آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106366
آيا «صبر آمدن» در عطسه خرافات است؟ +منابع روايي
تاریخ انتشار : 1395/10/16 13:13:59
نمایش : 542
گذري در زندگي روزانه نشان مي‌دهد چه بسيار رفتارها و اقوال که در تباين با اسلوب و مباني ديني است.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در ميان مردم خرافات زيادي وجود دارد كه نه پايه ديني دارد و نه مايه علمي. يكي از آنها در مورد عطسه كردن است. برخي معتقدند در هنگام عطسه بايد در كار مورد نظر عجله نكرد؛ بلكه صبر داشت و انجامش را به تاخير انداخت؛ اما آيا واقعا چنين است؟
 
نگاهي به منابع ديني نشان مي دهد كه عطسه كردن نه تنها بد نيست؛ بلكه براي سلامتي بسيار مفيد است. در حديث آمده كه عطسه موجب راحتى و سلامتي بدن است و تا سه روز و به روايتى تا هفت روز، امان از مرگ است
 
رسول اكرم (ص) فرمودند: "عطسه مريض دليل بر عافيت و راحتى بدن اوست. عطسه تا وقتى كه از سه تا بيشتر نباشد، براى بدن نافع است و اگر از سه تا بيشتر شد، نشانه بيماري است." حضرت امام صادق (ع) فرمودند:" كسى كه عطسه كند از پنج چيز در امان خواهد بود: جذام، سردرد، ريزش اشك ازچشم، گرفتگى بينى و رويش مو در چشم."
 
مستحب است براى عطسه کننده و کسى که عطسه او را بشنود ولو در نماز باشد، بگويد: "الحمد للّٰه" يا بگويد: "الْحَمْدُ للّٰهِ وَ صلّى اللّٰهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ" و هم چنين بر شنونده مستحب است به عطسه کننده بگويد: "يَرْحَمُکَ اللّٰهُ" يا "يَرْحَمُکُمُ اللّٰهُ" اگرچه در نماز باشد، لکن احوط در نماز، ترک آن است. مستحب است بر عطسه کننده در جواب او بگويد: "يَغْفِرُ اللّٰهُ لَکُمْ"
 
در منابع روايي، حديثي وجود دارد که مي گويد بعد از دميدن روح در جسم حضرت آدم عليه الاسلام  وي عطسه کرد. متن روايت چنين است:
ابن عباس از پيامبر اکرم (ص) نقل مي کند: «لَمَّا خَلَقَ اللَّهُ تَعَالَى آدَمَ وَ نَفَخَ فِيهِ مِنْ رُوحِهِ عَطَسَ فَأَلْهَمَهُ اللَّهُ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ فَقَالَ لَهُ رَبُّهُ يَرْحَمُکَ رَبُّک ...» هنگامي که خداوند آدم (ع) را آفريد، از روح خود در او دميد، آدم عطسه کرد، خداوند متعال به او فرمود: بگو: "اللَّهُ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ"، وقتى که آدم حمد و ثناي پروردگار گفت، خداوند فرمود: "رحمت پروردگار بر تو باد."
 
پى نوشت ها:
1. شهيد دستغيب، 82 پرسش، ص 161، سؤال 71، مصطفى حسينى دشتى، معارف و معاريف، ج 7، ص 389، ماده: عطسه
2. علامه مجلسي، بحار الانوار، مؤسسه الوفاء بيروت لبنان، سال انتشار 1404 ق، ج 73، ص 51
3. عبد الله شبر، الاخلاق، ترجمه محمدرضا جباران، انتشارات هجرت، چاپ چهارم، سال 1378، ص 179
4. محدث نوري، مستدرك الوسايل، مؤسسه آل البيت، قم 1408 ش، ج 8، ص 381.
5. قمّى، محدث، شيخ عباس، الغاية القصوى في ترجمة العروة الوثقى، ج 2، ص 18، م 39، منشورات صبح پيروزى، قم، اول، 1423 ه ٍ ق
6. شيخ مفيد الاختصاص، ص 45، نشر المؤتمر العالمي لالفية الشيخ المفيد، قم، چاپ اول، 1313ق
منبع:مشرق
 
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر