آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106764
فعال دانشگاهي:
شرکت توتال سابقه خوبي در اين کشور ندارد
تاریخ انتشار : 1396/04/24
نمایش : 542
فعال دانشگاهي گفت: بازتاب اين قرارداد آنچنان وسيع است که برخي آن را "جشن ملي" و در سوي ديگر منتقدان آن را "خسارت محض" ناميدند.
احسان خلجي از فعالين دانشگاهي در گفتگو با منطقه آزاد به تشريح قرارداد IPC پرداخت و گفت: حدود چهل سال پيش انقلابي در منطقه خاورميانه شکل گرفت که با بيان يک حرف جديد در جهان نظم نوين جهاني در حال شکل گيري را در معرض خطر قرار داد و سبب شد تا اربابان مستکبر جهاني با همه قوت به مقابله با اين نظام نو پا در همه عرصه ها بايستند اما با رهبري رهبران الهي و تلاش و ايستادگي مردم با وجود همه سختي ها انقلاب رشد کرد و در همه زمينه ها پيشرفت کرد اما بعد از چهل سال هنوز با آنچه که بايد باشد فاصله بسيار دارد اين فاصله سبب شد که در داخل عده اي گمان کنند که انقلاب راه اشتباهي را پيش گرفته و بايد با اربابان جهان به جاي ايجاد چاش سازش نمود تا بتوان پيشرفت کرد اما رهبري امت و مردم همچنان انقلابي اند و از نفس نيفتاده اند.در زمينه اقتصادي رهبر انقلاب راه اقتصاد مقاومتي و تکيه بر توان داخلي را نشان مي دهد اما در مقابل برخي مسئولين بر طبل مذاکره و سازش براي رفع مشکلات مي کوبند و اين وضعيت کنوني کشور ماست.
 

خلجي در خصوصي قراردادهاي نفتي جديد اذعان داشت: سال گذشته با انتشار نحوه جديد قرارداد ها نخبگان و دلسوزان کشور از جمله دانشجويان بسيار بر آشفتند و رهبر انقلاب در جمع دانشجويان براي التيام اين درد فرمودند:" تا زماني که در چارچوب منافع ملي کشور اصلاحات لازم انجام نشود ،قطعا اين قرارداد اجرا نخواهد شد" و در پي آن نامه شامل 15 بند به سران نظام جهت اصلاح اين قراردادها ارسال نمودند. اما اکنون چند روزي است که قرارداد جديدي موسوم به IPC بين ايران و شرکت توتال فرانسه و شرکت ملي نفت چين منعقد شده است که مهم عمده سهم آن ازآن کشور فرانسه است،بازتاب اين قرارداد آنچنان وسيع است که برخي آن را "جشن ملي" و در سوي ديگر منتقدان آن را "خسارت محض" ناميدند. اما بر اساس بيانات رهبر عزيز انقلاب ملاک بررسي اين قرارداد "برآورده شدن منافع ملي" مي باشد و بر همين اساس قصد داريم اين قرارداد را بررسي نماييم تا بدون گرفتار شدن در فضاي احساسي ابعاد مختلف اقتصادي ، فني، سياسي و امنيتي طرح را واکاوي نماييم.وي از منظر فني اين قرارداد را بررسي کرد و ابراز داشت: شرکت توتال سابقه خوبي در اين کشور ندارد، اين شرکت در اجراي فازهاي 2و 3  40% سهم داشته است که حفاري ها در ميادين غير مشترک انجام شده است. علاوه بر اين پرونده فساد مالي در اين پروژه ها نيز در دادگاهاي بين المللي محکوم گشت. پروژه ديگر فاز 11 (همين فاز مورد قرارداد فعلي) بوده است که شرکت توتال پس از 16 سال وقفه در اجراي آن نهايتا بدون پرداخت خسارت پروژه را رها مي کند. البته آنچه اتفاق افتاده بيشتر از آنکه ناشي از عدم صلاحيت فني توتال باشد با تعمد انجام شده است. اما در سوي ديگر اين شرکت هاي ايراني مانند پترو پارس، مپنا، قرارگاه خاتم و ... هستند که در طي سال هاي تحريم با سر لوحه قرار دادن شعار "ما مي توانيم" و با تلاش بي وقفه و البته با گرفتن مشاوره هاي تخصصي از شرکت هاي خارجي توانستند رشد کنند تا آنجايي که راه اندازي فازهاي 12 و13 به عنوان نماد شعار " ما مي توانيم" مطرح گرديد.


انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر