آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106355
بازخواني خطبه 126 نهج البلاغه؛
عدالت اقتصادي امام علي(ع) چگونه بود؟
تاریخ انتشار : 1395/10/14 13:32:38
نمایش : 545
گروهي به امام گفتند مردم دل به دنيا بسته اند و معاويه با پول هاي فراوان آنها را جذب خود مي کند، تو هم از تقسيم مساوي بيت المال در ميان مردم دست بردار.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛يکي از مشکلات اساسي ميان امام علي(ع) و برخي يارانش، تقسيم بيت المال به صورت مساوي ميان مردم بود.به امام گفتند که مردم دل به دنيا بسته اند.معاويه با هدايا و پول هاي فراوان آنها را جذب مي کند.شما هم از اموال عمومي به اشراف عرب و بزرگان قريش ببخش و از تقسيم مساوي بيت المال دست بردار تا به تو گرايش پيدا کنند.

حال امام در قالب خطبه 126 کتاب شريف نهج البلاغه در پاسخ به اين صحبت ها مي فرمايد:آيا به من دستور مي دهيد براي پيروزي خود، از جور و ستم درباره امت اسلامي که بر آنها ولايت دارم استفاده کنم؟ به خدا سوگند تا عمر دارم و شب و روز برقرار است و ستارگان از پي هم طلوع و غروب مي کنند، هرگز چنين کاري را نخواهم کرد.

سپس اميرالمومنين علي (ع)در ادامه مي فرمايد:اگر اين اموال از خودم بود، به گونه اي مساوي ميان مردم تقسيم مي کردم تا چه رسد که جز اموال خداست.

امام همچنين در بياناتي هشدار گونه به امت مسلمان و کساني که تفکري اين چنين دارند مي فرمايد:آگاه باشيد بخشيدن مال به آنها که استحقاق ندارند زياده روي و اسراف است ممکن است در دنيا مقام بخشنده آن بالا رود، اما در آخرت پست خواهد بود.در ميان مردم ممکن است گرامي اش بدارند،اما در پيشگاه خدا خوار و ذليل است.کسي مالش را در راهي که خدا اجازه نفرموده مصرف نکرد و به غيز اهل او نپرداخت جز آنکه خدا او را از سپاس آنان محروم نکرد و دوستي آنان را متوجه ديگري ساخت، پس اگر روي بلغزد و محتاج کمک آنان گردد، بدترين رفيق و سرزنش کننده ترين دوست خواهد بود.

انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر