آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106340
تروريست‌هاي چچني از جان مردم سوريه چه مي‌خواهند؟ + تصاوير
تاریخ انتشار : 1395/10/08 09:40:48
نمایش : 634
طبق آمارها، تعداد کل نيروهاي خارجي مخالف بشار اسد سوريه، حدود 30 هزار نفر برآورد مي‌شود که نيمي از آن‌ها چچني هستند.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ به جرأت مي‌توان گفت تروريست‌هاي چچني در سوريه، يکي از رازآلودترين مخالفان خارجي نظام قانوني سوريه هستند که عموماً با انگيزه‌هاي مذهبي و عقيدتي وارد اين جنگ مينياتوري شده‌اند. طبق آمارهاي موجود، تعداد کل نيروهاي خارجي مخالف بشار اسد سوريه، حدود 30 هزار نفر برآورد مي‌شود که از اين تعداد، 15 هزار نفر آن‌ها اتباع چچني است.
 
آن‌ها همزمان، با شروع اعتراضات افراد مسلح عليه نظام بشار اسد در سال 2012 ميلادي، از طريق مرزهاي ترکيه وارد سوريه شده و عمدتاً در مناطقي از قبيل حلب و ادلب مستقر شدند. چچني‌ها داراي بهترين‌ سلاح‌هاي نظامي و جنگ‌افزار هستند و از لحاظ جسماني، قوي‌ترين، بلندقد ترين و با تجربه‌ترين تروريست‌هاي سوريه محسوب مي‌شوند؛ به گونه‌اي که زنان چچني، بهترين تک‌تيراندازها در ميان معارضين سوري هستند. 
 
 
تروريست‌هاي چچني از جان مردم سوريه چه مي‌خواهند؟ + تصاوير
 
در ميان بيست کشوري که بيشترين تروريست را به سوريه اعزام کرده‌اند، تروريست‌هاي چچني در صدر تروريست‌هاي فعال در سوريه هستند؛ به طوري که تعدادشان، بيش از 15 هزار نفر بوده و تا کنون حدود پنج هزار نفر از آن‌ها به هلاکت رسيده و بيش از هزار و چهارصد نفر آن‌ها هم مفقود شده‌اند.
 
اما چچن، کشوري در جنوب روسيه واقع در منطقه قفقاز است که در سال 1991 ميلادي، اندکي پيش از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي، اعلام استقلال کرد. مردم اين کشور، غالباً مسلمان و سني‌مذهب هستند و گرايش‌هاي اسلام‌گرايانه و جهادي در ميان آن‌ها به شدت قوي است. مردم اين کشور که يکي از کشورهاي توسعه نيافته منطقه آسياي ميانه و قفقاز محسوب مي‌شوند، سال‌ها براي رهايي از روسيه مبارزه کرده‌اند و دو جنگ خونين با روسيه در سال‌هاي 1996 و 1999 ميلادي را در کارنامه خود دارند.
 
 اكثر ساكنان چچن را مسلمان تشکيل مي‌دهند. اين منطقه که در سال 1991 از روسيه اعلام استقلال كرد، دو بار در سال‌هاي 1994 و 1999 مورد تعرض ارتش روسيه قرار گرفت. اين دو جنگ، با هدف سيطره مجدد روسيه بر منطقه چچن انجام گرفت و نتيجه آن‌ها كشته شدن قريب به 100 هزار شهروند غيرنظامي بود. همچنين بر اساس آمارهاي منتشر شده از سوي منابع روسي، در اين دو جنگ، حدود ده هزار سرباز روسي نيز كشته شدند.
 
تروريست‌هاي چچني از جان مردم سوريه چه مي‌خواهند؟ + تصاوير
 
نخستين تحرکات گروه‌هاي اسلام‌گرا در چچن که بعدها به القاعده پيوستند، در سال‌هاي جنگ اول چچن با روسيه صورت گرفت. در اين جنگ که روسيه مجبور به عقب‌نشيني شد، "اصلان ماسخادوف" از اسلامگرايان ميانه‌رو و صوفي مسلک که خود نيز از فرماندهان نظامي جنگ بود، به رياست‌جمهوري رسيد ولي نتوانست تعامل مناسبي با ديگر فرمانده نظامي سال‌هاي جنگ به نام "شاميل باسايف" که داراي ارتباطات گسترده با القاعده و مجاهدان عرب در چچن بود، داشته باشد لذا به تدريج، گروه‌هاي همسو با تفکرات القاعده به انزوا رفته و عليه دولت به مخالفت برخاستند.
 
تروريست‌هاي چچني از جان مردم سوريه چه مي‌خواهند؟ + تصاوير
 
در اين برهه از زمان، بخشي از مجاهدان عرب که سابقه مبارزه عليه شوروي در افغانستان را داشتند نيز به بهانه جهاد عليه شوروي در چچن فعاليت مي‌کردند که رهبري آن‌ها را يک تبعه سعودي به نام "سامر صالح عبدالله السويلم" ملقب به باسم خطاب بر عهده داشت که در عين حال، رابطه خوبي با شامل باسايف داشت؛ لذا اتحادي نانوشته ميان اين دو جريان شکل گرفت. نتيجه اين اتحاد، ايجاد چندين پادگان براي آموزش فنون رزمي و اطلاعاتي به نيروهاي چچني و غيرچچني در اين کشور بود که بعدها هسته‌هاي اوليه امارت اسلامي قفقاز به رهبري "دوکو عمروف" ملقب به ابوعثمان از آن بنيان نهاده شد. 
 
بايد خاطرنشان کرد: دودستگي ايجاد شده ميان گروه‌هاي اسلامي همسو با دولت و گروه‌هاي اسلامي مخالف دولت، باعث شد تا در جنگ دوم چچن که در سال‌هاي 1999 تا 2002 ميلادي به وقوع پيوست، روسيه موفق به شکست چچني‌ها و تسلط بر نيروهاي جهادي گردد. اگرچه اين اتفاق براي گروه‌هاي جهادي در چچن که سال‌ها بود مشغول مبارزه و آموزش نيرو بودند، گران تمام شد اما دو تأثير مهم بر جاي گذاشت:
 
1. انتقال عمليات نظامي مجاهدان چچني به خارج از مرزهاي آسيانه ميانه و قفقاز عليه مواضع روسيه که حوادث "تئاتر دبرووکا" در موسکو (2002 ميلادي) و "مدرسه بيسلان" در اوستياي شمالي(2004 ميلادي) از نتايج آن بود.
 
2. ايجاد هماهنگي ميان گروه‌هاي جهادي در منطقه آسياي ميانه و قفقاز که از سال 2007 ميلادي در قالب "امارت اسلامي در قفقاز" صورت پذيرفت.
 
تروريست‌هاي چچني از جان مردم سوريه چه مي‌خواهند؟ + تصاوير
 
به اين ترتيب، انديشه جهاد و به تبع آن، گروه‌هاي جهادي و القاعده در منطقه آسياي ميانه و قفقاز جاني تازه يافتند اما به دليل برخي محدوديت‌ها فاقد توانايي لازم براي ظهور و بروز و تحقق اهداف بودند تا اينکه بحران سوريه در سال 2012 ميلادي آغاز شد و چچني‌ها که دولت بشار اسد را متحد و هم‌پيمان دشمن درجه يک خود يعني روسيه مي‌ديدند. با هدف جنگ نيابتي عليه روسيه وارد اين کارزار شدند. يک نويسنده و پژوهشگر چچني در مقاله‌اي که در پايگاه اطلاع‌رساني مرکز تحقيقات و تحليل‌هاي سياسي «جيمز تاون» منتشر کرده، علل و چرايي حضور چچني‌ها در سوريه را اينچنين ذکر مي‌کند:
 
1. گرايش فزاينده جوانان گرجستاني به مکتب سلفي‌گري،
 
2. غيرممکن بودن عبور از مرزهاي شمالي مغولستان جهت ورود به خاک روسيه و مبارزه با دولت اين کشور،
 
3. نزديکي جغرافيايي گرجستان به ترکيه که دروازه ورود و انتقال تروريست‌هاي خارجي جهت ورود به سوريه به شمار مي‌آيد،
 
4. سهولت نسبي سفر به ترکيه به عنوان اينکه آن‌ها شهروندان کشور گرجستان شمرده مي‌شوند،
 
5. فراهم کردن بستر آنچه تحت عنوان "جهاد عليه دشمن نزديک" در سوريه ناميده مي‌شود.
 
 
تروريست‌هاي چچني از جان مردم سوريه چه مي‌خواهند؟ + تصاوير
 
علاوه بر اين، نبايد از نقش اساسي سازمان اطلاعات ترکيه(ميت) در انتقال تروريست‌هاي چچني به سوريه غافل بود. از اينرو، بسياري از جوانان قفقازي و چچني با انگيزه‌هاي مختلف وارد خاک سوريه شده و به محض ورود، تحت تعليم آموزش‌هاي «عقيدتي» و «نظامي» قرار مي­‌گيرند.
 
از مهم‌ترين آموزه‌هايي که در دوره‌هاي عقيدتي به اين افراد القاء مي‌گردد عبارتند از:
 
1. هر سرزميني که تحت حکومت اسلام نباشد، دار‌الکفر است؛
 
2. سکولاريسم به هر شکلي و اعتقاد به آن به هر ميزان، کفر است و هر کس به آن‌ها ايمان بياورد، مسلمان نيست؛
 
3. جهاد در سرزمين شام(سوريه) شروع شده و تا روز قيامت ادامه دارد زيرا در اين سرزمين، حضرت عيسي(ع) وارد و دجّال خارج خواهد شد.
 
تروريست‌هاي چچني در سوريه که اغلب در مناطق شمالي استقرار دارند، در قالب چند گروه تروريستي سازماندهي شده‌اند که هر يک، داراي گرايش‌هاي خاص فقهي و گروهي هستند. برخي داراي ارتباطات خوبي با جبهه‌النصره‌اند و ضمن بيعت با امير آن، همچنان بر بيعت خود با امير امارت اسلامي قفقاز نيز پايبند هستند و برخي به دولت اسلامي عراق و شام(داعش) گرايش داشته و خليفه خودخوانده اين گروه يعني ابوبکر البغدادي را خليفه خود مي‌دانند. 
 
تروريست‌هاي چچني از جان مردم سوريه چه مي‌خواهند؟ + تصاوير
 
بر اساس‌ گزارش راديو‌ فرانسه ،چهار گروه چچني در سوريه عليه دولت بشار اسد مي‌جنگند.
 
افراد اولين گروه که از شمال قفقاز به سوريه آمده‌اند، به عنوان بهترين ستيزه‌جويان شناخته مي‌شوند که اين گروه، متشکل از نظاميان قطر و عربستان سعودي مي‌باشند و از طرف اين دو کشور حمايت مالي مي‌شوند. در مورد اين گروه، گاردين مي‌نويسد: در ميان تروريست‌هاي سوريه، بهترين‌سلاح‌هاي نظامي و جنگ‌افزار در دست قفقازي‌ها قرار دارد و آن‌ها از لحاظ جسماني، قوي‌ترين، بلندقد ترين و با تجربه‌ترين افراد هستند.
 
گروه دوم از چچني‌هاي حاضر در سوريه، "کيستس‌ها"(Kists) از اهالي جئوجياس(Geotgias) هستند. دو سرکرده آن‌ها با نا‌م‌هاي ابوعمر الچچن و سيف‌الله از شهر پانکيس(Pankis) هستند که هر دو به هلاکت رسيده‌اند.
 
گروه سوم از جوانان چچني که پابه‌پاي تروريست‌ها در سوريه مي‌جنگند، "پرو مسکو چچن"(Promoscow chechen) نام دارند که تقريباً با 250 هزار عضو تحت سرکردگي"رمضان کاديرو" قرار دارند. "ابوحمزه" که خود را از سران شهر "پانکيس" مي‌داند، مدعي شده که بيشترين تروريست‌ها در جنگ سوريه، از اين گروه اروپايي هستند. افراد گروه سوم، از دسته فقير و کم درآمد جامعه هستند که به خاطر علاقه به خشونت و جنگ‌افزارها جذب اين نيرو شده‌اند. 
 
گروه چهارم از چچني‌هاي معارض حاضر در سوريه را جواناني تشکيل مي‌دهند که تحصيل خود را رها کرده و با هدف جنگ عليه بشار اسد و پيوستن به گروه‌هاي مخالف دولت سوريه وارد اين کشور شده‌اند.
 
تروريست‌هاي چچني از جان مردم سوريه چه مي‌خواهند؟ + تصاوير
 
ترکيه از همان نخستين روزهاي شکل‌گيري انقلاب‌هاي عربي در کشورهاي غرب آسيا و شمال آفريقا سعي کرد نقش فعالي را در تحولات کشورهاي انقلابي ايفا نمايد. در اين ميان، کشورهايي که اخوان المسلمين در آن‌ها به عنوان يک اپوزيسيون محسوب مي‌شد، در اولويت کاري دولت ترکيه قرار گرفت. مصر، تونس، مراکش، ليبي و سوريه، هر کدام داراي جذابيت‌هاي خاصي براي دولت ترکيه بودند اما سوريه به دلايل متعدد از جمله داشتن مرزهاي طولاني با ترکيه، هم‌پيمان بودن با روسيه و ايران، رقابت منطقه‌اي و ... از جايگاه ويژه‌اي براي مقامات ترک برخوردار بود.
 
سازمان اطلاعات ترکيه(ميت) مأموريت يافت تا در زمينه ناآرام‌سازي سوريه فعاليت خود را شروع کند و در اين راستا، از ظرفيت چچني‌هاي پناهنده به ترکيه به خوبي استفاده کرد. سازمان اطلاعات ترکيه، برخي از چچني‌ها را با تهديد به اينکه اگر به سوريه نروند، بايستي به روسيه بازگردند، عازم سوريه کرد و برخي ديگر را با اقناع و دادن وعده‌هاي فريبنده، به اين کارزار روانه نمود. علاوه بر اين، مبالغ کلاني را براي آموزش، تأمين لجستيکي و تسهيلاتي و دستمزد تروريست‌هاي چچني اختصاص داد؛ به گونه‌اي که بسياري بر اين باورند که بدون کمک‌هاي نظامي و اطلاعاتي ترکيه، چچني‌ها هرگز قادر به فعاليت در سوريه نبوده و نيستند.
 
 
تروريست‌هاي چچني از جان مردم سوريه چه مي‌خواهند؟ + تصاوير
 
بازخواني رفتار و اعمال خشونت‌آميز ستيزه‌جويان چچني، مهره تأييد ديگري است بر اين وقعيت که ظهور گروهک‌هاي تروريستي و بنياد‌گرا در نقاط مختلف دنيا نشأت گرفته از رويکرد‌هاي سلطه‌جويانه و اقتدارگرانه سردمداران کاخ سفيد است؛ به عبارتي ديگر، واشنگتن اگر‌چه با روکش خوش‌رنگ و لعاب دموکراسي، افکار عمومي جهانيان را فريب مي‌دهد اما حاکمان آمريکا به اقتضاي منافع خود زمينه رشد و نمو گروه‌هاي تروريستي را فراهم مي‌کنند تا بتوانند با ايجاد نا‌امني در کشور‌هاي هدف، پروژه سرکردگي خود را تثبيت کنند.
 
 
تروريست‌هاي چچني از جان مردم سوريه چه مي‌خواهند؟ + تصاوير
 
حضور تروريست‌هاي خارجي از جمله چچني در سوريه، شايد در وهله نخست، تنها امنيت ملي سوريه را هدف قرار گرفته باشد اما با نگاهي دقيق‌تر به نتايج اين پديده، خطاي اين رويکرد نمايان مي‌گردد؛ زيرا بحران سوريه سرانجام به پايان خواهد رسيد و بديهي است که اين افراد، با سابقه چندين ماه فعاليت نظامي و اطلاعاتي در سوريه، به راحتي سلاح خود را کنار نگذاشته و با کوله‌باري از تجربه بايستي به کشورهاي خود و يا مناطق مستعد درگيري‌هاي طايفه‌اي همچون ترکيه، اردن، عربستان و يا اروپا، استراليا و ... عزيمت کنند. بنابراين، حاميان منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي اين گروه‌ها بايد در انتظار روزي باشند که پاسخ فتنه‌گري‌هاي خود در سوريه را بگيرند. 
 
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر