آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106851
با عجيب‌ترين خرافات در کشور‌هاي مختلف جهان آشنا شويد
تاریخ انتشار : 1396/07/22 12:59:28
نمایش : 497
خرافات تقريبا در بيشتر کشورهاي دنيا وجود دارد اما اين باورهاي غلط از فرهنگي به فرهنگي ديگر با هم متفاوت است.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،خرافات تقريبا در بيشتر کشورهاي دنيا وجود دارد اما اين باورهاي غلط از فرهنگي به فرهنگي ديگر با هم متفاوت است. مثلا در کشور پرتغال، بيشتر مردم معتقدند که به‌عقب راه رفتن بدشانسي مي آورد. يا مردم اسپانيا بر اساس يک سنت و باور قديمي، نيمه شب جشن سال نو ۱۲ حبه انگور را به نيت خوش شانسي در ۱۲ ماه سال جديد ميل مي کنند.

در ايران برخي از قوميت ها اعتقاد دارند که اگر هنگام تحويل سال نو، پول در دست بگيريد در تمام طول سال، جيبتان پر پول خواهد بود. يا مثلا بعضي اعتقاد دارند که اگر قيچي را باز و بسته کنيد، در خانه مشاجره اي رخ خواهد داد و خوش يمن نيست، اگر در ابتداي صبح، گربه سياه ببينيد، بد يمن است يا به طور مثال، مي گويند که براي در امان ماندن از چشم زخم بايد در خانه اسفند دود کرد.

از آنجا که هيچ کدام از انسان ها ناراحتي، بد شانسي، غم يا بي پولي را دوست ندارند، بسياري از آن ها حتي اگر باور عميقي هم به اين خرافه ها نداشته باشند، به اين خاطر که اين باورها دايم در جامعه تکرار مي شود و دهان به دهان مي چرخد، بنا را بر احتياط گذاشته و سعي مي کنند تا حد امکان از مسائلي که عموم مردم مي گويند بد است، پرهيز کنند.

اما نکته جالب اين باورها اينجاست که وقتي خرافات رايج در ديگر کشورهاي جهان را مي خوانيد و به آن ها اعتقادي نداريد، تازه متوجه مي شويد که اين فکرها و عقايد تا چه اندازه مي توانند نادرست و غيرمنطقي باشند و احتمالا حتي از شنيدنشان تعجب کرده و به ناداني اشخاصي که به آن باور دارند، مي خنديد.

در اين راستا، اگر کنجکاو هستيد تا با گوشه اي از باورهاي نادرست مردم در فرهنگ هاي مختلف جهان آشنا شويد، پيشنهاد مي کنيم ادامه مطلب را از نظر بگذرانيد.

هند: گرفتن ناخن ها در شب

يکي از خرافه هاي کشور هند اين است که مي گويند اگر در شب ناخن هاي خود را بگيريد، اصلا خوب نيست و بد شانسي مي آورد. همچنين هندي ها معتقدند در روز شنبه نبايد موهاي سر را کوتاه کرد.

جالب است که در ايران نيز اين اعتقادات وجود دارد و فقط به جاي شنبه، برخي اعتقاد دارند که در روز جمعه نبايد موها را کوتاه کرد زيرا موجب توقف رشد آن مي شود و در عوض بهتر است در روز چهارشنبه اين کار را انجام داد.

توضيحي که اکنون براي باور نادرست ناخن گرفتن ارائه مي دهند اين است که در گذشته، چون بسياري از خانه ها نور و روشنايي نداشته اند، به مردم گفته مي شد که از ابزار و اشياء تيز استفاده نکنند زيرا ممکن است به بدن خود آسيب برسانند.

روسيه: قرار دادن بطري خالي روي زمين

روس ها اعتقاد دارند که اگر بطري هاي خالي را روي زمين بگذاريد، خوش شانسي مي آورد. اين باور از افسانه اي مربوط به سربازان روسيه در قرن ۱۹ ميلادي گرفته شده است.

به گزارش مسکو تايمز، هنگامي که سربازان روس در شهر پاريس بودند، مي توانستند با مخفي کردن بطري هاي نوشيدني خود بر روي زمين، در هزينه هايشان صرفه‌جويي کنند زيرا فقط هزينه بطري هايي را پرداخت مي کردند که روز ميز بر جا مانده بود.

اروپا: به تخته کوبيدن

آمريکايي ها براي رفع بد يمني روي چوب مي زنند و اصطلاح «بزنم به تخته» را به زبان مي آورند. اين باور در واقع از اروپا به ديگر کشورهاي جهان ورود کرده است. گفته مي شود که در قرون وسطي، بسياري از کليساها ادعا مي کردند که تکه اي از صليب حضرت مسيح (ع) را دارند و معتقد بودند که زدن به روي چوب آن خوش شانسي مي آورد.

اين باور را ما هم در ايران داريم. وقتي مي خواهيم به اصطلاح کسي چشم نخورد و از چشم زخم حسودان در امان باشد، حتما برايش روي تخته مي زنيم.

ترکيه: جويدن آدامس در شب

بر اساس افسانه هاي ترکي، اگر کسي در شب آدامس بجود، گويي گوشت بدن مرده را مي خورد. به همين خاطر، در ترکيه مردم به شدت توصيه و تاکيد دارند که هرگز پس از تاريک شدن هوا آدامس نجويد.

ريشه اين باور به هيچ عنوان مشخص نيست اما تقريبا همه مردم ترکيه از اين کار اجتناب مي کنند.

انگلستان: بيان واژه «خرگوش» در اولين روز از هر ماه

در انگلستان مردم براي خوش شانسي، در اولين روز از هر ماه کلمه «خرگوش» را به زبان مي آورند. اين رسم تقريبا دويست سال است که در اين کشور انگليسي رواج دارد و گفته مي شود از قرن ۱۹ شکل گرفته است.

بر اساس افسانه ها، اگر نخستين واژه اي که در اول صبحِ نخستين روز از هر ماه به زبان مي آوريد، «خرگوش خرگوش» باشد، در ادامه ماه بسيار خوش شانس خواهيد بود. اگر به هر دليلي اول صبح يادتان رفت اين عبارت را به زبان بياوريد، مي توانيد شب پيش از رفتن به رختخواب، «شوگرخ شوگرخ» (برعکس واژه خرگوش) را تکرار کنيد.

برزيل: رها کردن کيف پول يا کيف دستي روي زمين

در برزيل مردم اعتقاد دارند که اگر کيف پول يا کيف دستي خود را روي زمين رها کنيد يا جا بگذاريد، دچار بد شانسي مالي خواهيد شد. اين باور در ديگر کشورهاي آمريکاي جنوبي و فيليپين نيز رواج دارد. همچنين، چيني ها هم معتقدند با جا ماندن کيف روي زمين، برکت از خانه مي رود، بر ارزش و اهميت کيف تاکيد مي کنند.

دليل اين اعتقاد شايد اين باشد که وقتي کيف را روي زمين مي گذاريد، يعني پول را بي ارزش خوانده ايد.

صربستان: آب پاشيدن پشت سر مسافر

در صربستان، مردم پشت سر مسافر و عزيزاني که قرار است چند روزي خانه را ترک کنند، براي او آرزوي خوش يمني و سلامت مي کنند. آب به دليل روشنايي و جاري بودن، خوش يمن بشمار مي رود.

در ايران هم ما پشت سر فردي که به سفر مي رود آب مي پاشيم تا سالم و سلامت به مقصد رسيده و دوباره زود به نزد ما بازگردد.

پرتغال: به‌عقب راه رفتن

برخي از مردم کشور پرتغال تصور مي کنند که عقب‌عقب راه رفتن به هيچ عنوان خوش يمن نيست و باور دارند با اين کار شيطان متوجه مي شود که شما کجا هستيد و به کجا مي خواهيد برويد.

ژاپن: مخفي کردن انگشت شست در دست در گورستان

در ژاپن، مردم اغلب انگشتان شست خود را درون مشتشان مخفي مي کنند. دليلش اين است که انگشت شست در اين کشور «انگشت والدين» نام دارد و بر اساس افسانه ها، هنگامي که در گورستان راه مي رويد، بايد اين انگشت را درون دست تا و مخفي کنيد تا به اين طريق از پدر و مادر خود محافظت کرده و از مرگ آن ها پيشگيري کنيد.

آلمان: آب نوشيدن به سلامتي کسي

آلماني ها معتقدند اگر يک ليوان آب را به سلامتي کسي بنوشيد، در واقع بد يمني و حتي مرگ را براي او آرزو کرده ايد. اين باور ژرمن ها در يونان باستان ريشه دارد. بر اساس افسانه هاي يوناني، ارواح مردگان عموما از رودخانه Lethe آب مي نوشند، رودي که به الهه فراموشي نسبت داده مي شود. پس از نوشيدن از آب رودخانه، ارواح، پيش از ورود به دنياي اموات زندگي خود روي زمين را فراموش مي کنند.

سوئد: درج حروف A يا K روي درپوش چاله هاي

کمتر کسي به نقش و نوشته هاي درج شده روي درپوش هاي چاه هاي شهري دقت مي کند، اما سوئدي اعتقاد دارند که حروف درج شده روي آن ها مي تواند موجب خوش شانسي يا بدشانسي بشود. درپوش هايي که روي آن ها K حک شده، موجب خوش شانسي مي شوند زيرا حرف آغازين واژه سوئدي به مفهوم «عشق» است.

درست برعکس، اگر حرف A روي درپوش نوشته شده باشد مفهوم خوبي ندارد و مي گويند موجب بديمني است. حرف آ آغازگر واژه اي سوئدي به مفهوم «شکستن قلب» است.

اما در واقعيت، حرف "K” سرواژه‌ي kallvatten يعني آب تميز و "A” سرواژه‌ي avloppsvatten به مفهوم فاضلاب است.

کشور رواندا: خوردن گوشت بز توسط زنان

در کشور رواندا اعتقاد دارند که زنان نبايد گوشت بز مصرف کنند زيرا موجب توقف رشد موها و لجاجت و خيره‌سري مي شود. البته برخي مي گويند که اين خرافه را مردان باب کرده اند تا خودشان به تنهايي گوشت هاي بز را ميل کنند.

چين: شماره۴

برخي از مردم در کشور چين از عدد ۴ گريزان هستند. همان طور که برخي از ايراني ها عدد ۱۳ را نحس مي دانند، عدد ۴ براي چيني ها شوم و بد يمن است. دليلش هم اين است که تلفظ عدد ۴ به زبان چيني، به آواي واژه «مرگ» تشابه زيادي دارد و به همين خاطر چندان از اين رقم خوششان نمي آيد.

روسيه: گل زرد

همانند همه کشورهاي جهان، اهداي گل به فرد موردعلاقه تان، نشانه عشق و محبت است. اما روس ها اعتقاد دارند که گل زرد چندان خوش يمن نيست و مي تواند باعث جدايي و خيانت دو دلداده به هم و حتي مرگ يکي از آن ها بشود. به همين خاطر، در اين کشور هرگز دو نفر به هم گل زرد هديه نمي دهند.

مصر: باز و بسته کردن قيچي بدون اينکه چيزي با آن برش دهيد

در مصر، خرافات متعددي در رابطه با قيچي وجود دارد. اول اينکه، اگر قيچي را بدون بريدن چيزي، چند بار باز بسته کنيد، نشانه خوبي نيست و ممکن است دعوا راه بيفتد يا مثلا مي گويند اگر قيچي را باز در جايي رها کنيد، بد شانسي مي آورد.

هر دو خرافه رايج در مصر در ايران نيز وجود دارد و مادبزرگ ها هميشه تاکيد داشتند که قيچي را بايد بسته و سرجايش بگذاريد تا ناراحتي به خانه نياورد.

کره جنوبي: خوابيدن در اتاقي که پنکه روشن است

مرگ با پنکه يکي از کابوس هاي شهروندان کره جنوبي به شمار مي رود. به همين خاطر آن ها هرگز در اتاقي در بسته که در آن پنکه روشن است نمي خوابند. آن ها تصور مي کنند اگر فردي براي زمان طولاني در مقابل باد پنکه دراز بکشد، دچار کاهش دماي بدن، از دست رفتن آب بدن و حتي خفگي مي شود.

ايتاليا: نوشتن نامه عاشقانه به ژوليت

سال هاست که مردم به ورونا سفر مي کنند تا نامه هاي عاشقانه خود را براي ژوليت ارسال کنند. آن ها اعتقاد دارند که اين کار براي عشقشان خوش شانسي به دنبال خواهد داشت. عاشقان دلباخته همچنين مي توانند از خانه باستاني Casa di Giulietta که از قرن ۱۴ ميلادي برجا مانده ديدن کنند که اکنون به موزه تبديل شده است.

گفته مي شود که اين خانه الهام بخش شکسپير براي خلق داستان عاشقانه رومئو و ژوليت بوده است.

اسپانيا: خوردن انگور در روز سال نو

مردم اسپانيا در نيمه شب سال نو، ۱۲ حبه انگور در دهان خود مي گذارند تا بدين طريق، بدشانسي و ناراحتي را از ۱۲ ماه سال زندگي خود در سال جديد دور کنند. آن ها معتقدند که خوردن انگور موجب خوش شانسي مي شود.

ترکيه: انشگت شست در ايا صوفيه

اگر به حاجيا صوفيه در شهر استانبول رفته باشيد، متوجه صف طويلي در مقابل يک ستون برنزي با يک حفره به اندازه انگشت شست خواهيد شد. دليل صف بستن مردم اين است که مي گويند اگر انگشت خود را در جهت ساعتگرد درون اين حفره بچرخانيد و هم‌زمان آرزوهايتان را بيان کنيد، همه آن ها برآورده خواهند شد و حاجت‌روا مي شويد.

آمريکا: سکه هاي شانس

پيدا کردن سکه مخصوصا اگر روي سکه رو به بالا باشد، در آمريکا نشانه خوش شانسي است. آمريکايي ها مي گويند وقتي يک سکه روي زمين ديدي، آن را بردار تا در تمام طول روز شانس با تو يار باشد.

منبع:روزياتو

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر