آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106258
لاريجاني در نطق پيش از دستور:
مصوبه سنا در تمديد تحريم‌ها خلاف برجام است/رئيس‌جمهور آمريکا در اين توافق با شرافت عمل نکرد
تاریخ انتشار : 1395/09/14 10:17:10
نمایش : 552
رئيس مجلس گفت: رئيس جمهور آمريکا در اين توافق با شرافت عمل نکرد چرا که مصوبه سنا در 8 جا مخالف برجام است.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در نطق پيش از دستور خود در صحن علني امروز (يکشنبه، 14 آذر ماه) با اشاره به تمديد تحريم هاي 10 ساله اخير از سوي سناي آمريکا گفت: مجلس نمايندگان آمريکا و مجلس سنا در مورد قانون ISA تصميم صددرصدي بر تمديد آن گرفتند و در همين حال رئيس جمهور آمريکا که يک طرف توافق هسته‌اي بود در مقابل اين سوال که چنين اقدامي خلاف توافق برجام است اعلام کرد شما محدوديت‌هاي من را در کنگره مي‌دانيد آيا اين يک موضع صادقانه است؟! يعني شما پس از انتخابات اخير آنقدر در مجلس نمايندگان مجلس سنا بي‌اعتبار شده ايد که حتي هم حزبي‌‌هاي شما هم به نظر شما توجهي نمي‌کنند؟

وي در ادامه تصريح کرد: حدود نيمي از اعضاي کنگره از حزب دموکرات هستند چطور يک نفر آنها رأي نداد؟ اين امر نشان مي‌دهد که کل سيستم حکومت آمريکا دموکرات و جمهوري خواه در تمديد اين قانون توافق نمودند و معناي اين امر بي‌اعتباري رئيس جمهوري فعلي است چطور موقع انجام توافق هسته‌اي اعضاي حزب شما در مجلس نمايندگان و سنا موفق شدند جلوي جمهوري خواهان را بگيرند ولي در اينجا يک نفر هم از دموکرات‌ها در سنا شأني براي تعهد شما قائل نشد.

لاريجاني ادامه داد: اين حادثه نشان مي‌دهد رئيس جمهور فعلي آمريکا در اين توافق با شرافت عمل نکرد و گفته اخير وي که بنده محدوديت‌هايي در کنگره دارم از روي صداقت نيست. وي محدوديت دارد اما نه اين‌قدر! اين مصوبه خلاف توافق هسته‌اي است حداقل با بررسي اجمالي که انجام دادم در 8 جا در برجام به نوعي مخالفت با چنين رويکردي را نشان داده است به عنوان مثال در بند (ه) ديباچه آمده است گروه 1+5 در ايران متعهد مي‌شود اين برجام را با حسن نيت و در فضايي سازنده بر مبناي احترام متقابل اجرا نمايند و از هر گونه اقدام مغاير با نص، روح و هدف اين برجام که سبب تخريب اجراي موفق آن شود، خودداري کنند.

نماينده مردم قم اظهار داشت: گروه 1+5 از تحميل الزامات مقرراتي و آيين‌نامه تبعيض آميز به جايگزيني تحريم‌ها و اقدامات محدودسازي که تحت پوشش اين برجام قرار مي‌گيرد، خودداري خواهند ورزيد.

وي گفت: در بند 21 آمده است ايالات متحده منطبق با اين برجام تحريم‌هاي مشخص شده در پيوست 2 را متوقف ساخته و به اين توقف ادامه خواهد داد، اين تحريم‌ها شامل حوزه‌هاي زير است و در اينجا حوزه‌ها را برمي‌شمارند، بند (ل) مي‌گويد معاملات با بخش انرژي ايران در بند (ط) سرمايه گذاري شامل مشارکت در سرمايه‌گذاري‌هاي مشترک خدمات، فناوري، دانشي فني، کالا و کمک به بخش نفت، پتروشيمي از اين جمله است توجه کنيد در قانون ISA قرار است که تمرکز تحريم‌ها بر روي نفت گاز و سرمايه گذاري‌هاي بعدي آن مثل پتروشيمي است که با صراحت در بند 21 برجام ايالات متحده بايد از اين تحريم‌ها خودداري کند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: بارها وزيرخارجه آمريکا اين معنا را اعلام نمود  و حتي قبل از بحث در سنا نيز اعلام نگراني کرد لذا اقدام آمريکايي‌ها هيچ توجيهي از نظر تعهد بين‌المللي ندارد و از طرفي پايبندي ايران نيز بر حسب نظر سازمان‌هاي بين‌المللي مسجل است ما در مجلس قانون بسيار مهمي تصويب کرديم به نظر مي‌رسد تکليف کار در قانون مصوب مجلس روشن شده است در اين قانون در بند 3 ما به صراحت بيان کرديم اگر يکي از طرفين به تحريم‌ها روي بياورد و يا تحريم‌هاي جايگزين مشخص کند چه اقداماتي را دولت بايد انجام دهد لذا چون در اين گونه موارد تحريم‌هايي ايجاد شده و دولت بايد متناسب با اين قانون اقدامات لازم را صورت بدهد.

لاريجاني گفت: لذا ما اکيدا از دولت مي‌ خواهيم طبق قانون مصوب مجلس در قانون اقدام مناسب با متقابل دولت جمهوري اسلامي ايران در اجراي برجام به خصوص اصول 3 و 7 آن اقدام متقابل در ازاي گستاخي آنان هرچه سريعتر به موقع اجرا قرار دهد و گزارش آن را به مجلس بدهد و از همه دوستداران انقلاب و قواي مختلف مي‌خواهيم در شرايط فعلي کشور که احتياج به وفاق بيشتر داريم تمامي سعي خود را در وحدت و همدلي صرف نمايم و از اقداماتي که چالش براي کشور ايجاد ميکند بپرهيزند تا وقت مسئولين صرف منافع ملي کشور گردد.

وي همچنين با تبريک فرا رسيدن ايام ربيع‌الاول به ملت عزيز و نمايندگان مجلس و گراميداشت ياد شهيد مدرس گفت: شهيد مدرس به حق معتقد بود که مجلس نقطه ثقل و قضا و قدر ايران است، عظمت ملت همان عظمت مجلس است و هر ملتي عظمت و بزرگي‌اش به بزرگي مجلس است و هر کسي ملت بزرگ و عظمت بخواهد بايد مجلس آن بزرگ و باعظمت باشد.

وي افزود: از دور دوم مجلس که مدرس به عنوان مجتهد تراز اول تا پايان مجلس ششم اهتمام ويژه‌اي به جايگاه مجلس داشت و در امور اقتصادي، سياسي، فرهنگي، اجتماعي و مذهبي اظهارنظر تأثيرگذار داشت.

وي افزود: مدرس به ساير نمايندگان توصيه‌اي کرده است البته آقايان وکلا تصديق مي‌فرمايند که اين کاري که ما قبول کرديم بهترين کارهاست و اهم عموم است پس بايد بهترين اوقاتمان را براي اين کار معين کنيم در حقيقت اداره کننده اين مملکت آقايان وکلا هستند.

لاريجاني تصريح کرد: البته شرايط زماني مدرس و سالهاي آغاز مشروطيت و بهم ريختگي صحنه بين‌المللي و سرريز آن در کشور ما و چند دستگي‌ها در داخل کشور در استقرار تفکر محوريت مجلس نزد مدرس بي‌تأثير نبود اما نظريه مدرس مربوط به يک دوره تاريخي خاص نيست او مي‌گويد اينکه ما تقليد از مقالات «روسو» نمي‌کنيم به اين دليل است که افکار عاليه محمدبن‌ عبدالله (ص) را براي نظم اجتماع و بهتر از افکار روسو مي‌دانيم.

نماينده مردم قم اظهار داشت: رضاشاه به دنبال تغيير ساختار و حکومت بود و بعد از آن بحث جمهوريت را مطرح کرد مدرس اعلام نظر کرد من با جمهوري واقعي مخالف نيستم و حکومت صدر اسلام نيز تقريبا و بلکه حقيقتا جمهوري بوده است ولي اين جمهوري که مي‌خواهند به ما تحميل کنند بنابر اراده ملت نيست، اين موارد نشان مي‌دهد که تمام فکر سياسي مدرس مبتني بر شناخت سنن اسلامي به سوي مردم سالاري و تقويت نهاد مجلس بوده است.

رئيس مجلس اظهار داشت: بدون ترديد تلاش‌هاي آن مرد بزرگ الهي تأثيرات خود را در تأسيس نظام جمهوري اسلامي گذاشت و به درستي روز مجلس با نام مدرس متبرک گرديد و بنيانگذار جمهوري اسلامي امام خميني(ره) و رهبر معظم انقلاب در همين منهج، مجلس را در رأس امور کشور قرار دادند و اميدواريم مجلس امروز در جهت مدرسه مدرس حرکت کند ايشان که سالهاي آخر عمر را در تبعيد و حبس گذراند به مطلبي اشاره نموده است که براي همه ما آموزنده است.

وي ادامه داد: مدرس نوشته است نظر به اينکه سالها بود در بعضي اوقات که به خود مي‌آمدم در هر حال که بودم از خداوند مسألت مي‌نمودم که فراغتي به من مرحمت فرما که چند امر را به توفيق خودت انجام دهم اولا محاسبه عمر خود را که اين سرمايه عمر و قواي جواني را در چه صرف نمودم ثانيا درباره معلومات و حقايقي که در فطرت من گذاشته تفکر کرده و اجتهاد نمايم، ثالثا آنچه که از من فوت شده از اعمال و رفتار تدوام کنم به مثل عبادات يا توبه ، استغاثه، تضرع، عفو، شفاعت شفيعان و در آن پيش آمد قهري به آن فراغت و موفقيتي که سالها از خداوند تبارک و تعالي مسألت مي‌نمودم تقريبا نايل آمدم.

لاريجاني تصريح کرد: به جد بزرگوار خود اميرمومنان تأسي کرده و فزت برب‌الکعبه مدام به زبان مي‌آورد البته ابن‌ملجم معذور نيست بر روح آن مردم بزرگ درود مي‌فرستيم.

رئيس مجلس در ادامه به بيان مطلب ديگر پرداخت و گفت: چند حادثه در اواخر ماه صفر روي داد که وجدان عمومي ملت را متألم و داغدار کرد يکي از آنها حادثه تروريستي در حله بود که شهادت ده‌ها نفر از زائرين ايراني اوج سبوعيت جريان تروريستي داعش را نشان داد، کمتر در تاريخ اسلام سابقه‌اي به اين وقاحت سراغ داريم که گروهي در اعمال خود لاابالي باشند.

وي افزود: در اين شرايط بهم ريخته امنيتي ايران با تدبير نيروهاي مسلح امنيتي خوشبختانه از امنيت پايدار برخوردار است از خداوند متعال علو درجات براي شهدا اين حادثه طلب مي‌کنم و به خانواده اين شهدا به خصوص مردم خوزستان که بيشترين صدمه را تحمل کردند عرض تسليت و تعزيت داريم.

رئيس قوه مقننه خاطر نشان کرد: حادثه تأسف آور قطار در استان سمنان نيز از حوادث تلخ روزهاي گذشته بود که ده‌ها نفر از هموطنان زائر امام رضا(ع) جان خود را از دست دادند به خانواده‌هاي داغدار که عمدتا از اهالي شريف آذربايجان هستند عرض تسليت داريم و اميدواريم خداوند عافيت کامل به مجموعه اين دو حادثه عطا بفرمايد، البته همانگونه که مطلع هستيد کميته‌هايي براي رسيدگي اين حادثه دردآور تشکيل گرديد و کميسيون عمران مجلس در اين زمينه تلاش وافري نمود و گزارش اوليه خود را تهيه کرد که بزودي به اطلاع نمايندگان خواهد رسيد.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر