آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106371
کري:
لغو برجام عقلاني نيست و آمريکا را منزوي مي‌کند/ احتمال تقابل با ايران وجود دارد
تاریخ انتشار : 1395/10/18 13:36:32
نمایش : 669
وزير خارجه آمريکا با مطرح کردن ادعاهايي عليه ايران، هشدار داد لغو احتمالي برجام از سوي دولت جديد واشنگتن، آمريکا را منزوي مي‌کند.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پايگاه اينترنتي وزارت خارجه آمريکا، جان کري، در گفتگوي اختصاصي با شبکه تلويزيوني «سي‌بي‌اس» اعلام کرد: سياست خارجي دولت اوباما براساس ارزش‌ها و منافع کشورمان بنا شد. مفتخرم که بگويم توانستيم آمريکا را امن نگه داريم و اين کار را به خوبي انجام داديم، به نظر من، توانستيم در مناطق بيشتر و بحران‌هاي بيشتري به صورت همزمان وارد کار شويم، تاثير گذاري بيشتري در مقايسه با هر دولت ديگري در تاريخ آمريکا داشتيم، چه درباره ابولا، چه کره شمالي، که سخت‌ترين تحريم‌ها را با همراهي چين عليه اين کشور اعمال کرديم، خواه درباره روسيه و اعمال تحريم‌ها عليه اين کشور در خصوص اوکراين باشد يا خواه ادامه کار در افغانستان باشد؛ مي‌توانم فهرستي طولاني براي شما ذکر کنم، توافق هسته با ايران، برچيدن تسليحات شيميايي از سوريه. 
 
وي گفت: به باور من، ما توانستيم ارزش‌ها و منافع خود را حفظ کنيم، آنچه در دولت ترامپ روي خواهد داد اين است که آنان با گزينه‌هايي واقعي روبرو مي‌شوند نه اينکه هر روز درباره هر موضوعي بخواهند توييت کنند، انتخاب‌هايي واقعي که پيامدهايي واقعي و ملموس بر زندگي و مرگ روزمره دارد. به باور من،‌‌ همان ارزش‌ها و منافعي که ما را هدايت مي‌کرد، در برابر اعضاي جديد کابينه، رئيس جمهور و معاون وي قرار خواهند گرفت. 
 
وزير خارجه آمريکا در ادامه در اظهاراتي مغرضانه گفت: از اين رو نمي‌توانم پيش‌بيني کنم که آن‌ها (اعضاي دولت جديد آمريکا) چه کاري خواهند کرد ولي باور ندارم عقل سليم حکم کند کارهايي را که انجام شده است، ملغي کنند. اگر بتوانيد ايران را از «رسيدن به سلاح اتمي» بازداريد يا ما را در نقطه‌اي که درگيري‌هاي خاورميانه از آن شروع شد حفظ کنيد، به نظر من ارزش دارد. در ‌‌نهايت، درک خواهيم کرد که در اين کار ارزشي وجود دارد. 
 
جان کري درباره پيامدهاي عقب‌نشيني احتمالي دولت ترامپ از توافق هسته‌اي گفت: بسيار خوب، اتفاق‌هاي بسيار بدي روي مي‌دهد. اول اينکه اعتبار بين المللي ما افول مي‌کند. اين ما بوديم که اين گفتگو‌ها را هدايت کرديم، درخواست براي اين گفتگو‌ها را طرح نموديم، اهميت آن را فهميديم و از آنچه که مي‌توانست يک تقابل گريزناپذير  براي منطقه باشد، دوري جستيم. ما توانستيم به وسيله گفتگو و يافتن راهي براي مسدود شدن همه راه‌هاي ايران براي «ساخت سلاح اتمي»، از همه اين‌ها دوري بجوييم. 
 
وي با مطرح کردن ادعاهايي عليه کشورمان گفت: حال اگر به يکباره از همه اين‌ها عقب بکشيم، همه متحدانمان که در اين تلاش‌ها به ما ملحق شدند شبهه‌اي بسيار جدي درباره رهبري آمريکا و قضاوت آمريکا خواهند داشت. ممکن است خود (کشورها بدون آمريکا) تصميم به حفظ اين توافق بگيرند و به آنچه که انجام مي‌دادند، ادامه دهند و آمريکا منزوي مي‌شود. يا اينکه ايران تصميم بگيرد با خروج آمريکا (از روند اجراي توافق هسته‌اي)، از خود محافظت کند؛ زيرا قرار نيست بنشينند و همچنان به توافق باور داشته باشند. ممکن است به داشتن سلاح اتمي باور بياورند که در هر دو صورت، در مسير تقابل قرار مي‌گيريم. 
 
وزير خارجه آمريکا افزود: از اين رو باور دارم که موضوع اصلي اينجاست، اين توافق جواب داده است. ايران دوازده هزار کيلوگرم مواد هسته‌اي غني شده داشت. اين ميزان به سيصد کيلوگرم رسيده است. مي‌دانيم که نمي‌توان با سيصد کيلوگرم بمب اتمي درست کرد. مي‌دانيم که هر روز مي‌توان اين ميزان را اندازه‌گيري کرد. آنان در غني‌سازي به 3.67 درصد محدود شده‌اند. نمي‌توان با غني‌سازي اين مقدار بمب درست کرد و اگر شروع به فرار هسته‌اي بکنند، ما بلافاصله متوجه مي‌شويم. کارگاه‌هاي غني‌سازي آنان از اول تا آخر تحت نظر است. سانتريفوژهاي آنان از نوزده هزار به پنج هزار کاهش يافته است که هر روز با دوربين‌هاي تلويزيوني و حضور بازرسان، بر آنان نظارت مي‌شود. 
 
کري اضافه کرد: اگر از اين‌ها عقب بنشينيم، خطر را به جان پذيرفته‌ايم. جاي خرسندي است که بگويم حتي سناتور کورکر، رئيس کميته روابط خارجي (سناي آمريکا)، که از اين توافق حمايت نمي‌کرد و به آن رأي (مثبت) نداده بود گفته است به هر صورت اين توافق جواب داده است و لزومي ندارد دولت (ترامپ) کار خود را با بحران شروع کند. 
 
وي درباره روابط دولت آمريکا با روسيه گفت: وقتي صحبت از اين مي‌کنيد که ما نتوانستيم با روسيه پيش برويم، بايد توجه داشت که ما با روسيه کارهاي خوبي نيز انجام داديم. ما توانستيم با روس‌ها در برخي زمينه‌ها پيشرفت کنيم. در واقع روسيه شريکي واقعي و بسيار مفيد و موثر در کمک به ما براي رسيدن به توافق با ايران بود و اين کشور مسئوليت بزرگي را براي حفظ توافق داشت. (مسکو) با ايران در تدارک برخي سوخت‌ها که براي برنامه خود نياز داشت همکاري کرد و از اين قبيل؛ همچنين روسيه به برچيده شدن برخي ذخاير براي اطمينان از اينکه ايران به توافق پايبند بماند، کمک کرد. 
 
وزير خارجه آمريکا افزود: ما همچنين دربرچيدن همه تسليحات شيميايي از سوريه در زمان جنگ داخلي که به تاييد سازمان مربوط به پرتکل منع تسليحات شيميايي نيز رسيد، همکاري موثري با روسيه داشتيم. براي اولين بار تسليحات شيميايي را در زمان درگيري‌ها از اين کشور خارج کرديم. 
 
جان کري تاکيد کرد افزون بر اين، روسيه در ايجاد بزرگ‌ترين منطقه حفاظت شده اقيانوسي در قطب شمال همکاري کرد. حوزه‌هاي ديگري نيز بودند که با روسيه همکاري مي‌کرديم، قطعنامه‌هاي شوراي امنيت و از اين دست؛ البته اختلاف‌هايي بسيار جدي نيز داشتيم که سوريه از جمله مهمترين آن‌ها بود. حوزه‌هايي بودند که باور داشتيم مي‌شد همکاري را ايجاد کنيم، حوزه‌هايي هم بودند که اصلا چنين احساسي وجود نداشت و تلاش‌ها شکست خوردند. 
 
وي گفت: آزاردهنده‌ترين مسئله، مداخله روسيه در نظام سياسي آمريکا و مردمسالاري ما با فعاليت‌هاي سايبري بود. به هرحال با حرکت دقيق و راهبردي سنجيده به شکلي قابل ارزيابي مي‌توان به شکلي دو جانبه و مفيد براي هر دو طرف، وضعيت کنوني را تغيير داد و اين اگر چه کار ساده‌اي نيست ولي شدني است.
 
 
انتهاي پيام/ 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر