آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106311
خبرگزاري اسپوتنيک گزارش داد:
ناکامي‌هاي آمريکا در زمينه سياست خارجي در سال 2016
تاریخ انتشار : 1395/10/02 13:02:02
نمایش : 600
خبرگزاري اسپوتنيک در گزارشي به بررسي ناکامي‌هاي آمريکا در زمينه سياست خارجي در سال 2016 پرداخت.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ خبرگزاري اسپوتنيک در گزارشي نوشت: ناکامي هاي آمريکا در زمينه سياست خارجي در سال 2016 تنها به موضوع سوريه محدود نمي شود. آمريکا به رغم اقدامات خود شاهد بي ثباتي روزافزون در افغانستان و وخامت در روابط با ترکيه بوده و همچنين حمايت واشنگتن از حملات سعودي ها در يمن نيز با انتقادهاي گسترده روبرو بوده است زيرا اين حملات کشته شدن شمار زيادي از غيرنظاميان را در يمن درپي داشته است. اينها تنها بخشي از چالش هاي آمريکا در حوزه سياست خارجي به شمار مي رود.
 
« افغانستان »
 
آمريکا در سال 2016 نه تنها نتوانست در جهت تحقق هدف خود در زمينه برقراري ثبات در افغانستان به پيشرفتي دست يابد بلکه شاهد احياي حملات عناصر طالبان و افزايش تلفات نيروهاي امنيتي افغان بوده است. شکست خفت بار آمريکا در پيشبرد طرح هاي بازسازي در افغانستان به علت فساد مالي و بي کفايتي در اين کشور به همراه برخي جنجال ها درخصوص احتمال ارتکاب جنايات جنگي توسط آمريکا در افغانستان بخش ديگري از ناکامي هاي واشنگتن طي سال 2016 در افغانستان به شمار مي رود.
 
کنگره آمريکا از سال 2002، 113 ميليارد دلار به بازسازي افغانستان اختصاص داده که 60 درصد آن صرف آموزش و توسعه نيروي امنيتي در اين کشور شده است، به اين اميد که اين نيروي امنيتي روزي بتواند در برابر طالبان بايستد. اما طالبان اکنون بخش هاي زيادي از افغانستان را به تصرف خود درآورده است. باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا قصد دارد تعداد نيروهاي آمريکايي مستقر در افغانستان را تا سال 2017 بار ديگر کاهش دهد. اوباما ماه ژوئيه اعلام کرد تعداد نيروهاي آمريکايي مستقر در افغانستان تا پايان امسال به حدود هشت هزار و 400 نفر خواهد رسيد. اين در حالي است که وي پيشتر اعلام کرده بود تعداد اين نيروها در افغانستان تا پايان امسال پنج هزار و 500 نفر خواهد بود.
 
ژنرال جان نيکلسون، فرمانده ماموريت حمايت قاطع ناتو (سازمان پيمان آتلانتيک شمالي) در افغانستان ماه سپتامبر گفت نگران افزايش ميزان تلفات نيروهاي امنيتي افغان است. از سوي ديگر گروه هاي مدافع حقوق بشر نيز درمورد افزايش تلفات غيرنظامي در اين کشور ابراز نگراني کرده اند. سازمان ملل متحد اعلام کرده است در شش ماه نخست امسال هزار و 601 غيرنظامي در افغانستان کشته و سه هزار و 565 نفر ديگر نيز زخمي شده اند که بالاترين آمار تلفات از سال 2009 به شمار مي رود. هزينه هاي بيهوده در دولت افغانستان يکي ديگر از مشکلات جدي آمريکا در تلاش براي بازسازي افغانستان در سال 2016 بوده است.
 
وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) ماه دسامبر در گزارشي اعلام کرد همه نشانه ها حاکي از آن است که جنگ در افغانستان به اين زودي ها پايان نخواهد يافت زيرا هيچ مذاکرات صلحي بين دولت و شورشيان وجود ندارد و پاکستان نيز همچنان به حمايت خود از طالبان ادامه مي دهد.
 
« ترکيه »
 
روابط آمريکا با ترکيه به علت حمايت واشنگتن از حزب اتحاديه دموکراتيک کردستان سوريه و خودداري آمريکا از تحويل دادن فتح الله گولن مبلغ ترکيه اي که آنکارا او را به دست داشتن در کوتاي نافرجام ترکيه متهم مي کند، تيره شده است.
 
آمريکا همچنين از شاخه نظامي اتحاديه دموکراتيک کردستان سوريه يا همان گروه يگان هاي مدافع خلق کرد سوريه در مقابله با عناصر داعش حمايت کرده و اين در حالي است که ترکيه اين حزب را وابسته به حزب کارگران کردستان ( پ ک ک ) مي داند. ترکيه پ ک ک را در فهرست گروه هاي تروريستي قرار داده است.
 
رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور ترکيه دهم فوريه در يک سخنراني در آنکارا از دولت آمريکا خواست بين ترکيه و اتحاديه دموکراتيک کردستان سوريه يکي را انتخاب کند. 
 
ترکيه پس از کودتاي نظامي نافرجام 15 ژوئيه در اين کشور از آمريکا خواست گولن را تحويل دهد. اردوغان ماه اکتبر به واشنگتن هشدار داد اگر آمريکا همچنان به خودداري از تحويل گولن ادامه دهد، ترکيه ممکن است به اقداماتي بسيار جدي متوسل شود. وزارت امور خارجه آمريکا در آن زمان اعلام کرد وزارت دادگستري بايد اسناد و مدارکي را که ترکيه دال بر وقوع يک جرم ارائه کرده است بررسي کند. اردوغان دو ماه بعد گفت خودداري اوباما از تحويل دادن گولن باعث نااميدي ترکيه شده است.
 
از سوي ديگر انتقادهاي مکرر آمريکا از نقض حقوق بشر در ترکيه مثل بازداشت هزاران شخصيت مخالف ازجمله روزنامه نگاران، دانشگاهيان و همچنين انتقاد از اقدامات خشونت آميز عليه شهروندان کرد در ترکيه باعث عصبانيت آنکارا شده است.
 
« يمن »
 
حمايت آمريکا از حملات عربستان سعودي به يمن و کمک تسليحاتي واشنگتن به سعودي ها با انتقاد و سرزنش شديد بين المللي روبرو شده زيرا اين حملات سعودي ها کشته شدن شمار زيادي از غيرنظاميان را درپي داشته است. در اين حملات سعودي ها عليه يمن، بيمارستان ها، مراسم عروسي، مراسم تدفين و بازارها هدف قرار گرفته است. هدف عربستان سعودي از اين حملات بازگرداندن عبد ربه منصور هادي رئيس جمهور (مستعفي و فراري) يمن به قدرت است اما تاکنون نتوانسته است اين هدف خود را محقق کند.
 
« چين » 
 
روابط آمريکا با چين سال 2016 پس از اقدام آمريکا به اعزام يک فروند کشتي جنگي به درياي چين جنوبي بدتر شد. دولت اوباما به علت ناکامي در تصويب موافقتنامه مشارکت ترانس پاسيفيک با شکستي جدي روبرو بود.
 
« عراق » 
 
(به اصطلاح ) ائتلاف تحت فرماندهي آمريکا در جنگ عليه داعش در عراق دستاوردهاي کمي داشته و نتوانسته است در جنگ عليه اين گروه تروريستي به پيشرفت قابل توجهي دست يابد.
 
« ايران » 
 
آمريکا در روابط با ايران نيز شاهد نتايج متفاوتي بوده است. آمريکا شاهد برداشته شدن گام هايي در جهت اجراي توافقنامه هسته‌اي بين تهران و قدرت هاي جهان بوده و از سوي ديگر شاهد رويارويي هايي بين نيروهاي دريايي دو کشور بوده است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران ماه ژانويه قايق هاي نيروي دريايي آمريکا را که وارد آبهاي سرزميني ايران شده بودند توقيف کرد. 
 
« کوبا »
 
آمريکا گام هاي مثبتي در جهت عادي سازي روابط با کوبا برداشته است اما اوباما در تعطيل کردن زندان گوانتانامو ناموفق بوده است. اوباما سال 2009 زماني که قدرت را در آمريکا به دست گرفت وعده داد زندان گوانتانامو را تعطيل کند.
 
 
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر