آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106308
سيگارها و قليانهاي لاکچري سرطان‌زا هستند ؟
تاریخ انتشار : 1395/09/30 14:03:53
نمایش : 667
رئيس مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت: سيگارها و قليان هاي الکترونيکي و به اصطلاح مدرن که اخيرا مصرف آن بين جوانان بسيار باب شده است به هيچ وجه مجوز ندارد و غير قانوني وارد کشور شده اند .
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،  خسرو صادق نيت رئيس مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت بيان کرد : نظارت اوليه روي سيگار ها و قليان هاي الکترونيکي بر عهده وزارت صنعت است البته از نظر وزارت بهداشت و وزارت صنعت سيگار و قليان الکترونيک مجاز نيست و از وزارت بهداشت به هيچ وجه به آن مجوز داده نشده لازم به ذکر است اين سيگار و قليان ها غير قانوني وارد کشور شده اند و غير مجاز در حال توزيع و فروش هستند .

وي در ادامه افزود : دخانيات يک محصول خاص و انحصاري است که مديريت ، قوانين و برنامه هاي کنترلي مربوط به آن متعلق به وزارت صنعت است و هر ماده دخاني که قرار است به کشور وارد يا توليد شود زير نظر مستقيم وزارت صنعت مجوز هاي مربوطه صادر مي شود بنابراين سيگارها و قليان هاي الکترونيکي بخواهند مجوز بگيرند ابتدا بايد از وزارت صنعت مجوز بگيرند.

صادق نيت متذکر شد : تاکيد مي کنم سيگار ها و قليان هاي الکترونيکي که امروزه بسيار شاهد مصرف روز افزون آن توسط قشر جوان کشور هستيم به هيچ عنوان مجوز ندارند حتي داروخانه هايي که سيگار هاي الکترونيکي براي فروش گذاشته اند به شدت با آن ها برخورد قانوني مي شود اما تا کنون گزارشي از داروخانه اي که اين نوع از دخانيات را به مردم عرصه کند به وزارت بهداشت اطلاع داده نشده است . اگر مردم با اين گونه از تخلفات مواجه شدند با گزارش کردن آن وزارت صنعت ، اداره اماکن و وزارت بهداشت بايد با اين مسئله برخورد قاطعي کنند .

خبرنگار ما از سرطان زا بودن اين سيگار ها و قليان هاي الکترونيکي پرسيد و او پاسخ داد: اين ، موضوع نگران کننده اي است چرا که اخيرا جوانان بسيار از اين وسيله ها استفاده مي کنند و ناگفته نماند سرطان زا نبودن اين وسيله ها هنوز ثابت نشده است چرا که اين نوع از سيگار ها و قليان هاي الکترونيکي جزء اتفاقاتي است که اخيرا رخ داده است و پي بردن به سرطان زا بودن و نبودن کمي زمان مي برد .

وي در پايان اظهار کرد :در تمام کشورهايي که در رابطه با محدوديت دخانيات اقداماتي انجام داده اند سيگارها و قليان هاي الکترونيک را ممنوع اعلام کرده اند و آنها را به عنوان يک وسيله پرخطر و غير مجاز براي استفاد افراد دانسته اند و عملا توسط سازمان بهداشت جهاني نيز استفاده از منع شده است و حتي جايگزين مناسبي براي سيگار هاي معمولي محسوب نمي شود و به جوانان توصيه مي شود اکيدا از مصرف آنها خودداري کنند و در آخر وزارت بهداشت طي بازرسي هايي که انجام مي دهد اگر با اين تخلفات مواجه شود برخورد جدي با آنها مي کنند .

منبع: جام جم
 
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر