آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106251
تاثير مشابه عشق و مذهب بر مغز
تاریخ انتشار : 1395/09/13 13:28:14
نمایش : 951
مطالعات اخير محققان امريکايي نشان مي دهد که عشق و مذهب تاثير مشابهي بر عملکرد مغز دارند.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، مطالعات اخير محققان امريکايي دانشگاه University of Utah حقايق جديدي از تاثير مذهب بر مغز را برملا کرده که قابل توجه است. در اين مطالعه بهfMRI نوزده نفر از افراد مذهبي که تحت تاثير دعا، کتاب مقدس و عبادت هستند، پرداخته شد. محققان در ادامه دريافتند که هسته آکومبنس مغز در اين افراد فعال است. accumbens ناحيه اي از مغز است که با لذت و پاداش مرتبط است.

در اين مطالعه نواحي اي از مغز که مسئول توجه و درک مطلب اتفاقات جديد هستند نيز تحريک شدند. «جفري اس.اندرسون» ، از محققان ارشد اين مطالعه مي گويد: ارتباط بين تجربه هاي معنوي و مدارهاي پاداشي مغز نشان مي دهد که فعاليت هاي مذهبي مي توانند به نوعي باعث شرطي سازي کلاسيک يا شرطي سازي پائولوفي باشند.
 
تاثير مشابه عشق و مذهب بر مغز
 
ارتباط عملکردهاي مثبت، موسيقي، پاداش هاي اجتماعي با تعاليم مذهبي ممکن است اين تعاليم را به پاداشي دروني تبديل کرده باشند. اين محقق در ادامه مي گويد: تاثير مذهب بر عملکرد مغز را مي توان در توضيحي براي علاقه و همبستگي با رهبران مذهبي دانست.

ممکن است يک زن لوتران  Lutheran (يکي از مذاهب پروتستان) که در مينه سوتاي امريکا زندگي مي کند با داعشي که در سوريه در حال جنگ است، تجارب يکسان و مشابهي از عملکرد مذهب بر مغز داشته باشند اما مذاهب هر يک مي تواند بسيار متفاوت بوده و تاثيرات و نتايج مختلفي را در بر داشته باشد.

اين مطالعه نشان مي دهد ، افراد مذهبي از دين و تعاليم خود لذت بيشتري را نسبت به سايرين تجربه مي کنند هر چند که اين پاسخ صادر شده از مغز تنها به افراد مذهبي و مومن محدود نمي شود بلکه افراد غير مذهبي نيز ممکن است چنين تجربه اي را با ديدن کشفيات علمي، احساس ميهن پرستي، طبيعت يا صلح نيز تجربه کنند.

اندرسون، محقق اين مطالعه مي گويد: مطالعات ما نشان داد که نواحي مشابهي و يکساني از مغز در زماني که فرد در حال تجربه عشق، شنيدن موسيقي يا مذهب است فعال مي شوند.

اما محققان معتقدند، مذهب داراي عملکرد پيچيده اي در مغز است و نياز به مطالعات بيشتري دارد.

منبع: خبرگزاري مهر

انتهاي پيام/

 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر