آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106920
معاون توسعه و پيش‌بيني هواشناسي چهارمحال و بختياري:
بام ايران در چله زمستان دماي 19 درجه بالاي صفر را تجربه کرد/آغاز بارش‌ها از امشب در چهارمحال و بختياري
تاریخ انتشار : 1396/10/04
نمایش : 241
معاون توسعه و پيش‌بيني هواشناسي چهارمحال و بختياري به افزايش بي‌سابقه دما در روزهاي اخير در اين استان اشاره و افزود: شهرکرد در دي ماه هميشه دماي ۲۴- داشته اما در روزهاي گذشته دماي ۱۹ درجه بالاي صفر را تجربه کرد.
به گزارش منطقه آزاد؛ مهرداد قطره معاون توسعه و پيش‌بيني هواشناسي چهارمحال و بختياري در گفت‌وگو با جهانبين نيوز؛ اظهار کرد: امسال متاسفانه پاييز خشکي را در چهارمحال و بختياري سپري کرديم و بطور متوسط کل بارش استان از ابتداي سال زراعي (از اول مهر تا به امروز) حدود ۳۹ ميلي‌متر بارش گزارش شده اين در حالي است که در مدت مشابه سال گذشته اين مقدار ۱۳۶ ميليمتر و ميانگين مشابه سي ساله ۱۸۳ ميليمتر بوده است.

وي با بيان اينکه امسال نسبت به سال قبل ۷۶ درصد کاهش بارش و نسبت به ميانگين بلندمدت دوره مشابه ۷۹ درصد کاهش بارندگي داريم افزود: در سال زراعي قبل در چنين روزي در شهر چلگرد ۴۰ سانتي متر برف در روي زمين داشتيم اما امسال اين مقدار به صفر رسيده و اين يعني هيچ برفي هم در بالادست وجود ندارد.

قطره با اشاره به اينکه در شهرکرد مرکز استان، از اول سال زراعي تاکنون چهار ميليمتر بارندگي ثبت شده درصورتي که در سال قبل ۱۰۷ ميليمتر بارش داشتيم ادامه داد: در کوهرنگ نيز از ابتداي سال تا الان ۷۰ مييمتر بارندگي داشتيم و اين درحالي است که در سال گذشته اين ميزان ۱۹۱ ميليمتر بوده است و اين‌ها نشان‌دهنده کاش شديد بارش تا به امروز در استان هستند.

معاون توسعه و پيش‌بيني هواشناسي چهارمحال و بختياري تاکيد کرد: بارندگي در زمستان امسال بقدري نخواهد بود که بتوانيم کمبود بارش‌هاي پاييزي را جبران کنيم.

قطره به افزايش بي‌سابقه دما در روزهاي اخير در اين استان اشاره و افزود: شهرکرد در دي ماه هميشه دماي ۲۴- داشته  اما در روزهاي گذشته دماي ۱۹ درجه بالاي صفر را تجربه کرد.

وي خاطرنشان کرد: دماي هوا در پاييز امسال نسبت به سال گذشته و مدت مشابه بلندمدت يک تا ۱/۵ درجه افزايش داشته است و نگراني کشاورزان از بابت شکوفه‌دهي زودهنگام درختان نگراني به جايي است.

معاون توسعه و پيش‌بيني اداره کل هواشناسي چهارمحال و بختياري ادامه داد: به دليل اينکه بارش‌ها بصورت باران و غيرمنجمد هستند احتمال باز شدن زودهنگام شکوفه‌ها وجود دارد و بنابراين خطر سرمازدگي محصولات هم وجود خواهد داشت.

وي ادامه داد: هم براي امشب و هم براي سه‌شنبه پيش‌بيني باران و برف را داريم و عمده بارش‌ها در کوهرنگ خواهد بود اما شهرکرد هم از اين بارش‌ها بي‌نصيب نيست.

قطره همچنين از ورود سيستم بارشي ديگر براي دوشنبه هفته آينده خبر داد و اضافه کرد: اميدواريم اين بارش‌ها بتواند کمي از نگراني‌هاي مردم را رفع سازد.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر