آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106295
صالحي:
آژانس به عنوان مرجع بين المللي بي طرف عمل کند/ آمانو: ايران به تعهداتش عمل کرده است + فيلم
تاریخ انتشار : 1395/09/28 14:02:46
نمایش : 451
مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با رئيس سازمان انرژي اتمي ايران در تهران ديدار و گفت‌وگو کرد.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛  يوکيا آمانو مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي که بامداد امروز (يکشنبه) به منظور انجام سفري يک روزه و ديدار و گفت‌وگو با مقامات کشورمان و به دعوت علي‌اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي وارد تهران شد، پس از پايان رايزني‌هايش با صالحي در جمع خبرنگاران حضور يافت.
 
وي در اين باره گفت: از روند برجام راضي هستم و ايران به تعهدات خود عمل کرده است.
 
مديرکل آژانس بار ديگر با ذکر اين نکته که از روند اجراي برجام راضي هستم، اظهار داشت: اميدوارم اين روند ادامه يابد.


صالحي: آژانس بعنوان مرجع بين المللي بي‌طرف عمل کند

 رييس سازمان انرژي اتمي ايران گفت: امروز صحبت‌هاي مختلفي درباره تعهدات ايران و اجراي برجام داشتيم و همکاري‌ها را مرور کرديم.

وي با اشاره به گزارش‌هاي آژانس بين المللي اتمي اظهار داشت: اين گزارش‌ها تعهد و التزام ايران به تمامي تعهدات خود را منعکس کرده و اين نکته بسيار مهي است. امروز همچنين درباره گام‌هاي بعدي همچون آب سنگين، اورانيوم غني شده و ذخاير ايران و تحقيق و توسعه مروري داشتيم.

صالحي با بيان اينکه روابط ايران با آژانس بين المللي انرژي اتمي  بسيار خوب است، اظهار داشت: اصرار ما اين است که آژانس به‌عنوان مرجع بين المللي بي‌طرف عمل کند و اعمال نفوذ کسي در گزارش‌هاي آژانس منعکس نشود که تا به امروز همين گونه بوده و بي طرفانه عمل کرده است که جا دارد تشکر کنم.

رئيس سازمان انرژي اتمي بارديگر ضمن خوشامدگويي به آمانو اظهار داشت: ايشان جلسه اي با آقاي روحاني خواهند داشت و در اين خصوص، بين دو طرف گفت و گوهايي خواهند کرد و ممکن است جلساتي با مسئولين ديگر داشته باشد.

صالحي با يادآوري حضورش در اجلاس امنيتي هسته اي وين اظهار کرد: جلسه اي با آقاي آمانو داشتيم و ايشان ابراز علاقه کردند تا به ايران ييايند؛ ما هم پس از بررسي و اخذ نظر رئيس جمهوري موافقت خود را علام کرديم.

**پيشران ها بحث بسيار مهم و فني

وي در پاسخ به اين سوال که آيا ميزان غني سازي پيشران‌ها مطرح شده يا خير، گفت: نخست اينکه در خصوص پيشران‌ها سه ماه فرصت داريم تا آن را بررسي کنيم، اين مساله ساده اي نيست که امروز درباره آن تصميم بگيريم و فردا اجرايي کنيم.

رئيس سازمان انرژي اتمي ادامه داد: بحث بسيار مهم و فني است ولي به طور معمول غناي اين محرک ها از پنج درصد پايين‌تر و تا 90 درصد هم است. اين بسته به نوع محرک دارد که براي چه منظور و چه زماني استفاده مي شود؛ اين‌ها مطالب تخصصي است که ما قطعا در چارچوب برجام و موافقتنامه‌هاي پادماني، آنها را انجام خواهيم داد و خارج از آن کاري نمي‌کنيم.

صالحي ادامه داد: ما سه ماه زمان داريم تا بررسي هاي اوليه را در اين خصوص انجام دهيم و بعد نتيجه آن را در گزارشي خدمت رييس جمهوري تقديم مي‌کنيم.

**آمادگي براي اجراي هر اقدام مقتضي

وي در پاسخ به اين سوال که آيا مي‌توان اين اقدام ايران را اقدام متقابل و متناظر با اقدام آمريکا تلقي کنيم، گفت: من پيشتر هم به رسانه ها گفته‌ام، اگر مطلبي مطرح مي‌کنيم حتما دقيق آن را مي‌گويم ولي به هر حال دست ايران بسته نيست، پل‌هاي پشت سرش را خراب نکرده و هر اقدامي که مقتضي باشد و مسئولان نظام تصميم بگيرند، براي عملياتي کردن آن آمادگي داريم.

**پيام ما به طرف مقابل جدي است

رييس سازمان انرژي اتمي ادامه داد: ما در شرايطي هستيم که طرف مقابل متوجه پيام ما شده و مي‌داند که پيام ما جدي است.

صالحي در پاسخ به اين سوال که آيا اقدام ما طرف مقابل را از نقض برجام منصرف مي‌کند و بازدارندگي لازم را دارد؟ عنوان کرد: طرف مقابل پيام ما را گرفته است، شما به همين ميزان بسنده کنيد. مطمئن باشيد آنچه من مي‌گويم حساب شده و دقيق است.

وي در پاسخ به اين سوال که موضع آمانو در خصوص اقدام ما چه بود؟ گفت: ما با آقاي آمانو مروري برتوافقاتي که کرده بوديم داشته ايم و نظرات خودمان را داديم، آن ها هم نظرات خودشان را گفتند.

**گلايه از آژانس بين المللي انرژي اتمي

رئيس سازمان انرژي اتمي افزود: يکي از گلايه‌هاي ما به آژانس اين بود که در گزارش گفته شده صد کيلو به 130 تن آب سنگين اضافه شده، و ما گفتيم که در مقياس صد و سي هزار کيلو آيا صد کيلو اصلا معنايي دارد؟

صالحي خاطرنشان کرد: در برجام آمده است که ما توليد بيش از 130 تن را در معرض فروش براي خريدار بالقوه خارجي قرار دهيم، اين عين عبارت برجام است، بنابراين ما مي‌توانيم بيش از 130 تن داشته باشيم و آن را در معرض فروش قرار مي‌دهيم و اين را هم گفته‌ايم و اين مسائل ديگر حل شده است.

وي گفت: تاکيد ما اين است آژانس بايد واقعا بي‌طرفانه عمل کند و خوشبختانه در بعد فني، ما مطالبمان کاملا روشن است و اگر غرض سياسي در ميان نباشد، ما مشکل خاصي نخواهيم داشت.

وي ادامه داد: ما بارها اعلام کرده‌ايم و مقام معظم رهبري هم فرموده اند ما به عهدي که بسته ايم وفادار خواهيم ماند و ناقض عهد نخواهيم بود مگر اينکه طرف مقابل اقدام به اين کار کند. هر کدام از اين مطالب هم پيام روشني را به همراه دارد.

رئيس سازمان انرژي اتمي در پاسخ به اينکه آيا آمانو پيامي از طرف آمريکا آورده يا نه؟ گفت: خير، ما در خصوص پيشران‌ها به طور مفصل با ايشان صحبت کرديم، اينکه اگر براي مقاصد تجاري باشد به يک نحو است، براي مقاصد نظامي به نحو ديگري است و چارجوب توافقنامه پادماني تعيين مي‌کند که چه شرايطي باشد و ما در چار چوب آن شرايط قطعا عمل خواهيم کرد.

صالحي در پايان گفت: سفر آمانو سفر بسيار مهمي است چرا که ايشان از مقامات مختلف ملي شرايط ايران را براي برپا نگهداشتن برجام خواهند شنيد.
 
براي مشاهده فيلم اينجا کليک کنيد

انتهاي پيام/
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر