند و چه بسيار افرادي که در نتيجه اين بالا يا پايين شدن نرخ ارز، متضرر مي‌شوند.

يقينا تلاش براي جلوگيري از بروز چنين نوسانات و سود و زيان‌هاي آني، ضرورتي حائز اهميت و غير قابل کتمان است که در نتيجه ثبات نرخ ارزي حاصل مي‌شود، اما متأسفانه اين امر خطير در ساليان و ادوار گذشته محقق نشده و جز در بازه‌هاي زماني کوتاه مدت به کرات شاهد نوسانات مذکور بوده‌ايم.

در ماه‌ها و هفته‌هاي گذشته، فراز و نشيب‌هاي نرخ ارز به‌صورت پر رنگ‌تري عيان شده که به تبع نمي‌توان تأثيرات نامطلوب آن را بر اقتصاد کشور انکار کرد.

با عنايت به رقم پيشنهادي نرخ دلار در بودجه سال 97 (سه هزار و 500 تومان)، برخي از کارشناسان معتقدند فاصله ميان نرخ دلار پيشنهادي با واقعيت امروزي بازار کشور بالا به نظر مي‌رسد و همين موضوع اميدواري‌ها در خصوص حصول اين امر (يکسان سازي نرخ ارز) را به حداقل کاهش مي‌دهد.

مجيد شيخي،کارشناس مسائل اقتصادي، با اشاره به نقش بسيار تعيين کنننده نرخ دلار در قيمت بسياري از اقلام و کالاهاي موجود در بازار، در يادداشتي نوشت: پيش از اين نيز مکررا تجربه شده که با افزوده شدن به نرخ دلار، قيمت کالاهايي که در بازار عرضه مي‌شوند به شدت تحت تأثير قرار مي‌گيرد و متأسفانه دايره وسيعي از اقلام و محصولات متعدد و متنوع متأثر از اين نوسانات قيمتي هستند.

متأسفانه همواره افرادي بوده‌اند که در سايه رشد نرخ دلار به سودهاي کلاني نائل شده‌اند و در نقطه مقابل نيز کم نبوده،گروه‌هايي که با خساراتي جدي مواجه شده‌اند و اين عارضه‌اي است که براي مقابله با آن بايد تدابير ويژه و اصولي اتخاذ شود.

به نظر مي‌رسد در صورت ورود هوشمندانه دولت و در دست گرفتن ابتکار عمل در بازار ارز، تا حدود بسياري بتوان از بروز چنين نوسانات و شوک‌هاي احتمالي جلوگيري کرد و اين امري است که با رعايت ضريب عرضه يا ضريب تقاضا محقق خواهد شد.

البته در ميان برخي از کارشناسان، همچون بيژن عبدي، معتقدند، تعيين نرخ ارز بر مبنا و اساس تقاضا و عرضه نيست.

وي در اين خصوص به رسانه‌ها مي‌گويد: انحصار عرضه در اختيار دولت و انتشار آن نيز با واسطه شرکت هاي دولتي انجام مي‌شود.

عبدي معتقد است، يکي از دلايل اصلي نوسانات ارزي، ريشه در منابع ارزي محدود ما دارد.

به واقع عده‌اي از پژوهشگران اقتصادي بر اين باورند که ميزان ارز موجود در کشور، متناسب و متعادل با رشد نقدينگي افزايش پيدا نکرده است.
وقتي افزايش دلار هزينه توليد را نيز بالا مي‌برد

علي روح الامين،کارشناس مسائل اقتصادي نيز اينطور مي نويسد: ممکن است برخي استدلال خاص به خود را در ارتباط با نرخ دلار داشته باشند و آن را از منظري مثبت تلقي کنند، اما به اعتقاد بنده در شرايط فعلي، آسيب‌هاي اين رشد قيمتي به مراتب بيشتر از محاسن آن است.

يکي از تبعات بالا رفتن قيمت دلار به افزايش هزينه واردات معطوف مي‌شود که حتي در صورتي که در بهترين شرايط ممکن، توليد در داخل کشور انجام پذيرد هزينه واردات مواد خام و تجهيزات توليد افزايش مي‌يابد که طبيعتا پرداخت اين اختلاف قيمت از جيب مصرف کننده تأمين خواهد شد، زيرا بر روي قيمت تمام شده کالا هاي توليد اثر مي‌گذارد.

در صورتي که کالاهاي مورد نياز به‌صورت مستقيم وارد شود نيز فراز و نشيب نرخ دلار، اثري مستقيم بر روي قيمت محصولات خواهد داشت که متأسفانه اين امر نشان از تأثير عميق نرخ ارز و بخصوص دلار در اقتصاد کشور دارد.
افزايش نرخ ارز، سفره‌هاي مردم را کوچک‌تر مي‌کند

انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر