آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106949
دسترسي مردم به فضاي مجازي نبايد دائم قطع باشد
تاریخ انتشار : 1396/10/18 16:17:34
نمایش : 266
رئيس جمهور گفت: دسترسي مردم به فضاي مجازي نبايد دائمي قطع باشد، نمي توان به زندگي و کسب و کار مردم بي تفاوت بود.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،  حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني روز دوشنبه در ديدار وزير و معاونان وزارت امور اقتصادي و دارايي اظهار کرد: همه جا برخي از خواسته‌ها و تجمع مردم سوء استفاده مي‌کنند، اما مردم به حق مي‌گويند ما را ببينيد، به حرفمان گوش کنيد و به خواست ما عمل کنيد.

وي وظيفه همه مسئولان را خدمت به دين، انقلاب، کشور و مردم دانست و با بيان اينکه اگر با جان بپذيريم مردم همه کاره کشورند، مسائل حل مي‌شود، تاکيد کرد: ما ملت بزرگي داريم؛ معصوم نداريم و همه مسئولان قابل نقد هستند و اگر نقد با اميد، اراده و راه حل درست همراه باشد، بسيار مفيد است.

رييس جمهور در اين ديدار با بيان اينکه مديران وزارت اقتصاد سختکوش و در مسير درست حرکت مي کنند، از زحمات وزير سابق طيب نيا و همکاران ايشان تشکر کرد و گفت: کرباسيان دانش و تجربه را توام با هم دارد.

روحاني خاطر نشان کرد: امروز وظيفه همه ما اين است که به کشور، فرهنگ، دين، آيين، انقلاب، تاريخ و نسل‌هاي آينده خدمت کنيم و مي‌توان گفت که پايه‌گذار کشور براي نسل‌هاي آينده هستيم.

روحاني تصريح کرد: مشکلي که امروز با آن مواجه هستيم، فاصله ما مسئولان با نسل جوان است. امروز آن طوري که ما فکر مي‌کنيم، با آنچه که جوانان فکر مي‌کنند، متفاوت است. امروز نگاه جوانان به دنيا و زندگي با نگاه ما فرق مي‌کند و اين اشکال اساسي است که بايستي آن را حل و فصل کنيم.

رييس جمهور با بيان اينکه نمي توان سبک زندگي خود را به نسل هاي آينده تحميل کرد، افزود: اشکال اين است که ما مي‌خواهيم دو نسل بعد از ما، آنطور که ما مي‌پسنديم زندگي کنند، در حالي که نمي‌توان براي آنها تعيين تکليف کرده و يک نوع سبک زندگي برايشان مشخص کرده و گفت که مسير همين است که ما مي‌گوييم.

روحاني گفت: نسل جوان ما يک حرف بيشتر ندارد و آن که مي‌گويد من هم مي‌فهمم و حرف دارم و بايد به حرف من گوش کنيد. مردم هم صراحتاً اعلام مي‌کنند که حرف دارند و بايد به حرف مردم گوش داده و بالاتر از آن به آن عمل کنيم و اگر اکثريت کشور با نسل جوان است به معناي آن است که بايد به نظر اکثريت عمل کنيم. البته در اينکه در يک اجتماع و تظاهراتي عده‌اي سوء استفاده کنند يک موضوع طبيعي است و در همه جاي دنيا وجود دارد که برخي از خواسته ها و تجمع مردم سوء استفاده‌ها مي کنند.

رييس جمهور با اشاره به شرايط ويژه کشورمان در منطقه و جهان و اهداف دشمنان براي ايجاد ناامني در ايران، گفت: کشورمان از جايگاه تأثيرگذاري در منطقه و جهان برخوردار بوده و با دشمنان سرسختي نيز مواجه هستيم. امروز عده‌اي در منطقه در کنار رژيم صهيونيستي و آمريکا با کشورمان دشمني مي‌کنند. البته آمريکا از قبل انقلاب با ملت ايران دشمني داشته است و از رژيم ديکتاتور در آن دوران حمايت مي‌کرد و همه بخش‌هاي ايران حتي صدا و سيما در اختيار آمريکايي‌ها قرار داشت لذا طبيعي است که وقتي ملت ايران آنها را از مهم‌ترين و حساس‌ترين کشور دنيا بيرون راندند، ناراحت و عصباني باشند و بخواهند که کشورمان آرامش نداشته باشد.

روحاني با اشاره به اشتباهات دولت جديد آمريکا در مواجهه با ملت ايران، اظهار داشت: دولت جديد آمريکا در راه‌هاي اشتباهي که براي مقابله با ملت ايران انتخاب کرده مدام سرش به سنگ مي‌خورد و در روزهاي اخير حيثيت سياسي آمريکا در شوراي امنيت سازمان ملل از بين رفت. اين کشور از عضويت دائم خود در شوراي امنيت سوء استفاده کرده و تقاضاي تشکيل جلسه مي‌دهد و در آن کشورهاي جهان به آمريکا تو دهني زدند.

رييس جمهور تصريح کرد: ملت فهيم ايران با هوشياري از مسيري که بعضي‌ها مي‌خواستند براي کشور پيش بياورند، عبور کردند.

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود با تأکيد بر اينکه دولت از انتقاد استقبال مي‌کند و معتقد است که همه بايد نقد بشوند، گفت: هيچ استثنايي در کشور براي انتقاد کردن وجود ندارد و در کشور ما معصوم نداريم، ضمن اينکه پيامبر اسلام (ص)هم به مردم اجازه انتقاد مي‌دادند و بالاتر از مقام پيامبر در تاريخ وجود ندارد.

رييس جمهور تصريح کرد: اگر نقد توأم با اميد، اراده و راه‌حل درست باشد، بسيار مفيد و سازنده است.

روحاني با بيان اينکه فرهنگ انتظار به معني اعتراض به بي عدالتي ها و اميد به گشايش امور است ، خاطر نشان کرد: مذهب شيعه همانطور که مرحوم شريعتي نيز به آن اشاره کرده است، مذهب نقد و اعتراض است. وقتي ما شيعيان مي‌گوييم در انتظار نوري هستيم که عدالت را در سراسر گيتي بگستراند به معناي آن است که در عدالت و رسيدن به نقطه مطلوب اشکالي وجود دارد لذا در اينکه در روايات آمده افضل اعمال انتظار فرج است بدين معناست که هم بايد به فکر اميد به آينده و هم گشايش در امور باشيم ضمن اينکه بدون انتظار به آينده بهتر، کار و تلاش معنا ندارد.

رييس جمهور با تأکيد بر اينکه مردم بايد بتوانند از تمام مسئولين کشور انتقاد کنند، گفت: انتقاد حق مردم است، چرا که صاحب کشور هستند و تمام افتخار ما مسئولين اين است که نماينده مردم هستيم و امانتدار امور کشور از سوي مردم مي‌باشيم لذا مردم حق دارند که در کارهاي ما نظارت کرده و انتقاد کنند.

روحاني نقد را بسيار مفيد و سازنده و نفي را بسيار بد و مخرب توصيف کرد و گفت: نبايد کسي را نفي کرد و بايد توجه داشت که نفي وضع موجود خطرناک اما نقد وضع موجود سازنده است.

رييس جمهور با بيان اينکه حوادث چند روز گذشته تجربه‌اي براي مردم و نسل جوان و کساني بود که زندگي بهتر مي‌خواهند، اظهارداشت: بعضي‌ها تصور مي‌کنند که مردم فقط پول و اقتصاد مي‌خواهند، اما آيا کسي حاضر است ماهيانه پول قابل توجهي دريافت کند، اما به طور مثال شبکه مجازي کاملاً مسدود باشد و يا در تردد با خودرو و رفت و آمد به بيرون از خانه با محدوديتي مواجه بوده و حتي حق حرف زدن نداشته باشد. مگر مي‌شود آزادي و زندگي مردم را با پول خريداري کرد، چرا عده‌اي آدرس غلط مي‌دهند و اين توهين به مردم است.

روحاني افزود: مردم مطالباتي دارند که بخشي از آن اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و امنيتي است و بايد همه اين مطالبات مورد توجه قرار بگيرد.

رييس جمهور تصريح کرد: همه بايد در يک جا به اين تصميم برسيم که مردم همه کاره کشور هستند و بي‌ترديد اگر اين موضوع را با جان و دل و عمل خود قبول کنيم، تمام مسايل حل و فصل خواهد شد.

روحاني خاطر نشان کرد: در حوادثي که پيش مي‌آيد بايستي ضرر و نفع آن محاسبه شود. اينکه حوادث اخير از نظر اقتصادي، کسب و کار، سرمايه‌گذاري و اشتغال در کشور چه تأثيري داشته ، بايد مورد محاسبه قرار بگيرد و لازم است همه اينها به مردم توضيح داده شود.

رييس جمهور ضرورت ارايه گزارش از سوي مسئولين به مردم را مورد تأکيد قرار داد و گفت: نمايندگان شوراي شهر، نمايندگان مجلس و مسئولين دستگاه‌هاي اجرايي بايستي با مردم سخن گفته و حرف آنها را بشنوند و بايد ساعات زيادي براي گوش دادن و حرف زدن با مردم اختصاص يافته و در مقابل حرف و انتقاد آنها را بشنوند، اگر چنين باشد بي‌ترديد پيشرفت زيادي در اداره امور ايجاد خواهد شد.

روحاني با تأکيد بر اينکه مردم بايد با شفافيت کامل در جريان امور قرار بگيرند، گفت: بايد کارهايي که در طول دولت يازدهم تا امروز در زمينه سرمايه‌گذاري خارجي انجام شده و اينکه امروز کشورهاي جهان به ايران اعتماد دارند به مردم گفته شود.

رييس جمهور ضرورت توجه به فرهنگ و فرهنگ‌سازي را در پيشبرد امور کشور حائز اهميت توصيف کرد و افزود: اگر به دنبال رفع مشکل بيمه بانک‌ها، بازار سرمايه و ماليات هستيد، ابتدا بايد فرهنگ لازم در اين زمينه شکل گيرد. اگر مردم متوجه باشند که ماليات جزء ضروريات زندگي است و با پرداخت آن مشکل جامعه و بخشي از مردم حل مي‌شود، بدون ترديد راحت‌تر ماليات مي‌پردازند و در چنين جامعه‌اي شاهد امنيت، رفاه و آرامش بيشتري خواهيم بود.

روحاني با بيان اينکه مهمترين رکن اقتصاد باز توزيع درست درآمدهايي مثل ماليات و زکات است، افزود: معتقدم بخشي از ماليات بايد در بودجه باشد و بخشي از آن در همان جامعه بازتوزيع شود.

رييس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود به لايجه بودجه سال 1397اشاره کرد و گفت: در اين بودجه تبصره‌هايي پيش‌بيني کرديم که فقر مطلق را از بين ببريم و اگر نمايندگان مجلس نخواهند پاي آن بايستند و دست دولت را ببندند، يا بايد راه‌حل جايگزين بهتري ارايه دهند و يا خودشان پاسخگوي مردم باشند. دولت صدها ساعت جلسه و کار کارشناسي انجام داده و تبصره‌هايي براي رفع مشکلات کشور تنظيم کرده است.

روحاني تصريح کرد: دولت براي اشتغال جوانان و رفع بيکاري 300 هزار ميليارد تومان براي 5 سال پيش رو طراحي کرده است اما اين تصميم که حاصل کار کارشناسي است با يک رأي بايد از بين برود؟

رييس جمهور با اشاره به سابقه 20 ساله نمايندگي خود در مجلس شوراي اسلامي، اظهار داشت: به امور نمايندگي مجلس اشراف کامل دارم و رشته تخصصي‌ام نيز حقوق و قانون اساسي است. طبق قانون اساسي مسئول مستقيم برنامه و بودجه در کشور شخص رييس جمهور است. البته قبول داريم که مجلس هم بايد نظراتي در اين حوزه داشته باشد، اما نه اينکه اصل بودجه را زير سوال ببرد.

روحاني تصريح کرد: امروز براي آينده و رفع بيکاري و فقر و معضلات جامعه اهميت دارد که به صحنه آمده و سخن بگوييم.

رييس جمهور خاطر نشان کرد: عده‌اي مي‌گويند اصلاح قيمت‌ها را انجام ندهيد و مبلغ ماليات هم افزايش نيابد و در مقابل خواهان افزايش حقوق و رسيدگي به فقرا هستند، اگر بر روي حرف اولشان تأکيد دارند، پس بخش دوم ادعاها، شعار مي‌شود . مشکلاتي مانند اشتغال و فقر با شعر و شعار حل نمي شود و ما خواهان راه‌حل هستيم.

روحاني با اشاره به اهميت تبصره‌هاي 14، 18 و 19 به عنوان تبصره هاي اصلي بودجه سال آتي، گفت: اگر اين تبصره ها مورد توجه قرار نگيرد ، اهداف دولت اجرايي نخواهد شد و در واقع ديگر لايحه بودجه دولت نيست.

رييس جمهور در ادامه لزوم شفافيت و نظارت مردم بر مسئولين را مورد تأکيد قرار داد و گفت: همچنان که دولت بايد در اتاق شيشه‌اي باشد مجلس شوراي اسلامي و ديگران هم بايد در اتاق شيشه‌اي قرار بگيرند و تصميماتي که اتخاذ مي‌گردد بايستي به طور شفاف به مردم، توضيح داده شود و مردم بايد قضاوت کنند.

روحاني افزود: افتخار دولت يازدهم و دوازدهم گردش آزاد اطلاعات است اما عده‌اي از فضاي مجازي خوششان نمي‌آيد.

رييس جمهور گفت: مردم از صدا و سيما هم استفاده مي‌کنند اما نبايد عده‌اي بخواهند که شبکه‌هاي مجازي که به خاطر شرايط خاص چند روزي مسدود شده براي هميشه مسدود باشد. با اين کار بيش از صد هزار نفر شغل خود را در يک هفته اخير از دست داده‌اند و ما بايد به فکر زندگي و راحتي مردم باشيم.

روحاني با بيان اينکه با استفاده از فضاي مجازي امور زندگي مردم تسهيل شده است، خاطر نشان کرد: البته هر چيز خوبي در کنار خود بدي هايي هم دارد اما نمي‌شود گفت که به طور مثال بخاطر خطراتي که اتومبيل و موتور سيکلت دارد کارخانه توليد اين محصولات به طور کامل تعطيل شود و يا نمي شود گفت که اگر در کتابي يک خط عليه من نوشته اند بطور کل چاپ کتاب در کشور ممنوع شود.

رييس جمهور افزود: فضاي مجازي همانند فضاي حقيقي است و بايد در کنار در زمينه فرهنگ‌سازي و استحکام خانواده انديشه کرد و نمي‌گوييم که دولت مسئوليتي در اين زمينه ندارد اما پذيرفتني هم نيست که بخاطر يک خطا کل يک مجموعه را به تعطيلي کشاند و ما بايد به فکر منافع، زندگي و آينده مردم باشيم.

روحاني در ادامه با بيان اينکه در طول 10 سال گذشته فراز و نشيب‌هاي زيادي در حوزه اقتصاد وجود داشته است، گفت: اينکه رشد اقتصادي در سال90 و 91 جمعاً حدود منفي 10 بوده، اما در سال 95 به رشد مثبت 12 درصد مي‌رسد و تورم 45 درصد آن دوران اکنون يک رقمي شده و در آن دوران حدود 6 – 7 سال اشتغال خالص صفر بوده و اين ميزان اکنون به 700 هزار رسيده است و همچنين درآمد ارزي در سال 90 که 165 ميليارد دلار بوده در سال 94، 77 ميليارد دلار مي‌شود، فراز و نشيب‌هايي است که براي مردم و سرمايه‌گذاران مي‌تواند گيج‌کننده باشد.

رييس جمهور افزود: با توجه به فراز و نشيب‌هاي موجود در حوزه اقتصاد ، مردم بايد به خوبي بدانند که کشور در چه شرايطي بوده و از چه وضعيتي در حال عبور است و اوضاع منطقه و بازار جهاني چگونه است. ضمن اينکه در نوسانات اقتصادي بسيار مهم است که چه تصميماتي اتخاذ مي‌گردد.

روحاني توجه به درستي و يا نادرستي مسير اقتصادي کشور در 4.5 سال گذشته را مورد تأکيد قرار داد و گفت: اگر چه اشکالاتي ممکن است در مسير تحولات اقتصادي کشور وجود داشته باشد، اما با توجه به رشد شاخص‌هاي اقتصادي بايد به مردم توضيح داده شود که مسير درستي در حوزه اقتصاد طي شده است.

رييس جمهور خاطر نشان کرد: در بودجه 97 که بودجه شفاف‌تري از ساير بودجه‌هاي کشور است، کاملاً مشخص کرديم که اگر قرار است اصلاح قيمتي داشته باشيم، صرفاً براي اشتغال هزينه خواهد شد و آن را در سايت گذاشته و به مردم گزارش خواهيم داد. اگر مجلس همکاري و همراهي لازم را در اين زمينه داشته باشد، بايد تصميماتي که گرفته شده را ادامه دهيم و معتقدم در سال 97 با بودجه‌اي که تقديم مجلس شده اقدامات خوبي را در مسير بهتر شدن زندگي مردم، شاهد خواهيم بود.

روحاني خطاب به مردم گفت: مردم بدانند براي اينکه زندگي بهتر داشته باشيم بايد فضاي کشور آرام باشد و ناآرامي اين فضا را بهم مي‌زند. در آرامش و امنيت است که مردم و سرمايه‌گذاران مي‌توانند سود قابل قبولي از سرمايه‌گذاري را براي خود محاسبه کنند و در اين مسير لازم است سرمايه‌گذاري را تسهيل کرده و راه‌هاي ارايه مجوز سرمايه‌گذاري کوتاه‌تر شود.

رييس جمهور لزوم اتصال بانک‌ها به بازار سرمايه را مورد تأکيد قرار داد و گفت: بانک‌ها بايد مشتريان خود را راهنمايي کرده و بهترين راه را براي سرمايه گذاري به آنها پيشنهاد دهند و بايستي ارتباط تنگاتنگي با بازار سرمايه برقرار نمايند و در اين مسير لازم است اصلاحاتي در سيستم خود انجام دهند.

روحاني افزود: بانک‌ها نقش اساسي در رشد اقتصادي ايفا مي‌کنند، اما با برخي اقدامات خود را گرفتار و بدهکار بانک مرکزي کرده‌اند و بعضاً سرمايه‌هاي خود را به اموال غيرمولد، تبديل مي‌کنند که با اين کار در حقيقت سرمايه‌هاي خود را منجمد کردند و با چنين اقداماتي مشخص است که نمي دانند که چگونه از پول و سرمايه‌اي که در اختيارشان است استفاده کنند. بانکها سرمايه ها را براي کمک به اقتصاد آزاد کنند.

رييس جمهور در ادامه با تأکيد بر اينکه در حوزه بيمه و ماليات بايد اقدامات بزرگي صورت گيرد، گفت: اولاً اينکه همه بايد ماليات بپردازند و هيچ استثنايي را نمي‌توان پذيرفت که چطور فلان آستان يا دستگاه ماليات نمي‌پردازد. همه بايد ماليات بدهند، حتي آنهايي که طبق قانون براي چند سال از پرداخت ماليات معاف مي‌شوند، ‌بايد ماليات‌شان مشخص شود اما دريافت نکنند ولي مهم است که ميزان ماليات آنها محاسبه شود. ماليات بايد فرهنگ عمومي شود ، حتي اگر حداقلي باشد.

روحاني افزود: ماليات بايد گسترش يابد، اما بايستي به گونه‌اي برنامه‌ريزي شود که فشاري هم به ماليات‌دهندگان وارد نشود ضمن اينکه بايستي از کساني که با درآمد و ضرر ناگهاني مواجه مي‌شوند، ماليات عادلانه‌اي گرفته شود لذا سيستم مالياتي کشور بايستي در هر شرايطي، شرايط آن زمان را در نظر بگيرد.

رييس جمهور توسعه فرهنگ بيمه را مورد تأکيد قرار داد و گفت: اگر در حوادثي مانند زلزله، خشکسالي، سيل، مردم دچار مشکل مي‌شوند، بهترين راه‌حل، بيمه است. فرهنگ بيمه بايد توسعه يابد تا زندگي مردم از حوادث کمتر آسيب ببيند و بيمه‌ها هم بايد تلاش کنند، هزينه‌هايشان کاهش داده و سود معقولي را براي خود در نظر بگيرند. امروز بايد بيمه خصوصي را تشويق و شرايط رقابتي بين آنها ايجاد کرد تا مردم بتوانند، انتخاب‌هاي متعددي داشته باشند.

روحاني افزود: بيمه بهترين شيوه جبران خسارت است و بايد توسعه داده شود.

رييس جمهور خاطر نشان کرد: کشور خوب و پرنعمت با مردمان بسيار خوبي داريم و از تاريخ بسيار درخشان و فرهنگ و دين متعالي برخوردار هستيم و انقلاب خوبي نيز داشته و داريم. امروز همه بايد به ميدان بياييم و به مردم کمک کنيم. مردم مشکلات مطالبات و نيازمندي‌هايي دارند، بايد به آنها حق بدهيم و به حرف‌هايشان گوش داده و تمام امور را برايشان گزارش و توضيح دهيم.

روحاني گفت: از خزانه کشور به هر دستگاهي که پولي داده مي‌شود، بايستي روي سايت منتشر کند تا مردم نظارت کنند که آيا از آن پول در چه مسيري استفاده شده است.

رييس جمهور تصريح کرد: با شفافيت، فساد از بين مي‌رود و رقابت سالم و اميد بوجود مي‌آيد و بسياري از نقدها و اعتراضات مردم از بين مي‌رود. لذا بايد دست به دست هم داده و متحدتر باشيم و در شرايط حساس کنوني منافع ملي را در نظر بگيريم. در اين شرايط حساس حزب و جناح اولويت ندارد، بلکه ملت ايران، نظام، انقلاب، آرامش و امنيت اولويت اصلي است و امروز بايستي بيشتر از هميشه به فکر مردم باشيم.

وزير امور اقتصادي و دارايي، دبير شوراي عالي مناطق آزاد ، رييس بيمه مرکزي و روساي سازمانهاي "خصوصي سازي" ، "امور مالياتي" ، "سرمايه گذاري و کمک‌هاي فني و اقتصادي" و "بورس و اوراق بهادار" نيز پيش از سخنان رييس جمهور، گزارش هايي را از اقدامات و برنامه هاي خود ارائه کردند.

 

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر