آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106789
مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان چهارمحال و بختياري:
کتاب معمار انديشه و تفکر است/مراکز فرهنگي هنري کانون پرورش کودکان و نوجوانان خانه نقد کتاب
تاریخ انتشار : 1396/05/10 10:34:40
نمایش : 309
مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان چهارمحال و بختياري گفت: نقد کتاب، نقد فيلم، نقد ادبي و... ازجمله تمهيدات کانون در اين حوزه به شمار مي آيد که در اين طرح ها کودکان و نوجوانان با توجه به گروه سني و رسش فکري خود از آموزش‌هاي لازم توسط مربيان کانون بهرمند مي شوند.
فرزاد رحيمي مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان چهارمحال و بختياري در گفت و گو با منطقه آزاد، با تاکيد بر پرورش مهارت‌هاي فکري و عملي در کودکان و نوجوانان ايجاد تفکر نقادانه در اين قشر را زمينه اي براي يافتن آگاهي و تفکر در خصوص دريافت هايش از جهان خود دانست و اظهار کرد: تفکر انتقادي شامل فرايندهاي ذهني تشخيص، تحليل و ارزيابي داده‌ها است و پرورش اين مهارت در کودکان و نوجوانان باعث بروز انديشه، دليل و برهان در آنان مي شود.

وي افزود: فردي که انتقادي مي‌انديشد قادر است پرسش‌هاي مناسب بپرسد و اطلاعات مربوط را جمع‌آوري کند. سپس با خلاقيات آن‌ها را دسته‌بندي کرده و با منطق استدلال کند؛ و در پايان به يک نتيجه قابل اطمينان دربارهٔ مسئله برسد.

رحيمي تاکيد کرد: کودکان با قدرت انديشه انتقادي به دنيا نمي‌آيند، و اين قابليت را به طور طبيعي نيز ماوراي اندازه‌اي که براي زنده ماندن نياز دارند، کسب نمي‌کنند و اين دغدغه مربيان کانون را برآن داشته است تا آموزش هاي ويژه‌اي برا مهارت‌هاي انديشه انتقادي در مراکز کانون طراحي و اجرا کنند.

وي بيان داشت: نقد کتاب، نقد فيلم، نقد ادبي و... ازجمله تمهيدات کانون در اين حوزه به شمار مي آيد که در اين طرح ها کودکان و نوجوانان با توجه به گروه سني و رسش فکري خود از آموزش‌هاي لازم توسط مربيان کانون بهرمند مي شوند.

گفتني است: در ۲۱ مرکز فرهنگي هنري کانون در سراسر استان ماهانه به طور متوسط هر مرکز چهار کارگاه نقد کتاب برگزار مي کند.

نقد کتاب، داوري مخاطبان هر اثر دربارهء محتوا، ساختار و مضموني که دارد نقد آن اثر محسوب مي‌شود. اين نقد مي‌تواند شفاهي يا مکتوب، مختصر يا مفصل، توصيفي يا تحليلي، سطحي يا عميق، يک جانبه يا چند جانبه و سرانجام منصفانه يا مغرضانه باشد. زماني که کتابي را مي‌خوانيم و درباره‌اش صحبت مي‌کنيم، وارد عرصه نقد شده‌ايم.

انـتهاي پيام/1026ج
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر