آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106939
آشوب‌گران چه بر سر اقتصاد آوردند؟
تاریخ انتشار : 1396/10/13 09:33:10
نمایش : 300
اغتشاش‌گراني که اين روزها با لباس معترض به گِراني، وارد خيابان‌ها شدند؛ روز به روز بر شدت مشکلات اقتصادي مي‌افزايند.

به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، افزايش همزمان قيمت برخي اقلام مورد نياز سبد خانوار و گمانه زني ها درباره احتمال گراني بنزين، افزايش قيمت نان و حذف يارانه نقدي در بودجه سال آينده ، موج تازه اي از تجمع افراد نسبت به مشکلات اقتصادي  و بيکاري را به همراه داشت که عده اي سودجو و خط دهي شده در پوشش اعتراض دست به اغتشاش زدند و اوضاع برخي از شهرهاي کشور را متشنج کردند.

در چند روز گذشته ماجراي تجمع نه به گراني کالاها، دست مايه تحريک مردم توسط ضدانقلاب ها شد و بازهم گروهي بدون آنکه به فکر مردم باشند، با ايجاد آشوب و تخريب اموال عمومي بر مشکلات اقتصادي مردم افزودند.

آشوب‌گران چه بر سر اقتصاد آوردند؟

اولين خدمتي که آشوب گران به وضعيت اقتصادي کردند، افت شديد کسب و کارهاي اينترنتي، نوسان شديد نرخ در بازار طلا و سکه و ارز در بازار بود که آشفتگي بي سابقه اي را به ويژه در استان ها رقم زد. براي مثال قيمت سکه بهار آزادي هم در پي گراني ارز (4300 تومان) روند صعودي به خود گرفت و به حدود يک‌ميليون و 500 هزار تومان رسيده است.

رضا الفت نسب دبير انجمن صنفي کسب و کار اينترنتي درباه تاثيراختلال اخير اينترنت در پي بروز اغتشاش در برخي از شهرهاي کشور، گفت: در اختلال چند روز اخير فروش کسب و کارهاي اينترنتي افت شديد و مشهودي داشت، به طوريکه تمامي کسب و کارهاي تلگرام و اينستاگرام نيز صددرصد ضرر کردند.

همچنين فعالان بازار معتقدند که بروز  ناآرامي هاي اخير هم افزايش نرخ ارز و به دنبال آن گران شدن سکه را به همراه داشت که به نظر مي رسد با ادامه اغتشاش ها شاهد گراني بيشتر در بازار ارز و سکه و فشار مضاعف بر مردم خواهيم بود. 

محمد محمودي عضو کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس با بيان اينکه اغتشاش روزهاي اخير با اعتراض هاي اقتصادي مردم سازگار نيست، افزود: تداوم اين رويه، نه تنها کمکي به بهبود معيشت مردم نخواهد داشت، بلکه فرار سرمايه گذاران از ايران را نيز به همراه دارد.

وي با اشاره به اينکه تخريب اموال عمومي تشديد شرايط نامناسب اقتصادي را به همراه دارد، گفت: با اين کار به ثبات اقتصادي صدمات جدي وارد مي شود، به طوريکه براي جذب سرمايه ديگر اعتمادي نيست.

فضا براي مطالبات قانوني و حقوق شهروندي آحاد جامعه بايد فراهم شود

 حسن صالحي رئيس سازمان شيلات در گفتگو با خبرنگار  اقتصاد و انرژي  با اشاره به اينکه دولت نسبت به اعتراض هاي اخير مطالبات مردم بايد تمهيداتي بيانديشد، اظهار کرد: کنترل تورم و تلاش در جهت کاهش نرخ، اطلاع رساني صريح هر يک از مسئولان نسبت به محدوديت برخي اقلام و کالاها امري ضروري است.

به گفته وي؛ با توجه به اظهارات رئيس جمهور هريک از مقامات بايد اطلاع رساني لازم نسبت به محدوديت کالاها داشته باشند تا  قيمت محصولات افزايش نيابد.

صالحي با اشاره به ضرورت ذخاير مناسب کالاهاي استراتژيک گفت: با توجه به وجود دشمنان خارج از کشور بايد مراقب برخي کالاهاي استراتژيک باشيم .

معاون وزير جهاد کشاورزي با اشاره به اينکه گراني هاي اخير با بخش شيلات ارتباطي ندارد، بيان کرد: در شرايط کنوني، قيمت برخي محصولات شيلاتي نظير قزل آلا نسبت به گذشته نه تنها افزايش نيافته بلکه قيمت آن روند کاهشي در بازار داشته است.

وي ادامه داد: فضا براي مطالبات قانوني و حقوق شهروندي آحاد جامعه بايد فراهم شود، به طوريکه حضور هر يک از مسئولان براي برقراري ارتباط بيشتر دربين مردم بايد افزايش يابد.

 به گفته رئيس سازمان شيلات؛ اگرچه افراد نفوذي دربين آشوب هاي اخير وجود داشت اما اکثر آحاد جامعه از دلسوزان انقلاب هستند که بايد نسبت به مطالبات آنها جوابگو باشيم.

فروکش کردن اعتراض ها، کاهش هيجانات اقتصادي است

اميرعلي اميرباقري کارشناس بازار سرمايه در گفتگو با خبرنگار  اقتصاد و انرژي  اظهار کرد: همگام با افزايش قيمت هاي جهاني و رشد آرام اقتصادي و نيز عدم جذابيت بازارهاي موازي، بازار بورس مورد توجه فعالان اقتصادي قرار گرفت و افزايش تقاضاي ناشي از جريان مثبت نقدينگي باعث رشد قيمت سهام و شاخص بازار به‌ويژه در سهام بنيادي و بزرگ شد و اين رشد دامنه دار تا رسيدن قيمت به مقاومت هاي تکنيکي و محدوده اشباع خريد در برخي سهام ادامه يافت.

وي ادامه داد: عبور قيمت از اين نواحي  وابسته به محرک هاي واقعي اقتصادي بوده و در نبود اين محرک ها سرمايه گزاران مبادرت به شناسايي سود سرمايه‌گذاري خود مي‌کنند. در اين نواحي کشش قيمتي تقاضاي سهام بالا رفته و سرمايه گذار باتوجه به ريسک پذيري شخصي ساير اوراق يا کالاهايي که خاصيت جانشيني نزديکي براي سهام وي را دارد، مورد بررسي قرار مي دهد. بنابراين احتمال آماري فروش در اين محدوده و تغيير جريان نقدينگي به سمت اوراق يا ابزارهاي جايگزين بالا است.

اميرباقري با بيان اينکه ريسک هاي بازار به دو بخش بيروني و دروني تقسيم مي شوند، تصريح کرد: از مهمترين ريسک هاي دروني بازار مي توان به تصميمات لحظه‌اي و تغييرات سريع قوانين بازار اشاره کرد. چندين مورد از اين دستورالعمل ها مانند نبود پيش‌بيني سود و درج نشانه اخطار بر روي نمادها حسب دستورالعمل پذيرش جديد، موجب التهاب دربرخي سهامداران شد.

به گفته وي؛ نوکلاسيک هاي اقتصاد معتقد به وضع قوانين با ثبات و تعهد و الزام به اجراي آن هستند، چراکه منجر به حفظ پايگاه و سرمايه اجتماعي که در اين مورد خاص( اعتماد سهامداران) خواهد شد.

اين کارشناس بازار سرمايه گفت: از ديد ريسک هاي خارج بازار نيز اعتراضات اخير منجر به خروج بخشي از سرمايه و استقرار آن در حاشيه امن بود. به طور معمول در شرايط غيرمنتظره همراه با موج شايعات، سرمايه گذاران اقدام به تعميم شرايط موجود به آينده مي‌کنند و واکنش هاي هيجاني نشان مي دهند.

وي افزود: رشد قيمت ارز و سکه در روزهاي اخير شاهد اين مدعاست اما بازار آتي سکه همچنان شاهد کنش هيجاني معامله گران نبود. مشابه اين اتفاق در جريان حمله تروريستي به مجلس شوراي اسلامي نيز رخ داد. بانک مرکزي در شرايط خريد هيجاني ارز، به بازار ورود کرد و با عرضه ارز قيمت آن‌را تا حدودي متعادل ساخت.

امير باقري  اذعان کرد: در روزهاي آتي با فروکش کردن موج اعتراضات و بازگشت اعتماد به جو اقتصادي کشور، کنش‌هاي هيجانيِ فعالان اقتصادي نيز کاهش خواهد يافت و با عرضه ارز خريداري شده توسط مردم شاهد کاهش نسبي قيمت خواهيم بود.

وي با بيان اينکه در بازار سرمايه، سهام بنيادي گزينه مطلوبي به نظر مي آيد، تاکيد کرد: اين امر مي تواند در صورت افزايش نرخ ارز با خاصيت اهرميِ سود خود به نرخ ارز، ريسک آن‌را پوشش داده و با کاهش نرخ سود موثر بانکي، نسبت قيمت به درآمد خود را افزايش دهد.

اين کارشناس بازار سرمايه ادامه داد: در سطح کلان اقتصاد، اين اعتراضات مي تواند آثار ميان مدت و بلند مدت مثبتي به همراه داشته باشد، چراکه متوليان عرصه اقتصاد و سياست عملکرد خود را بيشتر زير نگاه جامعه خواهند ديد و توجه بيشتري به متغيرهاي حقيقي اقتصاد به جاي متغيرهاي اسمي خواهند داشت.

 به گفته وي ؛ در روزهاي گذشته همراه با پيدايش موج اعتراضات با محوريت اقتصاد و معيشت، بازارها نيز دستخوش نوساناتي بودند. اين نوسانات در بازارهاي نقد شونده بيشتر جلب توجه مي‌کرد، چراکه حفظ سرمايه و قدرت خريد در شرايط عدم اطمينان، از اهم دغدغه هاي اقشار فعال در تمامي بازارهاست.

سرمايه در جاي امن پنهان مي شود

عباس شهرياري عضو اتاق بازرگاني تهران در گفتگو با خبرنگار  اقتصاد و انرژي با بيان اينکه اعتراضات امنيت اقتصادي را مختل مي‌کند، اظهار کرد: اعتراضات و آشوب هاي خياباتي باعث ايجاد ناامني و نوساناتي در بازار مي شود که مي توان به نگراني فعالين اقتصادي و کسبه بازار اشاره کرد که  در روزهاي ناآرام مغازه هاي خود را  به خاطر جلوگيري از خسارت و صدمات وارده، مي بندند.

عضو اتاق بازرگاني تهران  با اشاره به کاهش ارزش ريال در کشور تصريح کرد: ناآرامي‌هاي موجود باعث کاهش ارزش پولي کشور مي‌شود، به طوريکه باعث شده تا مردم به سمت کالاهاي با ثباتي مثل ارز و طلا بروند.

وي با بيان اينکه خروج سرمايه در گردش چرخه اقتصاد را با مشکل مواجه خواهد کرد، بيان کرد: خارج کردن سرمايه‌ از بانک ها و افزايش تقاضا براي سکه و ارز باعث بالارفتن قيمت  آنها  و کاهش ميزان توليد مي شود و در نهايت افزايش بيکاري را به همراه دارد.

شهرياري با اشاره به افزايش قيمت و ايجاد بازار سياه براي خريد کالا تاکيد کرد: با توجه به اختلال در روال کشور و کاهش واردات و توليد، قيمت اجناس افزايش خواهد يافت و نگراني فروشندگان از تامين کالا با قيمت سابق، سبب احتکار و ايجاد بازار سياه  مي شود.

شهرياري در پايان با بيان اينکه شفاف سازي اقتصادي باعث اعتماد مردم به دولت مي شود، گفت: با توجه به اينکه اعتراضات مردم رنگ و بوي اقتصادي و معيشت دارد، دولت مي تواند با شفاف سازي و بيان مشکلات، آگاهي مردم را از شرايط بالا ببرد و در ادامه مسير، مردم را با خود همراه کند.

آشوب‌گران چه بر سر اقتصاد آوردند؟

آشوب هاي اخير، آرامش را از بورس گرفت

همايون دارابي کارشناس بازار سرمايه در گفتگو با خبرنگار  اقتصاد و انرژي   بورس را يکي از شاخصه هاي مهم اقتصاد اعلام کرد و گفت: هرنوع ناآرامي( سياسي، اجتماعي و اقتصادي) مي تواند در شاخص هاي بورس تاثيرگذار باشد .

وي در ادامه افزود: رشد قيمت ها و افزايش فروش معامله گران، اجراي ناگهاني و دستورالعمل توقف و تغيير نمادها و اعتراضات اقتصادي در کاهش شاخص ها تاثيرگذارند.

اين کارشناس بازار سرمايه يادآور شد: اغتشاش هاي اخير در بازار سرمايه همانند ديگر بازارها بي تاثير نبوده است و ادامه اين روند بي اعتمادي سهامداران نسبت به سرمايه گذاري در بورس را به همراه دارد.

به گفته دارابي؛ نوسان قيمت طلا و سکه در روزهاي اخير ريشه در اغتشاش ها دارد که ادامه اين امر موجب تغيير اولويت معامله گران خواهد شد.

اغتشاش به اقتصاد خُرد کشور، لطمه وارد مي‌کند

آلبرت بغضيان کارشناس مسائل اقتصادي در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژي در باره اغتشاشات اخير در باره مسائل اقتصادي کشور اظهار کرد: اقتصاد ايران با مشکلاتي نظير توزيع ناعادلانه درآمد ، تورم ،‌بيکاري و .. روبرو بوده،که اعتراضات برخي از شهروندان را به دنبال داشته است.

 وي ادامه داد: البته برخي از اقتصاد همچون دلار با کوچکترين نوساني دچار تغييراتي شده و تغيير نرخ دلار مي‌تواند بر ديگر عرصه‌هاي اقتصادي هم اثر بگذارد.

 بغضيان افزود: صادرکننده و واردکنندگان  با تغييرات نرخ دلار بر اثر آشوب در بخش اقتصادي بيشترين صدمه را متحمل مي‌شوند.

 کارشناس مسائل اقتصادي  بيان کرد: اختلال در فعاليت‌هاي صادراتي و وارداتي باعث مي‌شود، فعاليت‌هاي زود بازده و کوتاه مدت تقويت ‌شوند و کالاهاي مولد بي تشويق باقي بمانند، اين امر به خودي خود باعث بروز آسيب جدي را در اقتصاد مي‌شود.

 وي گفت: اغتشاشات اخير در اقتصاد خرد اثرهايي را به جاي گذاشته است اما اگر با ديد کلان به اقتصاد کشور بنگريم، اغتشاشات چند روزه نمي‌تواند آسيب مستقيم و قابل توجهي را به يکباره تحميل کند.

 بغضيان ادامه داد‌: همراه با اين اغتشاشات فعاليت‌هاي سوداگرانه هم شکل مي‌گيرد و افرادي از اين موضوع به نفع خود سو استفاده مي‌کنند که آثار آن مي‌تواند حتي پس از نظم دهي به  اين اتفاق همچنان در جريان باشد.

 وي با توجه به برخي از اظهارنظرهاي سازمان ملل در مورد اين حادثه اخير اذعان کرد: هر کشوري با اعتراض‌هاي مردمي، گاهي روبرو مي‌شود و اين يک امري طبيعي است اما اگر اين اعتراض‌ها به طول بيانجامد؛ مي‌تواند ديدگاه سازمان ملل را متشنج کرده و در نهايت امنيت اقتصاد ايران را در مجامع بين‌المللي دچار مشکلاتي کند.

 کارشناس مسائل اقتصادي تصريح کرد: دولت بايد ضمن نظم بخشي به اين اغتشاش‌ها و جلوگيري از سوءاستفاده‌کنندگان ، به مطالبه‌هاي مردم هم توجه کند و راه حل قانع کننده‌اي را براي ايجاد رفاه در اقتصاد به ميان بياورد.

 بغضيان  در مقايسه با اعتراض‌هاي مردمي در کشورهاي توسعه يافته با اغتشاش‌هاي اخير ايران،‌گفت: مردمان کشورهاي توسعه يافته نسبت به يک موضوع خاص اعتراض‌هاي خود را بيان مي‌کنند و به اين واسطه اهميت موضوع بيان شده را به خوبي به گوش دولت مي‌رسانند، اما اغتشاشات اخير بدون وجود هدف منسجمي و مطالبه دقيقي جريان گرفت که اين موضوع نمي‌تواند راه حل خوبي را به دنبال داشته باشد.

 کارشناس مسائل اقتصادي در انتقاد به دولت بيان کرد: عملکرد دولت باعث شده تا مردم دست به اعتراض‌هاي استاني بزنند، بنابراين دولت بايد در ساماندهي به مسائل اقتصادي و نرخ کالاهاي پر مصرف همچون تخم مرغ،‌ نان و بنزين توجه کند و پيش از اينکه وضعيت مبهم اقتصادي و افزايش ناعدالتي‌ها به آستانه تحمل مردم برسد، چاره انديشي کند.

آنچه مسلم است ؛ آشوب،  تخريب اموال عمومي و جنايت ربطي به مطالبات اقتصادي ندارد و شما مي توانيد ضمن محکوم کردن اين اقدامات با #امنيت_حق_همه  در فضاي مجازي، برخي از جنايت هاي اين اختلالگران نظم و امنيت عمومي را در لينک هاي زير مشاهده کنيد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر