آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106614
يادداشت/
تحليلي بر ادعاي قاليباف
تاریخ انتشار : 1396/02/19 09:26:40
نمایش : 794
براي محاسبه يک جزء از کل يا تعيين سهم اجزاء از کل "روش درصدي" يک شاخص توافقي در جهان است.
به گزارش منطقه آزاد؛ محمد علي مهدويان دانشجوي فعال رسانه اي در يادداشتي با عنوان "جنبش تسخير وال استريت" يا "جنبش ۹۹ درصدي" و ادعاي ۹۶ درصدي  قاليباف نوشت:

براي محاسبه يک جزء از کل يا تعيين سهم اجزاء از کل "روش درصدي" يک شاخص توافقي در جهان است.

از آن‌جايي که در يک واحد صدتايي، قاطع ترين اکثريت، ۹۹ و ضعيف‌ترين اقليت، ۱ است، بيان مبالغه آميز اکثريت و اقليت در اين پوستر با اين اعداد صورت گرفته است.

جنبش مدني اعتراضي، موسوم به تسخير وال استريت، از شعار جنبش ۹۹ درصدي استفاده مي‌کرد. اين عنوان شعاري، واجد آرايه ادبي مبالغه است و اين عدد به همين دليل شعاري و مبالغه‌آميز بودن، محل تامل و تدبر قرار نگرفت و کسي درباره چرايي اين عدد و يا چگونگي محاسبه ۹۹ و ۱ از اعضاي جنبش چيزي نپرسيد.

در مناظرات انتخاباتيِ اخير، آقاي قاليباف به عنوان يکي از کانديداهاي رياست جمهوري، جامعه ايران را به دو گروه تقسيم کردند: ۹۶ درصد مردم محروم و ۴ درصد زالو صفت؛ اين آمار به هنگام ارائه برنامه‌ هاي رياست‌جمهوري طرح ‌گرديده و قطعا ايشان در مقام مبالغه و شعار نبودند.

وقتي آماري از سوي يک سياستمدار که تجربه سه دوره کانديداتوري رياست جمهوري را داشته، طرح مي‌شود، نه در کف خيابان و طي يک جنبش يا شورش، با فضاي شعاري و مبالغه آميز، لابد مبناي موجه و مدللي دارد.

بر همين اساس، سوال از نحوه تعيين و تشخيص درصد افراد محروم (۹۶ درصد) و مرفهان زالوصفت (۴ درصد) قابل طرح است؛

اين که چرا به جاي ۹۶ درصد، ۹۵ يا ۹۷ درصد طرح نشده شايد به دليل اطلاعات جامع آماري و تحليل داده‌هاي آمار با محاسبات علمي بوده و ربطي به سال ۹۶ ندارد.

بنابراين پيشنهاد مي‌شود، آقاي قاليباف در اولين فرصت، منابع آماري و متد محاسباتي مورد استفاده خود را درخصوص نتايج اعلام شده از سوي ايشان مبني بر وجود ۴% مرفه زالو صفت و ۹۶% محروم، اعلام بفرمايند.


انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر