آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106926
کارشناس مسائل اقتصادي در گفت‌وگو با دانا:
افزايش 30 درصدي وابستگي به نفت در بودجه 97/ در بودجه سال آينده 30 درصد کسري وجود دارد
تاریخ انتشار : 1396/10/05 11:33:44
نمایش : 249
يک کارشناس اقتصادي با اشاره به کسري ۲۷.۸ درصدي بودجه ۹۷، گفت: بودجه تعيين شده براي اشتغال‌زايي در سال آينده در تناقض با ارقام اعلام شده قبلي از سوي دولت است.
به گزارش منطقه آزاد؛ عبدالمجيد شيخي ، استاد اقتصاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ با اشاره به لايحه بودجه سال 97 و ارزيابي اين بودجه در اقتصاد کشور اظهارداشت: عدد و رقم کلي بودجه عمومي کشور حدود 1195 ميليارد تومان است که اگر بخواهيم شاخصي بگيريم که ببينيم حجم سهم هزينه هاي دولت چند درصد توليد ناخالصي داخلي مي شود؛ اگر اندازه دولت را بر حسب دلار حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ ميليارد دلار در نظر بگيريم، حجم بودجه نسبت به اين رقم حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد خواهد بود.
 

وي بر همين اساس اضافه کرد : دولت در بودجه سال 97 بخش اعظمي از بودجه را که حدود 40 تا 60 درصد حجم کل بودجه کشور است را به هزينه هاي دولت اختصاص داده است که اين امر هيچ توجيه قانوني براي دولت ندارد که بودجه کل کشور 40 درصد آن به هزينه هاي دولت اختصاص يابد و مابقي در ساير بخش هاي اقتصادي کشور بکارگيري شود.

 

اين استاد دانشگاه با بيان اينکه در بودجه سال 97 سي درصد کسري بودجه وجود دارد، عنوان کرد: در بودجه سال 97 کسري بودجه بيشتر از سال هاي گذشته خواهد بود. يعني دولت در سال 97 سي تا 40 درصد با کسري بودجه مواجه خواهد شد و براي جبران کسري بودجه خود دست به انتشار اوراق خواهد زد که اين امر 85هزار ميليارد بدهي به دست دولت خواهد داد و اين يعني دست درازي به آينده کشور .

 

شيخي گفت: اين دولت با تنظيم اينگونه بودجه براي دولت هاي بعد هزينه هاي سنگيني را باقي خواهد گذاشت و اين امر در دراز مدت خود را نشان مي دهد و بايد مجلس نسبت به اين موضوع هوشيار تر باشد .در لايحه بودجه ۹۷ انتشار ۸۵.۵ هزار ميليارد تومان ارواق مالي اسلامي و اوراق خزانه پيش‌بيني شده که ۸ هزار ميليارد تومان از آن متعلق به شهرداري‌ها است

 

وي همچنين با اشاره به نفتي بودن بودجه سال 97 کشور خاطرنشان کرد:  ۲۶ تا ۳۰ درصد منابع بودجه سال ۹۷ متکي به منابع نفتي است و در عين حال، حدود ۲۷.۸ درصد کسري در لايحه بودجه ۹۷ خواهيم داشت که دولت قصد دارد با دست‌اندازي به منابع صندوق توسعه ملي و يا جيب مردم از محل افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي، اين کسري را جبران کند؛اگر سهم بانک‌ها را نيز در نظر بگيريم، کسري بودجه به ۱.۵ برابر رقم قبلي مي‌رسد.

 

کارشناس مسائل اقتصادي با اشاره به دست درازي دولت براي کسري بودجه به جيب و سفره مردم بيان داشت: با توجه کسري 1.5 برابري بودجه 97 نسبت به بودجه سال 96 دولت در سال بعد براي کسري بودجه خود همانند امسال با افزايش حامل هاي انرژي دست درازي به جيب مردم مي کند.

انتهاي پيام/920م

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر