آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106342
نکات کمتر شنيده شده درباره ايدز/ علائم ابتلا به ويروس HIV در مردان
تاریخ انتشار : 1395/10/08 09:44:21
نمایش : 534
ويروس HIV ممکن است تا سال‌ها در بدن مخفي بماند و علائم ورود اين ويروس به بدن کار چندان راحتي نيست.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ ويروس HIV مي تواند از طرق مختلف مثل تماس با سرنگ خوني، مقاربت، تماس با بزاق دهان فرد بيمار و راه هايي از اين دست از فرد بيمار به افراد سالم منتقل شود.
 
اين ويروس باعث نابودي سلول هاي CD4 در بدن مي شود که عنصري مهم در سيستم ايمني بدن محسوب مي‌شوند و در اثر نابودي آنها بدن قادر به مقابله با ويروس ها، عفونت ها و باکتري ها نيست و به تدريج باعث ابتلا به "سندروم نقص سيستم ايمني اکتسابي" يا همان ايدز (AIDS) مي شود. 
 
ويروس HIV مي تواند سال‌ها به صورت مخفي در بدن افراد باقي بماند و در صورت ناآگاهي فرد مبتلا باعث ابتلاي ساير افراد به اين ويروس شود. ورود HIV  به بدن به منزله ابتلاي فرد به ايدز در آينده است.
 
هر چند مي توان با مصرف داروها بيماري را کنترل کرد اما آگاهي زودهنگام، مصرف دارو و کنترل و جلوگيري از سرايت بيماري به ديگران از سوي فرد بيمار مي تواند نقش موثري در افزايش طول عمر و اميد به زندگي در افراد مبتلا داشته باشد.
 
مهمترين علائم بيماري در مردان
اين ويروس به قدري هوشمند و پرقدرت است که نمي‌توان 2 بيمار را يافت که علائم کاملا مشابه همديگر را تجربه کرده‌باشند اما به طور کلي نشانه هاي آلودگي به اين ويروس در مردها عبارت است از بثورات پوستي (جوش‌هاي پوستي)، خستگي، تب، گلودرد، سردرد، درد و گرفتگي عضلات، کاهش وزن غير طبيعي، اسهال، سرفه، تنگي نفس، گيجي، اختلال در حافظه، تهوع، تعريق شبانه، تورم غدد لنفاوي. از همه مهمتر اينکه علائم اوليه عفونت ويروسي ايدز مثل سرماخوردگي و آنفلوآنزا است که ممکن است بيش از 2 هفته به طول بيانجامد.
 
ويروس HIV در مراحل اوليه نمي تواند سيستم ايمني بدن را نابود کند ولي به طور منظم تکثير مي‌شود و سرانجام روزي بر سيستم ايمني بدن غلبه مي کند و در آن زمان بدن فرد ديگر توان مقابله با عفونت ها را ندارد.
 
تشخيص ابتلا به اين عفونت کار بسيار آساني است و تنها با انجام يک آزمايش خون امکان‌پذير است. در صورت مثبت بودن نتيجه بلافاصله فرد بايد تحت کنترل پزشک قرار گيرد.
 
گرچه درمان قطعي براي اين بيماري وجود ندارد، مي توان با کنترل و مراقبت از رشد سريع بيماري کاست. اقدامات احتياطي را معمولا پزشک به بيمار آموزش مي دهد و بد نيست بدانيد افرادي با وجود ابتلا به اين بيماري طول عمر طبيعي و زندگي خانوادگي و اجتماعي موفقي داشته‌اند.
 
منبع: Healthline
 
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر