آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106259
چه زماني بازار مسکن از کما خارج مي شود؟
تاریخ انتشار : 1395/09/14 10:19:21
نمایش : 637
طي سال هاي اخير بازار مسکن با فراز و فرودهايي همراه بوده و اکنون در اين بازار آشفته کسي حاضر به خريد و فروش نيست.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، طي سال هاي اخير بازار مسکن با فراز و فرودهايي همراه بوده به طوريکه در اين ميان کسي حاضر به خريد و فروش نيست و حال بايد منتظر ماند و ديد که بازار به کدام سمت و سو پيش مي رود.
 
بر اين اساس با وجود کسادي بازار خريد و فروش و کاهش نسبي قيمت، بازار اجاره بها بدون تبعيت از نرخ خريد و فروش همچنان داغ است.
 
 گزارشات ميداني حاکي از آن است که در سومين ماه پاييز که اکثر بنگاه هاي املاک روزهاي بدون مشتري را سپري مي کنند، اما رکود بازار مسکن و افزايش بي رويه قيمت ها نگراني هايي براي مستاجرين ايجاد کرده که در اين ميان مشاوران املاک معتقدند به دنبال افزايش بي رويه قيمت اجاره بها ،مستاجران به خريد مسکن روي مي آورند و بازار جاني دوباره مي گيرد.
 
حال براي اطلاع از صحت و سقم اين امر که تا چه ميزان افزايش اجاره بها مي تواند بر رونق بازار خريد و فروش تاثير گذار باشد به سراغ کارشناسان رفتيم:
 
حسام عقبايي رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به بازار آرام اجاره بها اظهار داشت: همه ساله در نيمه دوم سال با کاهش حجم قرار داد اجاره روبرو هستيم از اين رو قيمت ها نسبت به پيک جا به جايي 8 الي 10 درصد کاهش يافته است.
 
وي در پاسخ به اين سوال که مشاوران املاک معتقدند با افزايش بي رويه اجاره بها، بازار خريد و فروش رونق مي گيرد، گفت: با وجود آنکه اجاره و خريد دو بازار متفاوت از يکديگر هستند از اين رو افزايش نرخ اجاره نمي تواند تحرک بازار خريد و فروش را به همراه داشته باشد.
 
عقبايي ادامه داد: هر مستاجري به رهايي از اجاره نشيني و خريد ملک تمايل دارد از اين رو حاضر است با خريد خانه پول اجاره بها را صرف بازپرداخت اقساط نمايد، اما بايد گفت که اقساط فعلي بانک مسکن نمي تواند دهک هاي ضعيف و متوسط جامعه را صاحب خانه نمايد چرا که هر مستاجري حداقل بايد 80 درصد مبلغ اوليه خريد خانه را داشته باشد.
 
رئيس اتحاديه مشاوران املاک در پاسخ به سوال ديگر که گزارشات ميداني بيانگر افزايش نرخ اجاره بها در نيمه دوم سال است، بيان کرد: در گزارشات ميداني ممکن است تنها 100 بنگاه و چند منطقه مورد بررسي قرار گرفته باشد اما براساس سامانه املاک و مستغلات با اتمام شهريور ماه در سطح تهران شاهد سير نزولي اجاره بها بوده ايم.
 
وي با اشاره به عوامل تاثير گذار در خروج از رکود بازار مسکن افزود: افزايش تسهيلات مسکن در کنار ديگر راهکارهاي دولت مي تواند به خروج از رکود بازار مسکن سرعت بخشد.
 
عقبايي ادامه داد: در حال حاضر وضعيت بازار مسکن به گونه اي نيست که افزايش قيمت اجاره بتواند رونق بازار مسکن و افزايش تقاضا براي خريد را به همراه داشته باشد.
 
***  پرداخت تسهيلات ارزان قيمت گامي به سوي خانه دار شدن
 
علي نعمت چهار دولي کارشناس مسکن در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اينکه افزايش بي رويه اجاره بها به تنهايي نمي تواند رونق بازار را به همراه داشته باشد، گفت:  اظهارات مشاوران املاک مبني بر آنکه افزايش اجاره بها منجر به ايجاد تقاضا براي خريد مسکن مي شود، امري نادرست است چرا که در اين سياست پشتوانه مالي افراد مورد توجه قرار نگرفته است.
 
وي با اشاره به اينکه خانه دار شدن تمامي آحاد جامعه تنها با دو مقوله زمين و تسهيلات ارزان قيمت، شدني است، افزود: تا زمانيکه سرمايه گذاري لازم در کنار دو مقوله تسهيلات و زمين ارزان قيمت در اين بخش صورت نگيرد تحرک در بازار رخ نخواهد داد.
 
چهار دولي از افزايش بي رويه اجاره بهاي مسکن انتقاد کرد و گفت: براساس چارچوب و قاعده مشخصي بايد نرخ اجاره بها در مناطق  مختلف تعريف شود و از طرفي نظارت بر مشاوران املاک صورت گيرد تا براي کسب درآمد بيشتر آنها به دنبال افزايش کاذب اجاره بها نباشند.
 
کارشناس مسکن با اشاره به تاثير پرداخت وام 160 ميليون توماني مسکن بر خروج از رکود بازار اظهار کرد: اين تسهيلات به سبب بالا بودن بازپرداخت اقساط و شرايط اوليه سپرده گذاري براي تمامي دهک هاي جامعه امکان پذير نيست از اين رو نمي تواند تاثير چنداني در رونق بازار داشته باشد.
 
*** افزايش بي رويه اجاره بها ، تحرک بازار را به همراه دارد؟
 
هادي بهادري نائب رئيس دوم کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران جوان، بيان کرد: دولت با افزايش نرخ تسهيلات و  به کارگيري تمهيدات ديگر بايد مستاجران را صاحب خانه نمايد چرا که افزايش بي رويه اجاره بها تنها نگراني هايي براي دهک هاي پايين جامعه ايجاد مي نمايد.
 
وي افزود:  اتخاذ سياست افزايش بي رويه نرخ اجاره بها از سوي بنگاه هاي املاک براي ايجاد تقاضاي خريد و رونق بازار مسکن نادرست است چرا که تنها در اختيار قراردادن تسهيلات مناسب به مستاجرين مي تواند به تحرک بازار منجر شود.
 
بهادري تصريح کرد: مسکن کالاي مهم و تعيين کننده سبد مصرفي خانوار است که به کارگيري تمهيدات مناسب از سوي دولت مي تواند زمينه را براي خانه دار شدن مستاجران فراهم نمايد.
 
انتهاي پيام/
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر