آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106757
کارشناس مسائل اقتصادي:
دولت به جاي توتال مي توانست با قرارگاه خاتم الانبيا(ص) قرار داد نفتي منعقد کند/ فرانسوي ها در جريان مذاکرات برجام نقش پليس بد داشتند
تاریخ انتشار : 1396/04/20
نمایش : 450
رزاقي با اشاره به اين که اين قرارداد را به شرکت توتال داده اند گفت : اين قراداد هاي نفتي را مي توانستيم با قرارگاه خاتم منعقد کنيم چرا که هم از لحاظ مالي و هم از لحاظ تجهيزاتي داراي قابليت بالايي است.
به گزارش منطقه آزاد؛ ابراهيم رزاقي کارشناس مسائل اقتصادي در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ درخصوص انعقاد قرار داد توتال گفت: طي بسته شدن اين قرارداد با شرکت توتال فرانسوي، ايران هزينه گزافي را در قبال اين شرکت مي دهد چرا که مدت زمان اين قرارداد خيلي طولاني است و سود ايران در اين شراکت پايين است.

 

وي خاطر نشان کرد: يکي از مشکلات قرارداد با توتال اين است که آن ها در همين حوزه با همسايه عربي ايران که همان قطر است، شريکند و قرارداد هاي نفتي با اين کشور دارند به همين خاطر است که اين قرارداد بوي خيانت مي دهد.

 

اين کارشناس اقتصادي با اشاره به اين که اين قرارداد را بدون تشريفات به شرکت توتال داده اند، گفت : اين قراداد هاي نفتي را مي توانستيم با قرارگاه خاتم منعقد کنيم چرا که هم از لحاظ مالي و هم از لحاظ تجهيزاتي داراي قابليت بالايي است و نکته حائز اهميت آن است که اين شرکت بومي است و جوانان خودمان به کار دعوت مي شوند به خصوص که فرانسوي ها رابطه خوبي با ايران ندارند و شمشير را از رو بسته اند.

 

رزاقي در توضيح علت عدم حضور پيمانکار در مدت 12 سال گذشته در پارس جنوبي، گفت: در طي اين چند سال ايران هيچ گونه قراداد مهمي را با شرکت هاي داخلي منعقد نکرد و شاهد آن بوديم که فرانسوي ها نقش پليس بد را در اجراي برجام داشتند و از همه مهم تر اين است که همان مسئوليني که قراردادهاي تحميلي در سالهاي گذشته را براي ايران بسته اند، حالا با توتال قرارداد منعقد مي کنند.

 

وي ادامه داد: ايران در حال حاضر يک قدرت ملي مورد توجه در ميان کشور هاي همسايه است و اکثرا هم ميدانند که ايران کشور عدالت خواه و بدنبال مبارزه با تروريست است، در اين شرايط کشور هاي ديگر به ايران مي گويند که نفت خام را به ما بفروشيد و در قبال آن مواد پتروشيمي به ايران مي دهيم و ايران را مجبورمي کنند که از کشورهاي اروپايي خريد کنند و از آن طرف تحريم هاي جديدي بر عليه ايران تنظيم مي کنند.

 

وي در خصوص طرح مجلس براي توقف قرارداد با توتال، گفت: مجلس ما در چند سال اخير تغييرات زيادي کرده است و مقابل کارهاي خلاف قانون اساسي و مخرب براي کشور و دولت کاري نمي کند، همچنين مجلس نبايد اجازه دهد که اين قرادادهاي زيان آور براي کشور عملي شوند چرا که اين قرارداد هاي مهم آينده کشور را به خطر مي اندازند.

انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر