آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106732
بعد از کالا،حالا نوبت رستوران داري،هتل داري و راهنماي گردشگري رسيده/نفوذ چيني ها تمامي ندارد؟
تاریخ انتشار : 1396/04/12 09:24:39
نمایش : 477
حوزه گردشگري يکي از فعاليت‌هاي پولساز و تأثيرگذار در شکوفايي اقتصاد به شمار مي رود، عرصه اي که همچون بسياري از ديگر بخش هاي اقتصادي در ايران از نفوذ چيني‌ها مصون نمانده است.

به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،گردشگري از عرصه هايي به شمار مي رود که مي تواند در توسعه وبعد از کالا،حالا نوبت رستوران داري،هتل داري و راهنماي گردشگري رسيده/نفوذ چيني ها تمامي ندارد؟ هر کشوري نقشي بسزايي ايفا کند.

به واقع سودآوري و تأثيرگذاري اين عرصه در رشد و پويايي اقتصادي به ميزاني است که از آن به عنوان يک صنعت ياد مي شود.

با نيم نگاهي به کشورهايي که در اين زمينه مؤثر و قوي عمل کرده اند، به اين واقعيت پي خواهيم برد که روند رشد و توسعه اقتصادي آنها با سرعت و شتاب فزآينده اي همراه بوده است.

گردشگري طبيعي، سلامت، زيارتي و معنوي، تفريحي، تاريخي و...هر يک بخشي از اين حوزه فراخ و وسيع را به خود اختصاص مي دهند که خوشبختانه ايران زمين در تمامي عرصه هاي اشاره شده از ظرفيت هاي برجسته و قابل توجهي برخوردار است.

علي‌رغم تمامي فرصت هاي بالقوه موجود و با وجود اقدامات سازنده اي که در طول ساليان اخير در اين زمينه تعريف و اجرائي شده، لذا همچنان با نقطه مطلوب فاصله بسياري داريم. کم نيستند کشورهايي که به مراتب از جذابيت هاي گردشگري کمتر و ضعيف تري در مقايسه با ايران برخوردارند، اما با برنامه ريزي مؤثر و اصولي و نگاه کارشناسانه، موفق به کسب توفيقات هر چه بيشتري شده اند.

متأسفانه ايران نه تنها در حوزه جذب گردشگر(با عنايت به ظرفيت هاي موجود) چندان موفق عمل نکرده، بلکه با برخي کم توجهي‌ها و غفلت ها، بستر و زمينه اي فراهم شده که چيني ها از استعدادهاي موجود در ايران در راستاي کسب منافع اقتصادي خود بهره برداري مي کنند.

در ذيل اين گزارش و در گفت و گو با کارشناسان و صاحب نظران، ابعاد و زواياي هر چه بيشتري از اين واقعيت و پديده تلخ مورد بحث و بررسي قرار مي گرد.

روح ا... اُلفَت،کارشناس حوزه گردشگري،در گفت و گو با به خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزي ، با اشاره به انتشار برخي از اخبار و گزارشات در خصوص نفوذ و خيز چيني‌ها در عرصه گردشگري ايران گفت: قطعاً نقش آفريني چيني ها در اين عرصه، از حيث اقتصادي براي ما مطلوب اثر و خوشايند نيست و بايد ساز و کاري تعريف و طراحي شود که بر مبناي آن، از اين فرصت‌ها در راستاي اشتغال آفريني و فعاليت علاقه مندان،کارشناسان و جويندگان کار ايراني بهره‌گيري شود.

وي افزود: امنيت حاکم بر ايران اسلامي، يکي از مؤلفه هاي بسيار مثبت براي توسعه صنعت گردشگري محسوب مي شود و مي طلبد از اين دستاورد و موهبت عظيم به نحو شايسته تري در جهت پيشرفت و شکوفايي اقتصادي و ارز آوريِ کشور استفاده شود.

الفت عنوان کرد: بدون ترديد، عنصر امنيت، اصلي ترين و ضروري ترين لازمه حصول توفيق حداکثري در بخش گردشگري است و به تبع کشور و جامعه‌اي که در اين حوزه با مشکلات و چالش هايي عديده دست و پنجه نرم مي‌کند، قادر به جذب گردشگر به ميزاني کافي و مؤثر نخواهد بود.

کارشناس حوزه گردشگري گفت: علي‌رغم برخورداري از اين مؤلفه خطير، لذا در عرصه برنامه ريزي و تأمين زيرساخت هاي رفاهي لازم و همچنين اطلاع رساني و آگاهي بخشي نتوانسته ايم به آن سود آوري مورد نظر نائل شويم و به تبع در چنين شرايطي، زمينه و بستر نفوذ کشوري همچون چين براي ايفاي نقش در عرصه اشاره شده فراهم مي شود.

وي افزود: پيش از اين، برخي رسانه ها، از هتل داري، رستوران داري و برخي ديگر از خدمات رفاهي و اقتصادي با نقش آفريني چيني ها در داخل کشور خبر داده بودند و حالا زمزمه هاي حضور و نقش برخي اتباع چيني به عنوان راهنماي کردشگري در ايران به گوش مي رسد.

الفت گفت: ملاحظات امنيتي نيز ايجاب مي‌کند با ورود دستگاه هاي ذي‌ربط، اين بساط و قائله جمع شود و قطعاً با مداخله نهادهاي مربوطه، مي‌توان از وقوع چنين مواردي جلوگيري نمود.

کارشناس گردشگري گفت: در شرايطي که بسياري از جوانان جوياي کار با آموزش صحيح قادر به نقش آفريني در اين حوزه هستند، ورود و حضور چيني ها، رخداد خوشايندي نخواهد بود و به اعتقاد بنده مصداق بارز ضرب المثل چراغي است که بيش از هر چيز به اين مرز بوم، خانه و جوانان ايراني روا است.

ميل توريست هاي خارجي به همراهي چيني ها به عنوان راهنماي گردشگر

سعيد پورحيدري، يکي از متوليان تورهاي گردشگري داخلي در تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزي ، با اشاره به وجود شواهد و قرائن متعددي از ميل و رغبت گردشگران خارجي به همراهي چيني با آنها گفت: البته وجود برخي خلأها و نظارت هاي ضعيف، عامل و دليل اصلي بروز چنين ذهنيتي است و در صورت لحاظ کردن وسواس و در صورت لزوم تعريف و طراحي ضوابط و قوانين مربوطه، مي‌توان از بروز چنين معضلاتي پيشگيري نمود.

وي افزود: نقش آفريني چيني ها در رستوران داري، هتل داري و فعاليت هاي اين‌چنيني به مثابه فرصت سوزي است که بايد براي جلوگيري از آن، جديت هر چه بيشتري به خرج داد.

پور حيدري گفت: ممکن است برخي موضوع را اين‌چنين تحليل کنند که چنين رويکردها و رويه هايي (منظور جلوگيري از حضور چيني‌ها به عنوان راهنماي گردشگري در ايران) مصداق بارز انحصار طلبي است، اما به اعتقاد بنده وضعيت اقتصادي ما و حتي برخي از ملاحظات امنيتي، ايجاب مي‌کند تا فضا و عرصه براي حضور چيني‌ها درعرصه هاي مذکور تنگ و محدود شود و از بستر موجود به نحوي مؤثر ، در راستاي ايفاي نقش جويندگان کار در داخل ايران بهره گيري نماييم.

متولي يکي از تورهاي گردشگري در خاتمه يادآور شد: انتظار مي رود ساز وکاري لحاظ شود که چيني‌ها براي گردشگري ، همچون بسياري از توريست هاي ديگر در کشور حضور يابند، اما از فعاليت در چنين عرصه هايي منع شوند و يا در صورت ورود به چنين عرصه هايي با وضع عوارض، ماليات هاي سنگين، بازدارندگي مقتضي در اين خصوص منظور گردد تا به تدريج ضريب و عمق فعاليت هاي مذکور با کاهش و اُفتي قابل توجه همراه شود.

انتهاي پيام/

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر