آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106948
موافق بستن همه پيام رسان‌ها نيستم
تاریخ انتشار : 1396/10/18 16:14:00
نمایش : 324
رئيس قوه قضاييه گفت: موافق بستن همه پيام رسان‌ها نيستم، اما استفاده از آن‌ها بايد شفاف و با رعايت امنيت ملي و حقوق مردم باشد.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آيت الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضاييه در جلسه مسئولان عالي قضايي با اشاره به تجمعات اعتراضي اخير در کشور که توسط برخي عناصر به آشوب کشيده شد، اظهار کرد: حوادث اخير از جهات مختلفي قابل تأمل است. برخي تجمعات در تعدادي از شهر‌ها برگزار شد و دشمن با تحريک و برنامه ريزي، اين تجمعات را به آشوب کشيد. در اين راستا اغتشاشگراني پيدا شدند که به اموال عمومي هجوم بردند و اين کار با هيچ قانون، معيار و ميزاني قابل توجيه نيست.

رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه نقشه و تحريکات دشمن در حوادث اخير کاملاً آشکار بود، افزود: خوشبختانه مردم عزيز و بصير ايران به سرعت صفوف خود را از آشوبگران جدا کردند و به اقدامات خبيثانه دشمن پاسخ محکمي دادند. آمريکا و اذناب منطقه‌اي آن نيز که از اين التهابات به وجد آمده بودند و به بهانه دفاع از مردم، اقدام به تحريک براي آشوبگري و مخالفت با نظام مي‌کردند، همانند فتنه ۸۸ مفتضح شدند، زيرا مردم نشان دادند که با وجود همه مشکلات و تنگنا‌هاي معيشتي، آنجا که امنيت ملي و اصل نظام در معرض تهديد باشد صف خود را از معاندان جدا مي‌کنند و با حضور در صحنه، اعلام مي‌کنند که کمترين همراهي با دشمن نخواهند داشت.

آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به برخي همصدايي‌ها با دشمن در داخل و خارج از کشور در حوادث اخير، نسبت به عدم دشمن شناسي برخي تحليل گران ابراز تأسف کرد و گفت: خوشبختانه مردم با حضور به موقع خود در صحنه، بار ديگر اشتباه محاسباتي دشمن را به او ثابت کردند و بساط آشوبگران جمع شد. در همين راستا از نيرو‌هاي امنيتي و انتظامي که با درايت و صبوري در حوادث اخير اقدام کردند، قدرداني مي‌کنيم.

حساب افراد موثر در آشوب ها از اغفال شدگان جداست

رئيس قوه قضاييه خطاب به دادستان ها و قضات رسيدگي کننده به پرونده بازداشت شدگان حوادث اخير نيز گفت: نبايد همه بازداشت شدگان را به يک چشم ديد. به هرحال در ميان بازداشت شدگان افرادي هستند که در اين حوادث تأثير روشني داشته اند و با خط گرفتن از دشمن دست به برخي اقدامات نظير تخريب اموال عمومي زده اند. حساب اين افراد از کساني که اغفال شده اند، سابقه کيفري ندارند و اقدام موثري نيز در اين حوادث نداشته اند، جداست و گروه دوم بايد حسب تشخيص قاضي و در حد مقدورات قانوني از رأفت اسلامي برخوردار شوند تا فرصت دوباره اي به آنان داده شود که در فکر و راه خود تجديدنظر کنند.

آيت الله آملي لاريجاني در ادامه تأکيد کرد: جمع شدن بساط آشوب به معناي نبود مطالبات صحيح و برحق مردم نيست. همه موظفيم در مسير اجابت خواسته هاي برحق مردم گام برداريم؛ به ويژه دولت که عمده بار اجرايي کشور بر دوش او است و بايد با همکاري قواي ديگر مشکلات را در حد امکان رفع کند.

ايجاد اشتغال و رفع تنگناهاي معيشتي مطالبه برحق مردم است

رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه ايجاد اشتغال و رفع تنگناهاي معيشتي، مطالبه برحقي است که نبايد فراموش شود، اظهار کرد: حضور به موقع مردم در صحنه و تشخيص صحيح که منجر به جمع شدن بساط دشمن و آشوبگران شد نبايد مانع از شنيدن مشکلات آنان شود. در اين ميان بايد اقتصاد مقاومتي را جدي بگيريم و اگر مردم جهد و تلاش مسئولان را در اين زمينه ببينند قطعاً مانند هميشه در صحنه حضور خواهند داشت و با نظام همراهي خواهند کرد. اميدواريم که با تدبير، فکر صحيح و کار جهادي مشکلات با تلاش مسئولان و همکاري مردم، برطرف شود.

رئيس قوه قضاييه در ادامه به تلاش‌هاي کور دشمن در جريان حوادث اخير ايران اشاره کرد و گفت: يکي از عجيب ترين برخوردها در اين حوادث، نحوه مواجهه آمريکا با مسائل داخلي ايران بود. کشوري که با ادعاي دفاع از حقوق بشر در طول 40سال انواع مشکلات را براي ملت ايران به وجود آورده و مردم ما فشار تحريم هاي آن‌ها را در زمينه هاي گوناگون از جمله دارو و غلات هرگز فراموش نخواهند کرد، حالا در سطح رئيس جمهور و مسئولان ارشد، به ظاهر دلسوز مردم ايران شده است و با پيام هاي پي در پي از آشوبگران حمايت مي کند.

آيت الله آملي لاريجاني افزود: مفتضح تر از اين اقدام، برگزاري جلسه شوراي امنيت سازمان ملل درباره مسائل داخلي ايران بود که نشان داد آمريکا به شوراي امنيت به چشم ابزاري جهت پيشبرد سياست‌هاي خود نگاه مي کند و در واقع آن را مورد سوءاستفاده قرار مي دهد. اين اقدام آمريکا در حالي بود که اولاً از منظر حقوق و عرف بين الملل، امور داخلي کشورها هيچ ارتباطي به شوراي امنيت سازمان ملل ندارد و ثانياً اعتراضات و حوادثي به مراتب بزرگتر از آشوب هاي اخير در ايران در کشورهايي نظير فرانسه و خود آمريکا رخ داده اما اثري از تشکيل چنين جلساتي نبوده است.

آمريکا از شکست مفتضحانه خود در جلسه اخير شوراي امنيت عبرت بگيرد

رئيس قوه قضاييه، نگاه ابزاري آمريکا به شوراي امنيت براي رسيدن به خواسته هاي نامشروع خود را تأسف بار دانست و اظهار کرد: نکته برجسته ماجرا اين است که آمريکا با وجود اين اقدام خلاف قاعده و عرف، هيچ کشور همفکر و هم نظري پيدا نکرد و متحمل شکستي مفتضحانه شد. آمريکا مي خواست با طرح موضوع در شوراي امنيت و تنظيم يک بيانيه يا قطعنامه محکوميت عليه ايران، فشارهاي خود عليه جمهوري اسلامي را تشديد کند و بار ديگر ملت ما را تحت فشار قرار دهد گرچه مردم ما به خوبي با اين حرکات ايذائي آشنا هستند اما اين شکست مفتضحانه بايد براي آمريکا و اذناب آن مايه عبرت شود.

آيت الله آملي لاريجاني در ادامه به نقش مخرب فضاي مجازي در جريان حوادث اخير اشاره و تصريح کرد: همه ديديم که پيام رسان هاي بي نام و نشان و کانال هاي بدون شناسنامه و مجرمان آزاد چگونه در اين حوادث ابزار دشمن بودند. نظر دستگاه قضايي مکرراً درباره پيام رسان ها و شبکه هاي اجتماعي به صورت شفاف اعلام شده است. ما قائل به مديريت صحيح و شفاف پيام رسان ها هستيم به گونه اي که ابزاري براي اقدامات برخلاف امنيت کشور نباشند.

موافق بستن فضاي مجازي نيستيم اما بايد شفاف و با رعايت امنيت ملي و رعايت حقوق مردم باشد

رئيس قوه قضاييه با توضيح بيشتر در اين زمينه خاطرنشان کرد: در حوادث اخير ديديد که کانال هاي مدعي دفاع از حقوق بشر و افشاي حقايق چگونه به کانال هاي مروج خشونت و محرک آشوبگران تبديل شدند؛ تا جايي که ساختن بمب را آموزش مي دادند و افراد فريب خورده را به آتش زدن مساجد و حسينيه ها تحريک مي کردند. بر همين اساس ما معتقد نيستيم که فضاي اينترنت بسته شود يا پيام رسان هاي اجتماعي کلاً مسدود شوند بلکه مي‌گوييم فضاي مجازي بايد فضايي شفاف و با رعايت امنيت اجتماعي و ملي و همچنين در حوزه وقوع جرايم، پاسخگو باشد.

آيت الله آملي لاريجاني با بيان اينکه امروز برخي پيام رسان‌هاي خارجي مانند ابزاري قدرتمند در اختيار دشمن هستند، بر لزوم ضابطه مندسازي پيام رسان‌ها و به طور کلي فضاي مجازي تأکيد کرد و گفت: نمي توان به بهانه آزادي اجازه داد که عده اي با نقاب و بدون هويت مشخص هر اقدامي که مي خواهند در فضاي مجازي انجام دهند. مگر مي توان به خودرويي که پلاک ندارد اجازه تردد داد؟

رئيس قوه قضاييه افزود: در حال حاضر هر روزنامه ­اي در داخل موظف است شناسنامه داشته باشد و اگر جرمي توسط اين روزنامه ارتکاب يابد، مسئول آن مشخص است و بايد طبق قانون پاسخگو باشد، اما در فضاي مجازي شايد روزانه صدها و هزاران جرم رخ دهد و به دليل فقدان هويت مشخص مرتکبان، با دسترس نبودن آن‌ها، امکان رسيدگي نباشد. دشمن نيز از چنين شرايطي نهايت بهره را مي برد و ديديم که از اين فضا براي آموزش اقدامات تروريستي هم استفاده مي‌کنند.

آيت الله آملي لاريجاني ادامه داد: همانگونه که در فضاي واقعي داشتن شناسنامه هيچ منافاتي با آزادي اشخاص ندارد، در فضاي مجازي نيز فعالان اين عرصه بايد داراي شناسنامه باشند و هيچ کس نبايد با زدن نقاب و بدون هيچ مسئوليتي هر اقدامي که مي خواهد انجام دهد.

حوادث اخير زنگ خطري در زمينه مديريت فضاي مجازي بود

رئيس قوه قضاييه، حوادث اخير را زنگ خطري مهم براي مسئولان کشور در زمينه مديريت فضاي مجازي دانست و گفت: وجود اين ميزان اطلاعات در دست بيگانگان صد درصد برخلاف امنيت ملي کشور است. ما از مسئولان موکداً مي خواهيم که اين مسير را اصلاح کنند، البته اين به معناي بستن فضاي اينترنت يا پيام رسان ها نيست، بلکه بايد اين فضا تحت ضابطه و قانون باشد.

آيت الله آملي لاريجاني با بيان اينکه بعيد مي‌دانم در هيچ کشوري اجازه دهند که فضاي مجازي شان اينگونه بدون حساب و کتاب باشد، از عملکرد برخي مسئولان در روزهاي گذشته نيز انتقاد کرد و يادآور شد: ما اين را نمي‌پذيريم که دولت مقتدر جمهوري اسلامي که توانست داعش را در سوريه و عراق زمينگير کند، در حوزه مديريت فضاي مجازي از مدير يک پيام رسان فقط تقاضا و درخواست کند که اقدامي را انجام دهد و يک کانال را مسدود کند.

اميدواريم با اقدام به موقع مسئولان نيازي به دستور قضايي نباشد

رئيس قوه قضاييه نياز به ضوابط و قانونمندي براي مديريت فضاي مجازي را همانند قوانين راهنمايي و رانندگي براي تنظيم ترافيک کشور ضروري دانست و در پايان تأکيد کرد: دستگاه قضايي به وظيفه خود در راستاي مقابله با اقدامات خلاف امنيت و ارتکاب جرايم در فضاي مجازي عمل خواهد کرد و توقع ما از وزارت ارتباطات و ساير دستگاه هاي ذي ربط اين است که به موقع وظايف قانوني خود را انجام دهند تا نيازي به صدور دستور قضايي نباشد.

براساس اين گزارش، ارائه گزارش هيئت هاي اعزامي به شهرستان‌­هاي استان ايلام در سفر استاني در دستور کار امروز مسئولان عالي قضايي قرار داشت که در هر مورد از سوي رئيس قوه قضاييه دستورهاي لازم صادر شد.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر