آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106341
دلايل مخاطبان درباره تجرد؛ سربازي و مهريه هست؛ پول هم نداريم!
تاریخ انتشار : 1395/10/08 09:42:42
نمایش : 553
دو گزارشي که درباره ازدواج و تجرد منتشر شد، واکنش‌هاي زيادي از سوي کاربران به همراه داشت و در نظراتشان از مشکلات اقتصادي تا فرهنگي مورد اشاره قرار گرفت.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، در يكي از گزارش‌هاي منتشرشده، به وضعيت دختراني پرداخته شده بود كه در مرحه گذر از سن متعارف ازدواج هستند اما هنوز مجردند و شرايط دشواري را طي مي‌كنند، در گزارش ديگري هم به دلايل تجرد آنها اشاره شده و مطرح شده بود كه دليل اين مساله، اين است كه پسران به جاي دختراني كه در سن ازدواج با آنها هستند، دختراني كم‌سن‌وسال‌‌تر را انتخاب مي‌كنند. خوانندگان خبرآنلاين، كامنت‌هاي متعددي براي اين گزارش‌ها گذاشتند و نظرهاي مختلفي ارائه كردند كه بعضي از آنها را مي‌توان اينطور دسته‌بندي كرد:

مشكلات اقتصادي: عدم ازدواج ناشي از بيکاري جوانان و وضعيت اجتماعي و فرهنگي جامعه است. من خودم سي سالمه براي چي ازدواج نکردم؟ چون بيکارم و دستم جلوي مادرم که حقوق پدرم رو مي‌گيره درازه، خوب براي چي برم يه آدم ديگه رو هم بيارم بدبخت کنم؟ .... من توي يه دبيرستان حق‌التدريسي دارم درس مي‌دم و براي يه پروژه دانشگاهي کل هفته مشغولم، آخر ماه پولي که درميارم به يه تومنم نمي‌رسه، تازه تهشم چون تنها پارتيم خداي بالا سرمه به هيچ جايي واسه يه شغل ثابت اميدي ندارم، با اين وضع چطور ازدواج كنم؟ .... تادغدغه شغل پابرجا باشه ومسئولين به فکرجوانان نباشند آش و کاسه همين است ... كاملا واضح است كه با اين شرايط اقتصادي، جوان بترسد و از در افتادن در اين مهلكه خودداري كند و من هم به عنوان يك فرد با تجربه توصيه مي‌كنم اگر وضعيت مالي مناسب با تضمين شغلي نداريد سمت چنين اشتباهي نرويد كه خيري از زندگيتان نخواهيد ... من سي و نه سالمه و چهل هزار تومن توي حسابم پول هست و شغلم هم نگهبانيه با هشتصد تومن حقوق که نصفشو کمک خانوادم مي‌کنم و مجردم. يکي از مسئولين بياد يه راهي بذاره پيش پام تا ازدواج کنم ... من پسرم. مدرک کارشناسي ارشد دارم. تا يک سال ديگه سربازم، سرمايه زيادي هم ندارم وضعيت کاريم هم نامشخصه. همه اينها باعث مي شه علي رغم ميل باطنيم به ازدواج فکر نکنم.

مشكلات فرهنگي: مشکل ازدواج مربوط به دختران 60 تا 65 است و اکثرا هم بيبي‌فيس هستند در مقايسه با هفتادي‌هاي پرمدعا با هفتاد قلم آرايش. خيلي‌ها دکتري هستند صاحب شغل هستند ساده پوش و به نظرم عالي که ميتونن بهترين فرزندان را تربيت کنن ولي مادر پسرهاي اين رنج سني وقتي دنبال دختر مي‌گردند بدون اينکه برن دختر را ببينن ميگن پيره و سنش بالاست. براي اينطور فرهنگي بايست تاسف خورد ... مشکل اقتصادي مهمترين دليله اما متاسفانه خانواده‌ها هم کمتر به خواستگاري دختر بالاي 25 سال ميرن ...

نبودن انگيزه ازدواج: بحث تعداد پسران و دختران مجرد نيست، بايد ببينيد چه تعداد از همين مجردها انگيزه و شرايط ازدواج رو دارند ... به عنوان پسر مجرد داراي کار و خانه و ماشين در تهران هر چي زور مي‌زنم هيچ دليلي و نيازي براي ازدواج کردن به جز براي داشتن بچه نمي‌بينم که اونم عجله‌اي براش نيست ... در جوامعي که شادي و نشاط اجتماعي و فردي بالاست و اميد به آينده فرد و خانواده تا حد زيادي وجود دارد، تمايل به ازدواج بيشتر و نرخ باروري هم بالاست و بالعکس در جوامعي که مشکلات اقتصادي و اجتماعي و سياسي و... وجود دارد، اين شاخص‌ها هم افت مي‌کند. با دقت بخونيد حال و روز جامعه ما رو ميگه. انگار يک گردي از غم همه جا پاشيدن.

سربازي: تعادل سيستم بهم خورده. براي برقراري تعادل پيشنهاد ميکنم سربازي رو حذف کنيد. حذف سربازي باعث ميشه پسرها ۳ سال جلو بيافتند و سيستم به تعادل برگرده ... قانون زن را با قوانيني مانند سربازي اجباري، مهريه و نفقه حمايت مي‌كند تا هر وقت كه مرد در انجام وظايف خود كوتاهي كند روانه زندان شود و اگر سربازي نرود حق زندگي عادي هم از او سلب مي‌شود ... سربازي مشكل اساسي براي ازدواج جوان‌هاست ... وجود خدمت سربازي باعث مي‌شه بسياري پسران از تحصيل بازبمانند يا بعد از تحصيل از محيط کار و درآمد فاصله بگيرند و در اين بين دختراني که به تحصيل و کار مشغول بوده‌اند باعث نوعي فاصله طبقاتي از نظر فرهنگي، اجتماعي، شغلي، تحصيلي و ... شده که ريشه مشکلات کنوني و حتي افزايش طلاق ها نيز مي‌تواند باشد ...

مهريه: من يک پسر ۲۸ ساله‌ام با تلاش خودم هم خونه خريدم هم ماشين آنچناني هم درآمد خوبي دارم ولي هرگز ازدواج نمي‌کنم تو کشوري که من بعد اين همه تلاش و دود چراغ خوردن براي رسيدن به اين موقعيت مجبورم به خانم پولي هم بدم به عنوان مهريه که بياد با من زندگي کنه ... ازدواج بدترين کاريه که يک پسر در جامعه ايران مي‌تونه بکنه بخصوص اگر مهريه بالا باشه که درواقع خودش رو درگير يک قرارداد مالي مي‌کنه که هيچي هم دستش نيست و دختره مي‌تونه سريعا وارد عمل بشه طرف رو بندازه زندون و همه چي رو بالا بکشه ... من به عنوان يک پسر که هم خانه دارم،هم ماشين و هم کار خوب قصد ازدواج ندارم چون حوصله زندان رفتن به خاطر مهريه را ندارم ... آقا بهت بگم ازدواج نکن تا اين مسئله مهريه رو بزرگان قوم حلش کنن. با ازدواج تا آخر عمر مهريشو مثل تفنگ مي‌ذاره رو سرت، نفس مي‌کشي ميگه مهريه‌مو مي‌گيرم ...

 و البته در ادامه كاربران ديگري نسبت به موضوع مهريه پاسخ داده‌اند: باشه ما هم به شما مهريه مي‌ديم  ولى شمام اشپزى، ظرف شستن، خونه تميز كردن، زايمان، بچه‌دارى ...... رو انجام ميدى؟ ... آقايان توجه داشته باشين مشکلات زندگي و شروع اون فقط براي شما پسرا نيست يه دقتي تو قيمت وسايل خانگي کنيد مي بينيد هزينه تهيه جهيزيه براي دختر خانم ها هم واقعا کمرشکنه ... من که زندگي زن‌هاي بالاي چهل سال فاميل رو مي‌بينم، نمي‌بينم شاد باشن...چرا؟ چون همراه آقا زحمت کشيدن اما حتي اقا حاضر نشده يک دونگ خونه به نامش کنه...چرا؟ مي‌گه من کار کردم و حق خودمه؛ خانه داري و بزرگ کردن بچه هم وظيفه زنه، چون آقا بهش نان ميده. پس زن بايد استقلال مالي داشته باشه و تمام وظايف خانه داري با اقا نصف نصف بشه، مهريه و نفقه سراسر منت هم براي خودتون.

منبع:خبرآنلاين

انتهاي پيام/
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر