آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106252
در اظهاراتي پس از قانون تمديد تحريم‌هاي تهران در سناي آمريکا؛
ادعاي کري: با برجام توانستيم راه دستيابي ايران به بمب هسته‌اي را مسدود کنيم
تاریخ انتشار : 1395/09/13 13:47:47
نمایش : 590
وزير خارجه آمريکا در اظهاراتي مغرضانه مدعي شد اين کشور توانسته است راه ايران را براي دستيابي به تسليحات اتمي سد کند.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از شبکه اي پي تي ان، جان کري، وزير امور خارجه آمريکا، در نشست کشورهاي حوزه درياي مديترانه در رم گفت با همه اختلاف هايي که وجود دارد، مي توان با همکاري در حوزه هاي مختلف پيشرفت کرد و توافق هسته اي ايران، توافق پاريس و پروتکل مونترال نمونه هايي هستند که اين مسئله را ثابت کرد. 
 
وي با تقدير از ايتاليا براي ميزباني اين نشست و ديدار با مقامات ايتاليايي گفت: ما در حال حاضر در زماني متفاوت به سر مي بريم؛ بسيار متفاوت از دنيايي که در زمان جنگ سرد، دهه نود، هشتاد، هفتاد و غيره به سر مي برديم. بيش از بيست و هشت سال در سناي آمريکا بودم، نامزدي رياست جمهوري آمريکا را داشتم و اکنون چهار سال وزير خارجه بودم و همه اينها ديدگاهي فوق العاده درباره گذار به من دادند که مي خواهم کمي در  اين خصوص صحبت کنم. موضوع امسال چيزي فراتر از درگيري هاست و موارد زيادي هستند که ما را فراتر از تحولات اخير متحد مي سازند. 
 
وي افزود: حوزه‌اي که درباره آن صحبت مي‌شود، خاورميانه و خاور نزديک است که مهد تمدن بشري به شمار مي آيد؛ خاستگاه کتابخانه‌هاي بزرگ اسکندريه، بغداد و مشهورترين قانون‌گذار همه تاريخ حمورابي محل زبان هاي بزرگ است که در نيمي از دنيا منتشر شده است؛ در کنار آن نوشته هاي مقدسي که نه فقط خوانده شده اند، بلکه در زندگي نيز جريان دارند. 
 
وزير خارجه آمريکا افزود: ما در جايي هستيم که يوناني ها و رومي ها مبنايي را براي دولت هاي منتخب، حقوق بشر و مفهوم شهروندي و در واقع فلسفه، ادبيات و نمايشنامه نويسي ايجاد کردند. در زماني به سر مي بريم که اگر به گفتمان دو سال اخير نگاه کنيم، به نظر مي رسد متاسفانه کمتر کسي از اين سابقه طولاني چيزي ياد گرفته باشد. از اين رو، خوب است که در کنار هم جمع شويم و صحبت کنيم. بايد اين ارتباط ها را درک کنيم و فرصتي را که براي همکاري با هم به دست آورده ايم، به خاطر منافع مشترکي که داريم مغتنم بشماريم. 
 
کري با اشاره به جنايتهاي تروريست‌ها گفت: حرف آنها غير از منفجر کردن خودشان، اين است که به ديگران بگويند بايد هر روز دقيقا مثل ما باشي بدون اينکه معلوم باشد آنها روز بعد چه شکلي خواهند داشت. نوعي خودکامگي و فاشيسم افراطي و خواست هاي منحرف قرن گذشته انسان هستند که در جهان امروز مي بينيم. 
 
وي گفت: در نقطه اي هستيم که ايجاد فرصت شغلي و تغيير روند تحولات دنيا به مراتب پيچيده تر شده است و سوال هايي پيچيده را درباره نحوه اصلاح موفقيت آميز عملکردهاي بنيادين يک دولت پديد مي آورد، از اجراي قانون گرفته تا تامين خدمات عمومي و امکان دادن به شهروندان براي دنبال کردن روياهاي خود.
 
وزير خارجه آمريکا اضافه کرد: هيچ کدام از ما نبايد درباره چالش هايي که با آن روبرو هستيم، خود فريبي کنيم. اين چالش ها واقعي هستند و مقابله با آنها نيازمند شجاعت، و تعهد و مهم تر از همه اقدام جمعي است. اين را نيز بيفزايم که همه اين اقدامات بايد بر اساس حقيقت باشند. 
 
کري در بخشي ديگر از اظهاراتش با مطرح کردن ادعاهاي خصمانه آمريکا عليه کشورمان گفت: «از ياد نبريم که مدت زماني نه چندان دور، شاهد برنامه‌اي اتمي در ايران بوديم که به سرعت در حال گسترش بود و تنها چند ماهي با توانمندي ساخت سلاح اتمي فاصله داشت. مواد هسته اي غني سازي شده به ميزان کافي براي ساخت 10 تا دوازده بمب وجود داشت.»
 
وي افزود: امروز ايران با اراده خودش به شکلي متفاوت و اجراي مسئوليت بين المللي و زير نظر آژانس بين المللي انرژي اتمي و توافق هسته اي عمل مي کند.
 
وزير خارجه آمريکا بدون اشاره به کارشکني‌هاي واشينگتن در اجراي توافق هسته‌اي ايران اضافه کرد: از اين رو، به خاطر برنامه جامع اقدام مشترک، حتي با وجود همه اين مشکلات و مسائلي که درباره اش صحبت کردم، همه راه هاي ايران براي ساخت بمب اتمي مسدود شده است و فرصت هاي جديد اقتصادي براي مردم ايران ايجاد شده است.
 
جان کري گفت: برخي مي گويند ما چرا اين کار را کرديم و اين توافق براي چه بود؟ حقيقت اين است که هنوز مشکلاتي هست و هيچ کس هم وعده نداده بود که ما همه اين مشکلات را برمي داريم. با اين حال، اين توافق (برجام) حفظ شده است.
 
وي با اشاره به برجام، اعلام کرد: به نظر من يک منبع اصلي چالش در خاورميانه از ميان رفته است و مي توانيم در ليبي و يمن طرج صلح خاورميانه را پيش برويم و در هر کدام از اين مناطق، راهي براي پيشرفت وجود دارد تا فرصت هاي اقتصادي ايجاد شوند، افراط گرايي به عقب رانده شود و فرصت هايي را براي مردمي که تا اين اندازه در اداره زندگي خود ناتوان هستند، ايجاد کرد.
 
وزير خارجه آمريکا گفت: نمونه ديگر، در پاريس، دسامبر گذشته بيش از صد و نود کشور حتي با وجود اوضاعي پچيده در کنار هم آمدند و توافقي جامع را تصويب کردند که مي تواند پيامدهاي آسيب رسان تغييرات آب و هوايي را محدود کند.
 
کري در ادامه گفت: همچنين توانستيم بزرگترين منطقه حفاظت دريايي را در قطب جنوب ايجاد کنيم. ما توانستيم با وجود اختلاف هايي که در مناطق ديگر با روسيه داريم، در اين خصوص با روسها توافق کنيم. هنوز کارهاي زيادي هست که مي توان انجام داد ولي حتي در ميانه ترديدهايي که روي مي دهند، توانستيم نشان دهيم کشورها مي توانند گرد هم آيند و با همفکري پيشرفت کنند. 
 
 
 
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر