آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106749
يادداشت/ حسين قدياني
سنگ قبري براي اقتصاد
تاریخ انتشار : 1396/04/18 10:45:27
نمایش : 846
فضاي رسانه، بخصوص از نوع مجازي آن، نيک اگر بنگريم توسط دولت و ايادي، بهترين فرصت براي اين نقشه فريبنده است که جاي اصل و فرع را تا مي‌توانند عوض کنند.
به گزارش منطقه آزاد؛ به مقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ فضاي رسانه، بخصوص از نوع مجازي آن، نيک اگر بنگريم توسط دولت و ايادي، بهترين فرصت براي اين نقشه فريبنده است که جاي اصل و فرع را تا مي‌توانند عوض کنند.

قدر مسلم براي دولت فراري از اقتصاد کشور و متواري از حل مشکلات معيشتي مردم، مهم‌ترين کارکرد «رسانه» متاسفانه تعويض همين متن و حاشيه است! «حاشيه» اما عمدتا با برجسته کردن موضوعاتي ساخته مي‌شود که در وهله اول، امري طبيعي و عادي مي‌نمايد! بعد از «برجسته‌سازي» البته نوبت توجه شبانه‌روز و انحرافي به موضوع است؛ اغلب هم موضوعات سطحي و به عبارت بهتر گير دادن‌هاي سطحي!

اينکه چرا مداحي آن بيت را خواند و اين بيت را نه، و اينکه چرا سنگ مزار فلاني همچين است! دوستان در جريان، بخوبي مي‌د‌انند اشاره‌ام به چه مواردي است! دولت و اعوان و انصارش در عالم رسانه چنان به اين موضوعات شاخ و برگ مي‌دهند که گويي از نظر ايشان مساله اول کشور همين چيزهاست! و چنان پشت هم مي‌آيند که گير دادن‌شان به قول معروف تا مي‌تواند «ضريب» پيدا کند!

هدف از اين شگرد اما باورم هست منحرف کردن افکار عمومي از مسائل اصلي کشور و مصائب اصلي مردم است! عاقبت، دولتي که از رسيدگي به مشکلات ملموس مردم و معضلات رنگارنگ معيشتي ايشان غافل است و حتي به عنوان مثال يک کلام هم توضيح نمي‌دهد که با چه معياري يارانه‌بگيران را حذف مي‌کند، نياز مبرم دارد به نقشه‌کشي جهت تعويض متن و حاشيه!  ما اما بايد مراقب اين ترفند باشيم و هرگز نبايد اجازه بدهيم که دولت، از اقتصاد و معيشت، قسر در برود! 

لذا پرداختن ما به موضوعات حاشيه‌اي، نبايد به گونه‌اي باشد که آني به خود بياييم و ببينيم دقيقا مشغول بازي در همان زميني هستيم که توسط ايادي رسانه‌اي دولت، طراحي شده! بله البته! از «حق» بايد دفاع کرد و شبهه را هم نبايد بي‌جواب گذاشت؛ چه اينکه ما در روزنامه «وطن امروز» به گواهي مندرجات‌مان، هرگز بي‌توجه به اين دفاعيات نبوده‌ايم ليکن سخن بر سر هوشياري بيشتر در قبال اين ترفند واقعا زشت و زننده دولت فعلي و خدم و حشم او در وادي رسانه بخصوص رسانه‌هاي مجازي است!

آيا قرار است زمين مواجهه ما با دولت، علي‌الدوام توسط پشت صفحه‌چينان حاشيه، معين شود؟! و اينکه مرتب آنها يک چيز را علم کنند و ما هم مرتب به جواب برخيزيم؟! و يک وقت ببينيم چند ماه است که مدام افتاده‌ايم پشت حواشي دولت‌ساخته؟! که مدام آنها بگويند و مدام هم ما جواب بدهيم؟! و آن هم با همان غلظت که از قضا، مراد جماعت است؟! بنابراين بايد مراقب باشيم که دفاع ما از امور فرعي، از حد خود نگذرد! و ناخواسته به بازي در زمين طراحي‌شده از سوي طرف مقابل منجر نشود!

دولت و رئيس آن و دست‌اندرکاران آن و رسانه‌اي‌هاي آن، واقعا دوست دارند و بلکه نقشه و برنامه دارند تا من و ما بخصوص «اصحاب نقد» هر چه کمتر به اقتصاد و معيشت بپردازيم! جواب اين ترفند اما پرداختن بيش از پيش به همان متني است که دولت دوست ندارد ويژه شود! ما هرگز نبايد سنگر اقتصاد مملکت و خاکريز معيشت ملت را رها کنيم! پاشنه آشيل دولت فعلي همينجاست! و دقيقا براي همين است که مي‌خواهد قلم‌ها حتي‌المقدور صرف امور غير شود!

حتي در انتخابات اخير هم، واقعا بر اين باورم که اگر بر اساس «تجربه 92» جوري ورود مي‌کرديم که دولت کمتر بتواند از اقتصاد و معيشت فرار کند و کمتر بتواند حواشي را از متن، پررنگ‌تر کند و کمتر بتواند دوگانه‌سازي موهوم کند، سياست‌ورزي عاقلانه‌تري بود!

آري! تاسف بايد خورد به حال اين دولت و به حال رئيس اين دولت و به حال دست‌اندرکار اين دولت و به حال قلم‌زنان اين دولت که براي نپرداختن به امور اصلي کشور، حتي حاضرند نقشه هم بکشند و طراحي هم بکنند تا بيش از پيش، اصل، فرع شود و متن، حاشيه!

واقعا متاسفم آقاي روحاني، براي دولت شما و وزير شما که به حاشيه‌هاي خودساخته و گيردادن‌هاي خودساخته، بيشتر و زودتر واکنش نشان مي‌دهد، تا حوزه‌هاي تحت مسؤوليت! هر 10 روز هم، يک حاشيه! يک روز شعر فلان! يک روز هم حتي سنگ قبر بهمان!


دوستان! عزيزان! اگر مراقب اين نقشه نباشيم و اگر ناخواسته همان کنيم که جماعت مي‌خواهند، بايد به فکر يک سنگ قبر باشيم براي اقتصاد کشور! پس اوصيکم باقتصاد! دولت را نگذاريد و نگذاريم از اين ميدان، آنگونه که مي‌خواهد خارج شود؛ يعني با مغلطه، فرافکني و حاشيه‌سازي!


پس آنچه بر ما فرض است خواباندن مچ اين دولت در ميدان اقتصاد و معيشت است، نه عرصه حاشيه! در حاشيه حتي بر فرض غلبه هم، باز ناخواسته به دولت کمک کرده‌ايم در انحراف اذهان از اصل‌کاري‌ها! اميد است بدون مصداق‌يابي، اصل حرف حساب اين يادداشت، مورد توجه قرار گيرد که شايد اولين مخاطبش خود حقير باشم! سپاس!

انتهاي پيام/1026ج

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر