آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106918
يادداشت/ يدالله جواني
نقش عامل خارجي در فتنه 88
تاریخ انتشار : 1396/10/04 10:37:29
نمایش : 358
با توجه به نقش اساسي و محوري غرب در طراحي فتنه 88، به درستي مي‌توان از حوادث سال 88، با عنوان فتنه آمريکايي ـ صهيونيستي نام برد.
به گزارش منطقه آزاد؛ به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ «يدالله جواني» در روزنامه «جوان» نوشت:
 

در آستانه يوم‌الله 9دي قرار داريم. روزي که درتقويم جمهوري اسلامي و تاريخ انقلاب اسلامي، «روز بصيرت و ميثاق با ولايت» نامگذاري شده است. اين روز را بايد پاس داشت و يکي از جلوه‌هاي پاسداري از اين روز درس‌آموزي و عبرت‌آموزي از حوادث سال 88 است. سال 88 ملت بزرگ ايران با فتنه‌اي عميق و خطرناک مواجه شد. با تبيين درست حوادث سال 88 و عبرت‌آموزي از آن فتنه عميق، مي‌توان از تکرار فتنه‌ها در آينده جلوگيري به عمل آورد. يکي از نکات برجسته در قضاياي 88، نقش بيگانگان در طرح‌ريزي و هدايت اين حوادث است. عامل خارجي داراي نقش اول در پديدآيي فتنه 88مي‌باشد. مقام معظم رهبري در اين خصوص در تاريخ 1389/10/19 در ديدار مردم قم مي‌فرمايند: «هنوز خيلي جا وجود دارد براي تحليل و تبيين و روشن کردن زوايا و ابعاد اين فتنه‌اي که دشمن طراحي کرده بود. .... به خيال خودشان محاسبه کرده بودند به گمان آنها بساط جمهوري اسلامي بنا بود جمع شود؛ نه فقط حقيقت دين، حتي شعارهاي ديني هم باقي نماند؛ برنامه اين بود طراحي اين بود که اگر توانستند قاعده دولت را به شکل مطلوب خودشان بچينند، که بعد از آن، راه حرکت‌شان مشخص بود که چه کار مي‌کردند؛ اگر هم قاعده حکومت و دولت طبق ميل آنها چيده نشد و براي‌شان ممکن نشد، کشور را به آشوب بکشانند.» 
بنابراين با توجه به نقش اساسي و محوري غرب در طراحي فتنه 88، به درستي مي‌توان از حوادث سال 88، با عنوان فتنه امريکايي ـ صهيونيستي نام برد. چگونگي نقش‌آفريني بيگانگان و خصوصاً امريکايي‌ها را در انتخابات 88 و حوادث پس از آن، مي‌توان در دو بخش بسترسازي و اقدامات عملي مورد بررسي قرار داد. قبل از بررسي اين دو بخش، تأمل در سخن «جان بولتون» نماينده اسبق امريکا در سازمان ملل، مبني بر اينکه «سازمان سيا به دنبال انجام انقلاب رنگي در ايران است»، به فهم دقيق کمک مي‌کند. 
الف ـ بسترسازي براي ايجاد فتنه و کودتاي مخملي در ايران 
غربي‌‌ها از زمان رحلت حضرت امام خميني (ره)، سياست و  راهبرد فروپاشي از درون را براي براندازي جمهوري اسلامي و به شکست رساندن انقلاب اسلامي در پيش گرفتند. تهاجم گسترده فرهنگي، ارتباط‌گيري با اپوزيسيون و عناصر استحاله شده، نفوذ و حمايت از گروه‌ها و افراد ناراضي و غرب‌گرا، سلسله اقداماتي بود که غربي‌ها براي رسيدن به اين هدف انجام دادند. غربي‌ها و امريکايي‌ها با توجه به تحولات سياسي ايران در دوره اصلاحات، به اين جمع‌بندي رسيدند که انتخابات در ايران، مي‌تواند براي آنان فرصتي طلايي جهت تغييرات بنيادين در ساختارهاي جمهوري اسلامي باشد. آنان براي رسيدن به نقطه بهره‌برداري از انتخابات در ايران قريب دودهه کارهاي زمينه‌ساز و فعاليت‌هاي گسترده انجام دادند. بيش از 100 سند براي اين کارها در منابع آشکار وجود دارد. به اختصار به مواردي اشاره مي‌شود: 
1 ـ فعاليت بنيادهاي غربي پشتيبان براندازي نظام
براساس اسناد، بيش از 60 بنياد و مؤسسه غربي در جريان «جنگ نرم» عليه ايران تا سال 88 فعاليت داشتند. اعترافات مهمي را در اين خصوص برخي از متهمين فتنه 88 در دادگاه داشتند. برخي از اين مؤسسات عبارتند از: 
1ـ1ـ  بنياد سوروس يا جامعه باز 
اين بنياد نقش اساسي در طراحي و پياده‌سازي «کودتاي مخملي» در ايران داشت. يحيي کيان تاجبخش، نماينده بنياد سوروس در ايران در اعترافات خود مي‌گويد: «اگر يکي از اولين نمونه‌هاي براندازي را ارتباط سفر عطريانفر به بنياد سوروس قبل از 1376 بدانيم مي‌توان نهايت آن را ملاقات مستقيم سيد محمد خاتمي با سوروس در نيويورک در سال 1385 دانست که اين يک ارتباط مستمر بوده و ادامه داشته است!»
2ـ1ـ خانه آزادي 
اين مؤسسه با اختصاص بودجه 15 ميليون يورويي هلند، نقش فعالي در آموزش براي ايجاد انقلاب رنگي ايفا کرد. 
2ـ حمايت علني مقامات غربي از فتنه‌گران 
1ـ2ـ اوباما پس از آغاز اغتشاشات در سال 88 طي مصاحبه‌اي گفت: «صداي مردم ايران بايد شنيده شود و نبايد خاموش شود. من قبلاً هم گفته بودم عميقاً نگران انتخابات ايران هستم. ما از کساني که در پي عدالت از يک راه مسالمت‌آميز هستند، پشتيباني مي‌کنيم و من مي‌خواهم تکرار کنم که ما در کنار کساني که متوجه راه‌حلي مسالمت‌‌آميز براي اين کشمکش خواهند بود، هستيم.»
2ـ2ـ پل ولفوويتز معاون وزير جنگ در دولت بوش: «به نظر من لازم است که امريکا با موسوي تماس مستقيم بگيرد، البته اگر او مايل به ارتباط نباشد، نبايد ما اصرار کنيم. اما در هر حال بهتر است او بداند که مي‌تواند يک خط ارتباط مستقيم با ما داشته باشد.»
3ـ 2ـ «برنارد کوشنر» وزير وقت امور خارجه فرانسه: «آناني که در ايران دست به تظاهرات زدند، بدانند تنها نيستند.»
3 ـ حمايت مالي و لجستيکي
4ـ مديريت ميداني اغتشاشات. برخي از سفارتخانه هاي غربي، عناصر و کارمندانش با حضور در ميان اغتشاشگران، به هدايت آنان مي‌پرداختند. در ميان سفارتخانه‌ها، سفارت انگليس بيشترين نقش را در اين زمينه داشت. برخي از دولت‌هاي غربي با صراحت اعلام کردند، در سفارتخانه‌هاي آنان در تهران روي معترضين باز است!
رسانه‌هاي غربي، با آگاهي از حجم سرمايه‌گذاري‌ها، ارتباط‌گيري‌ها و اقدامات عملي دولت‌هاي اروپايي و امريکا براي پياده‌سازي انقلاب رنگي در ايران، با اطمينان خاطر تصريح مي‌کردند، سال 1388 پايان عمر جمهوري اسلامي خواهد بود!
3-1 – صندوق اعانه ملي براي دموکراسي
نقش اين مؤسسه، شناسايي افراد نخبه و مستعد براي براندازي نظام ديني و دعوت از آنان در قالب بورسيه «محقق ميهمان» بود. هاله اسفندياري، لادن برومند، رامين جهانبگلو، سيامک نمازي، حسين بشيريه، علي افشاري، منوچهر محمدي، مهناز افخمي، تريتا پارسي و مهرانگيز کار، از جمله کساني بودند که جذب اين مؤسسه شده و همگي در فتنه 88 فعال بودند. 
2- پروژه شکل‌دهي به جامعه مدني در ايران
آقاي سيد‌محمد خاتمي تشکيل جامعه مدني در ايران را، اساسي‌‌‌ترين هدف و شعار خود در انتخابات 1376 معرفي کرد. در واقع جامعه مدني، پروژه‌اي بود که عناصر غرب‌گرا با کمک غرب، در راستاي تغيير ساختار‌‌ها در ايران دنبال مي‌کردند. از منظر غرب‌گراها، کنار زدن نظام ديني و ولايت فقيه، شرط لازم براي تحقق «جامعه مدني» يا «جامعه باز‌» در ايران است. «جوزف بايدن‌» رئيس وقت کميته روابط خارجي مجلس سناي امريکا در تاريخ 25/12/1380 مي‌گويد: «دولت بوش بايد به تمامي سازمان‌هاي غير دولتي امريکايي اجازه بدهد که به گرو‌ه‌هاي ايراني مرتبط با جامعه مدني، حقوق بشر، فرهنگي و خواهان دموکراسي کمک مالي بکنند.» ‌بر همين اساس همه ساله بودجه‌اي براي موضوع جامعه مدني و نهادسازي در ايران از سوي دولت امريکا منظور‌‌ مي‌شد. 
3- راه‌اندازي تشکل‌هاي حقوق بشري
راه‌اندازي تشکل‌هاي حقوق بشري و حمايت مالي و معنوي از آنان، از ديگر اقدامات زمينه‌ساز براي انقلاب رنگي در ايران بود. ‌« کانون مدافعان حقوق بشر‌» که خانم شيرين عبادي در سال 1381 راه‌اندازي کرد، نمونه‌اي از اين تشکل‌‌ها است. در اين سال‌‌ها خانم زهرا رهنورد (همسر ميرحسين موسوي)، ارتباط مستمر و تنگاتنگي با شيرين عبادي داشت. پس از تصويب بودجه 400 ميليون دلاري در کنگره امريکا براي براندازي جمهوري اسلامي از طريق اقدامات نرم، فعاليت اين تشکل‌هاي حقوق بشري عليه جمهوري اسلامي شتاب پيدا کرد. 
4- راه‌اندازي رسانه‌‌ها و شبکه‌هاي ماهواره‌اي :  راه‌اندازي شبکه‌هاي ماهواره‌اي و کانال‌هاي تلويزيوني فارسي زبان براي تحت پوشش قرار دادن ايران، يکي از اقدامات مهم و زمينه‌ساز براي فتنه از سوي غربي‌‌ها بود.  راديو فردا، صداي امريکا و بي‌بي‌سي فارسي، نمونه‌‌هايي از اين رسانه‌‌ها است که نقش بسيار فعال و مؤثري در ايجاد فتنه داشتند. 
5- برقراري ارتباط ميان سازمان‌هاي غير‌دولتي:  برگزاري دوره‌هاي آموزشي، تهيه گزارش، شناسايي و برقراري ارتباط با عناصر داخلي با هدف شبکه‌سازي، نمونه‌اي از فعاليت‌‌ها در اين حوزه است.  آموزش براي براندازي، شناسايي و جذب عناصر مستعد و فشار براي ناکارآمدسازي نظام از ديگر اقدامات زمينه‌ساز غربي‌‌ها براي ايجاد بحران در داخل کشور و زمينه‌سازي براي وقوع انقلاب رنگي در ايران است. خانم کاندوليزارايس، وزير وقت امور خارجه امريکا در سال 1389 مي‌گويد، ما به واسطه مؤسسه ملي دموکراسي امريکا، تاکنون توانسته‌ايم هزاران فعال را آموزش دهيم. وي در خصوص ايران مي‌گويد: «نيروهاي سکولار ايران قوي‌تر از گذشته شده‌اند!‌» راه‌اندازي دفاتري چون دفتر دبي در کشور امارات براي آموزش براندازي نرم به ايرانيان مخالف، نمونه‌اي از اين نوع اقدامات است. برخي از متهمين فتنه 88 در دادگاه، اعتراف کرده‌اند که براي آموزش انقلاب رنگي به دبي رفته‌اند. 
ب- اقدامات عملي در مقطع انتخابات و وقوع حوادث
1 – اقدامات رسانه‌اي: رسانه‌هاي غربي براي به نتيجه رساندن کودتاي مخملي در ايران، از سال 1387 بسيج شدند. شبکه بي‌بي‌سي فارسي شش ماه قبل از انتخابات تأسيس‌‌ شد. نزديک انتخابات اين شبکه فعاليتش 24 ساعته شده. تمام رسانه‌هاي غربي به صورت هماهنگ عمليات براندازي در بستر انتخابات را پشتيباني کردند. محورهاي زير، عمده فعاليت‌هاي رسانه‌هاي غربي در مقطع انتخابات است. 
1-1 – آزاد نبودن انتخابات در ايران
2-1 – تشکيک در سلامت انتخابات و پشتيباني از ادعاي تقلب جريان فتنه
3-1 – تحريک و تهييج براي آشوب، حرکات خياباني، نافرماني مدني و...  
4-1 – هدايت آشوبگران به صورت ميداني از طريق رسانه 
5/1 – حمايت گسترده از معترضان به نتايج انتخابات و بازتاب دادن اخبار اعتراضات 
 
انتهاي پيام/920م

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر