آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106819
گزارش/
نگراني خانواده ها از تحصيل فرزندشان و زندگي خوابگاهي
تاریخ انتشار : 1396/06/14 11:12:50
نمایش : 205
کارشناس امور فرهنگي: متأسفانه برخي مشکلات موجود در خوابگاه هاي دانشجويي مانع از تحصيل دختران و بعضاً پسران در محيط دانشگاه مي شود.
به گزارش منطقه آزاد؛ زندگي در خوابگاه دانشجويي داراي مشکلات خاص خود است و اصولاً آسان نيست. دانشجوي جديد، وارد اتاق يا آپارتمان کوچکي مي‌شود که قرار است دست‌کم سه چهار سال آينده زندگي‌اش را در آن بگذراند. بي‌ترديد او با هجوم احساسات مختلفي مواجه خواهد بود. براي جواني که تازه روزهاي دبيرستان را تمام کرده، سخت‌ترين تجربه ‌جدايي از خانواده است. در شرايط امروز که دوران آمادگي براي کنکور در بيشتر خانواده‌ها خيلي جدي گرفته مي‌شود، پدر و مادرها همه تلاششان را به کار مي‌گيرند تا همه چيز، از امکانات تحصيلي گرفته تا نيازهاي تغذيه‌اي و عاطفي فرزندشان تمام و کمال تامين شود، جدا شدن از خانواده به معناي از دست دادن همه اين پشتوانه‌ها و تغيير اساسي شرايط است.

دکتر نويد پارسا از اساتيد دانشگاهي و کارشناس امور فرهنگي در گفتگو با منطقه آزاد در خصوص مشکلات و معظلات حاکم بر خوابگاه ها و زندگي دانشجويي گفت: متأسفانه برخي مشکلات موجود در خوابگاه هاي دانشجويي مانع از تحصيل دختران و بعضاً پسران در محيط دانشگاه مي شود.
چه بسا پسران و دختراني که از استعداد هاي فراواني بهره مندند و اتفاقا در دانشگاه هاي خوب و در رشته هاي خوب هم پذيرفته مي شوند ولي والدين آنها صرفاً به خاطر اينکه جو حاکم بر خوابگاه ها، جو خوبي نيست با تحصيل آن ها در شهرهاي دور از محل زندگي مخالفت مي کنند.
پارسا در ادامه افزود: متأسفانه در سال هاي اخير شاهد معظلات اجتماعي فراواني در محيط خوابگاه ها بوده ايم. از استعمال دخانيات همچون قليان و سيگار تا مواد مخدر و مشروبات الکي. البته دانشگاه ها تا حد زيادي کنترل مي کنند ولي حل اين مشکل پيچيدگي هاي خاص خود را دارد. شرايط سني و روحي و عاطفي جوانان عامل محرک و موثري است تا نظارت، کنترل و بازدهي اقدامات انجام شده تحت الشعاع قرار بگيرد. اغلب پيش آمده که پيش بيني ها در خصوص اجراي يک سياست خاص در خوابگاه ها غلط از آب در آمده است.

اين کارشناس امور فرهنگي ابراز داشت: اين موضوع از اهميت بالايي برخوردار است و بيشترين آسيب را به روند پيشرفت و رشد علمي کشور خواهد زد؛ چرا که به عنوان حاشيه اي وارد زندگي شخص مي شوند و دانشجو را از متن و دليل اصلي حضورش در دانشگاه باز مي دارد.


پارسا در پايان به بيان فرجام تلخ دوران دانشجويي برخي دانشجويان اشاره کرد و گفت: بايد سطح دانشگاه ها و امور تربيتي و خوابگاه ها به جايي برسد که خانواده ها هيچ نگراني اي از حضور فرزندشان در شهرهاي دور از محل زندگي نداشته باشند. البته خوشبختانه هم معاونت فرهنگي دانشجويي دانشگاه ها و هم دفتر نهاد مقام معظم رهبري اقدامات خوب و شايسته اي همچون برنامه هاي مذهبي و به کارگيري مشاوران تربيتي در خوابگاه ها انجام داده اند که تأثيرات مثبت و روند رو به رشدي دارند.انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
 
موشن و انیمیشن
 
مسابقه کتابخوانی
اوقات شرعی
نشر خبر
جهادگران دانشجو