آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106425
يادداشت/
سريال دو قسمتي مهاجرت (منع ورود به آمريکا) – قسمت دوم
تاریخ انتشار : 1395/11/09
نمایش : 867
روح الله مولوي کارشناس روابط بين الملل در يادداشتي با شمايل يک سريال دو قسمتي به واکاوي موضوع منع ورود ايرانيان به کشور آمريکا پرداخت.
به گزارش منطقه آزاد روح الله مولوي کارشناس روابط بين الملل در ادامه يادداشت قبلي خود نوشت:

از سال ۲۰۱۷ به اين طرف ظاهراْ براي دولت جديد آمريکا و لابي‌هاي اسرائيلي و حاميان سعودي و مشاوران نومحافظه‌کار و جنگ‌طلب آن٬ ديگر هيچ «توجيه» و «بهانه»اي هم براي اعمال فشار بر شهروندان ايراني-تبار و خانواده‌هايشان نياز نيست. کافي است که رئيس جمهور پشت ميزش بنشيند و يک «فرمان اجرايي» امضاء کند و با بادي در غبغب آن را جلوي دوربين تلويزيون بگيرد تا ميليون‌ها ايراني را از ورود به کشورش منع کند.


اما عجب اينجاست که در طول تمام اين سال‌ها حتي ذره‌اي از شوق و اشتياق و حرص بي‌پايان ايرانيان براي مهاجرات به غرب کاسته نشده؛ هنوز «آرزو»ي بسياري از جوانان ايراني رفتن به «خارج» است٬ هر ساله صدها هزار ايراني در انتظار رسيدن نوبت‌شان براي «مصاحبه» در کنسول‌گري‌هاي کشورهاي غربي نشسته‌اند٬ هنوز همهء اندوختهء سرمايه‌‌هايشان را دو دستي تقديم وکلاي مهاجرت و قاچاقچيان مرزي مي‌کنند تا کارشان را «درست» کنند يا از مرز عبورشان بدهند٬ هنوز دانشجويان و نخبگان ايراني به محض دريافت يک مدرک تحصيلي يا کسب يک رتبهء بالا در يک کنکور يا مسابقه يا المپياد علمي بي‌درنگ اقدام به مهاجرات مي‌کنند٬ هنوز آموزش‌گاه‌هاي زبان در سراسر کشور پُر است از ايرانياني که با هيچ هدفي جز «مهاجرت» مشغول فراگيري زبان‌اند٬ هنوز در اردوگاه‌هاي پناهندگي اروپا در کنار آورگان جنگي خاورميانه و آفريقا چهره‌‌هايي ايرانياني با لب‌هاي دوخته ديده مي‌شود که براي دريافت پذيرش در اين کشورها در حال تحصن‌اند...


کاش يک هزارم اين بُردباري و تحمل و انعطاف‌پذيري و تلاش و انگيزه‌‌اي که براي «زندگي»‌ در خارج از کشور در جامعهء ما وجود دارد براي «ماندن» و  «ساختن» کشورمان وجود داشت. کاش يک هزارم نيرو و عمري که ايرانيان براي مقابله با سختي‌هاي «غربت» و کنار آمدن با بدخُلقي‌هاي جامعهء ميزبان و تلاش براي «پذيرفته» شدن و جدال روزمره براي شهروند «درجه دو» نشدن و کوشيدن براي اثبات شخصيت و منزلت خود در کشورهاي غربي مي‌سوزانند٬ صرف ارتقاي سطح زندگي و رفاه و حقوق شهروندي و رتبهء علمي و جايگاه بين‌المللي کشور خودشان مي‌کردند.


هر چند مبارزه با قوانين تبعيض‌آميز و نژادپرستانهء دولت ترامپ عليه شهروندان ايراني-تبار و مسلمان آمريکا - و هر اقليت ديگري - واجب است؛ اما جامعهء ما نيازمند يک بازنگري کلي‌تر و اساسي‌تر در مسئلهء «مهاجرت» و يک عزم جمعي براي بازيافتن جايگاه و مختصات واقعي خود در جامعهء جهاني است تا با امضاي يک «فرمان اجرايي» توسط يک سياست‌مدار خارجي تا اين حد متاثر نشويم؟؟؟انتهاي قسمت دوم/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر