آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106827
گزارش/
دانش عامل اصلي توليد اقتصادي به شمار مي آيد
تاریخ انتشار : 1396/06/26
نمایش : 503
در دنياي امروز دانش و نوآوري يکي از عوامل مهم ايجاد ثروت به شمار مي رود و در سطح خرد و کلان فرصتها و چالش هاي جديدي را فراهم کرده است.
 به گزارش منطقه آزاد؛ در دنياي امروز دانش و نوآوري يکي از عوامل مهم ايجاد ثروت به شمار مي رود و در سطح خرد و کلان فرصتها و چالش هاي جديدي را فراهم کرده است.
در سطح کلان، کشورهاي در حال توسعه به ايجاد راهبردها و چارچوب هايي براي رسيدن به اقتصاد دانش بنيان که در آن ثروت و درآمد بر اساس توانايي هاي دانش و نوآوري است، تلاش مي کنند.

در همين راستا مهندس محسن حيدري بني در گفتگو با منطقه آزاد گفت: در عصر جديد که به عصر دانش مشهور است، علم و دانش به عنوان منبع اصلي ثروت شناخته شده است. دانش در اين عصر عامل اصلي براي توليد اقتصادي به شمار مي آيد.
در گذشته، منابع طبيعي مانند ذغال سنگ، سنگ آهن و نيروي انساني، منابع اصلي اقتصاد به حساب مي آمد. ليکن در اقتصاد دانش، توليد و بهره برداري از دانش سهم به سزايي در ثروت آفريني دارد و سرعت تغييرات بسيار زياد است.

وي تصريح کرد: از آنجا که در فناوري هاي جديد و اقتصاد دانش بنيان، توانايي بهره وري و راندمان توليد زياد مي شود، لذا دولت هاي جهان اعم از صنعتي و در حال توسعه برآنند تا کسب مهارت ها و آموزش را به سوي اقتصاد دانش بنيان سوق دهند. چرا که اقتصاد دانش بنيان نه تنها موجب کاهش بيکاري مي شود بلکه به کمک ارتقاء بهره وري از تورم مي کاهد و بر درآمدها مي افزايد.

حيدري ابراز داشت: اقتصاد دانش بنيان برخاسته از دونيروي اصلي است:
۱. افزايش دانش بري فعاليت هاي اقتصادي.
۲. افزايش جهاني شدن امور اقتصادي.
اقتصاد دانش بنيان اقتصادي است که در آن دانش، کليد اصلي رشد اقتصادي است که در آن دانش کسب، توليد و انتشار پيدا مي کند و به صورت موثري در افزايش توسعه اقتصادي استفاده مي شود.
به هر حال اقتصاد با تعريف جديدي که از آن در اقتصاد دانش بنيان بيان مي شود، مي تواند براي کشور ايران با خيل عظيم نيروي کار جوان و تحصيل کرده مورد توجه قرار گيرد.


حيدري در پايان افزود: ضرورت ايجاد استراتژي هاي جديد توسعه و به کار بستن آنها، با سرمايه گذاريهاي بيشتر و مناسب تر در امر آموزش، توسعه ارتباطات از راه دور و ارزان و ايجاد فضاي مناسب تر براي نوآوري مي تواند بسترهاي مناسب براي توسعه اقتصادي کشور را فراهم آورد.
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر