آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106313
شبکه هاي اجتماعي که محدوديت سني دارند/با اجازه وارد شويد
تاریخ انتشار : 1395/10/02 13:10:06
نمایش : 774
تا به حال به اين موضوع فکر کرده ايد که بسياري از شبکه هاي اجتماعي و نرم افزارها محدوديت سني براي استفاده افراد دارند؟
به گزارش منطقه آزاد به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛ اخبار حوزه فناوري تمامي ندارد هرچه مي گذرد اين دهکده جهاني کوچک تر مي شود و راه هاي ارتباطي اش کوتاه تر، هرچند که راه کوتاه مي شود اما خطرات اين مسير کوتاه اگر مراقب نباشيم گريبان ما را خواهد گرفت. گويا در امان ماندن از اين آسيب هاي مجازي تنها دغدغه تعداد معدودي از کشورها نيست و کشورهاي توليدکننده فناوري هاي روز، خود بيشتر در تکاپو هستند تا از آسيب توليداتشان در امان باشد و براي استفاده از اين ابزار الکترونيک و پيشرفته قوانين متعدد و سختي را وضع کرده اند. در ويدئوهاي مختلف از مسئولان رده بالاي کشورهاي سفارش دهنده براي توليد ابزارهاي الکترونيک با نرم افزارها و اپليکيشين هاي فراوان و جذابشان شنيده ايم که اينها را براي حضور در کشورهاي ديگر ساخته اند!

همه گيري استفاده از شبکه هاي اجتماعي موبايلي و تحت وب و سرگرمي بي حساب و کتاب ايجاد شده حاصل حضور در اين شبکه ها بسياري از کشورها را بر آن داشته تا اينترنت را با چارچوب هاي خاصي در اختيار گروه هاي سني مختلف قرار دهند و حدودي را براي استفاد تعيين کنند، حتي محدوديت هاي سني براي ايجاد حساب کاربري در برخي شبکه هاي اجتماعي قرار داده اند.

با اجازه وارد شويد
سايت linneyville گزارشي را منتشر کرده که در آن محدوده سني براي دارندگان حساب کاربري در شبکه هاي اجتماعي و برخي برنامه هاي کاربردي مشخص شده است. بر اساس اين طبقه بندي افرادي که مرز سني 13 سال را گذرانده اند مي توانند از شبکه هاي اجتماعي و برنامه هاي کاربردي همچون Twitter، Facebook، Instagram، Pinterest، Google+، Tumblr، Reddit، Snapchat، Secret استفاده کنند.

همچنين افراد زير 14 سال اجازه استفاده از Linkedln و افراد کمتر از 16 سال مجوز حضور در شبکه اجتماعي WhatsApp را ندارند! اين گزارش براي رده سني کمتر از 17 سال استفاده از Vine ،Tinder را ممنوع اعلام کرده و گفته است که افراد زير 18 سال نيز نمي توانند از برنامه Path استفاده کنند. اين گزارش به برنامه هايي اشاره داشت که کودک، جوان و نوجوان با اجازه پدر و مادر خود مي تواند از آن بهره ببرند، اين برنامه ها شامل YouTube، WeChat، Keek، Kik، Foursquare، Flickr هستند.
 

مرزبندي سني که کودکان را محدود مي کند
مرز بندي استفاده از اين شبکه ها به طور قطع بر اساس کاربرد آنها براي سنين مختلف بوده و ميزان دسترسي افراد به صفحات متنوع و امکاناتي که در اختيار کاربر مي گذارند نيز ملاکي براي تعيين حدود سني ورود به شبکه هاي اجتماعي بوده است. هر چند که بر اساس کنوانسيون حقوق کودک افرادي که سن آنها کمتر از 18 سال است کودک شمرده مي شوند اما هر کشوري بر اساس فرهنگ خود افراد را در سنين مختلف رده بندي کرده اما علم روانشناسي نيز بر اساس تحقيقات متعدد و بررسي ابعاد روحي و رواني کودکان در سنين مختلف افراد کمتر از 12 سال را کودک مي داند.

اگر ملاک ورود به شبکه هاي اجتماعي براي سنين مختلف محدوده سني باشند که روانشناسان به آن معتقدند شبکه هاي ياده شده در پاراگراف هاي بالا مي تواند در دسترس افراد بالاي 12 سال قرار گيرد اما اگر ملاک را کنوانسيون حقوق کودک قرار دهيم بسياري از شبکه هاي اجتماعي مطرح از محدوده استفاده از اين دسته افراد بايد خارج شود. اين موضوع بايد تاکيد شود که روانشناسان استفاده از ابزار الکترونيک و اينترنت را براي افراد بالاي 12 سال مجاز اعلام کرده اند اما شرط استفاده براي اين گروه سني مديريت و آگاهي لازم براي حضور است و فرد نبايد در اين فضا شناور و رها شده باشد.

آمريکا، آلمان، استراليا، کانادا، روسيه، چين و بسياري ديگر از کشورها براي رده هاي سني مختلف به خصوص کودک و نوجوان قوانين متعددي را براي حضور در شبکه هاي اجتماعي دارند اما شمار زيادي از کشورهاي مصرف کننده از اين قوانين بي بهره اند و اين در حالي است که ابزار الکترونيک و شبکه هاي اجتماعي اساسا از برخي از اين کشورها ظهور کرده و به ساير نقاط جهان نفوذ کرده است.

در قوانين آن سوي دنيا جايي که مغز جهان را دارد و تمامي اطلاعات اينترنتي جهان در آن به ثبت مي رسد صريحا اعلام شده است که اگر کودک در موقعيت هاي مجازي قرار گيرد و خانواده نسبت به هشدارها بي اهميت باشند آنها مجرم شناخته خواهند شد و والدين موظف هستند استفاده کودک از فضاي مجازي را کنترل کنند و نسبت به نوع استفاده فرزندشان از اين فضا به مقامات قضايي پاسخگو باشند، حتي در قوانين آمده است اگر کودکي در اثر استفاده از اين فضا دچار آسيب شود دادگاه حق سلب حضانت کودک را از خانواده اش دارد!
 

قوانين امريکا چه مي گويد

آمريکا در سال 1998 قانوني با عنوان COPA (قانون حفاظت از کودکان بر خط) را به تصويب رساند که در آن به صيانت از کودکان زير 13 سال از عوارض سوء استفاده از اينترنت از جمله فعاليت سايت هاي مستهجن پرداخته شده است و دو سال بعد نيز در اين کشور قانوني به تصويب مي رسد که به موجب آن همه مدارس و کتابخانه هايي که اينترنت استفاده مي کنند موظف شدند برخي سايت هاي مضر براي گروه سني کودک و نوجوان را فيلتر کرده و بر روي تمامي کامپيوترها ابزار فيلترينگ قرار دهند.

آسيب هاي جسمي و روحي کودکان در اثر استفاده از ابزار الکترونيک و حضور در شبکه هاي اجتماعي در گزارش هاي قبلي مطرح شده است از آسيب به ستون فقرات گرفته تا آسيب هاي چشمي، تنبلي ذهن و آسيب هاي بهداشت رواني، و بايد توجه داشت که با روش هاي متعدد تربيتي مي توان کودک را از اين فضا دور نگه داشت و يا کنترل شده وي را به اين فضا سپرد.

کشور ما نيز از جمله کشورهايي است که از قوانين داخلي حضور افراد در رده سني کودک و نوجوان در حوزه مجازي بي بهره مانده و در قوانين سايبري سال 88 ماده و تبصره اي در خصوص حمايت از اطفال و پيشگيري از جرم وجود ندارد، قوانين مطرح شده در اين گزارش با هدف چرايي نبود قانون در حوزه صيانت از کودک در کشور مطرح شده است که چرا کشورهاي هاي پيشرفته که خود به وجود آورنده ابزار و تجهيزات و شبکه هاي ارتباطي هستند از قوانين سختي پيروي مي کنند اما ديگر کشورها که اين ابزار بر آنها به نوعي تحميل شده است در اين فضا رها شده اند.

گفته مي شود 65 درصد از مصرف کنندگان اينترنت در ايران از شبکه هاي اجتماعي استفاده مي کنند و نه تنها به گواه اخبار بلکه به گواه آنچه در اطرافمان رخ مي دهد شاهد هستيم که کودکان ما که هنوز به سنين حضور در مدرسه هم نرسيده اند با بازي هاي رايانه اي سرگرمند و کودکان زير 12 سال نيز به راحتي و بدون هيچ نظارتي از همان ابزار و شبکه ها و اينترنتي استفاده مي کنند که والدينشان از آن بهره مي برند.

محدود نبودن شرايط استفاده از اينترنت در ايران با توجه به مولفه هاي سن، جنسيت، نوع استفاده، تحصيلات و ... و همچنين ارائه بسته هاي اينترنتي مختلف با شرايط خاص همانند اينترنت شبانه و نبودن دو نوع نظارت در سطح کشوري و خانواده تهديدات جدي را متوجه گروه سني کودک و نوجوان کرده است، آسيب هايي که همسو با سرعت پيشرفت اين حوزه نمايان مي شود.

و در پايان؛

به راستي چرا عزمي جدي براي تدوين قوانين کارآمد در حوزه مجازي وجود ندارد؟ چرا قوانين صيانت از حقوق کودک در حوزه مجازي نداريم؟ مزيت فرهنگي ارائه بسته هاي اينترنتي به افراد کم سن و سال به خصوص بسته هاي شبانه چيست؟ مسئولان پاسخ دهند.


گزارش از عاطفه بياتانتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر