آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106915
توسط محققان کشور محقق شد؛
ساخت دستگاه عکسبرداري قلب با فناوري هسته اي
تاریخ انتشار : 1396/10/02
نمایش : 359
محققان کشورمان موفق به طراحي و ساخت دستگاهي براي عکسبرداري از قلب به هنگام باز و بسته شدن آن در بيماران قلبي شدند.
به گزارش منطقه آزاد؛ اسماعيل محمدي فارغ التحصيل بيومکانيک از دانشگاه صنعتي شريف و مجري طرح طراحي و ساخت دستگاه تشخيص «پيک سيستوليک بطن چپ» براي تصويربرداري قلب به روش هسته اي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: پزشکي هسته اي شاخه اي از علم پزشکي است که در آن از مواد راديو اکتيو براي تشخيص و درمان بيماري ها استفاده مي شود.

وي افزود: اسکن هسته اي قلب به معني تصويربرداري از خون رساني عضله قلب به روش پزشکي هسته اي است.

محمدي با بيان اينکه يکي از روش هاي اسکن هسته اي قلبي اسکن ارزيابي عملکرد بطن قلب به شمار مي رود، خاطر نشان کرد: در اين مورد هر پالس شامل سيستول و دياستول قلب بيمار براي «گاما کمرا» ارسال تا همزمان با پالس هاي قلب تصوير برداري انجام شود. اين عمل توسط دستگاهي انجام مي گيرد که ما موفق به طراحي و ساخت آن شديم.

به گفته اين محقق، اين دستگاه شامل تقويت کننده، سامانه پردازش، تشخيص پيک و مانيتورينگ است و مي تواند از قلب عکسبرداري کند.

وي گفت:  آزمايش هاي بيماران مراکز بيمارستاني قلب تهران، شهيد صدوقي نژاد يزد و مرکز پزشکي هسته اي رسالت تهران طي هشت ماه با بيش از هزار بيمار قلبي انجام شد و دستگاه مورد آزمايش قرار گرفت.

محمدي با اشاره به ويژگي هاي اين طرح عنوان کرد: قابليت پايش عملکرد دستگاه از طريق اينترنت، قابليت تشخيص پيک براي ضربان هاي ۳۰ تا ۳۰۰ در دقيقه، قابل استفاده براي دستگاه هاي Animal spect ، امکان اتصال به انواع دستگاه هاي «گاما کمرا» با برندهاي مختلف از ويژگي هاي اين دستگاه به شمار مي رود.

اين محقق خاطرنشان کرد: اين دستگاه حد واسط بيمار و دستگاه قرار مي گيرد و قابليت تشخيص پيک سيستوليک قلب را دارد؛ به زبان ساده مي توان گفت از اين دستگاه مي توان در بيماران براي عکسبرداري از دريچه قلبشان که در حال باز و بسته شدن است استفاده کرد.

اين محقق با بيان اينکه نمونه خارجي اين دستگاه موجود است، بيان داشت: دستگاه هاي خارجي در انحصار  يک شرکت آلماني است ولي دستگاه ما بومي سازي شده است.

وي با تاکيد بر اينکه دستگاه طراحي شده مراحل تست را گذرانده و مجوز وزارت بهداشت و اروپا را دارد، گفت: قيمت اين دستگاه نسبت به نمونه خارجي پايين تر است.

به گفته وي، معمولا واردات اين دستگاه از امريکا است که ۳ ماه طول مي کشد تا به کشورمان با قيمت بالايي وارد شود.

به گزارش مهر، اسماعيل محمدي فلاورجاني موفق به کسب مقام دوم پژوهش هاي کاربردي در زمينه پزشکي  هسته اي با طرح «طراحي و ساخت دستگاه تشخيص پيک سيستوليک بطن چپ براي تصويربرداري قلب به روش هسته اي» در نوزدهمين جشنواره جوان خوارزمي شد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر