آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106229
يادداشت/
دين و دولت تعبير جديد دانشگاه آزاد از ديانت و سياست
تاریخ انتشار : 1395/09/04
نمایش : 963
در هفته بسيج، هفته اي که دين و سياست با هم پيوند مي خورد دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد با بازي در کلمات برنامه اي را ترتيب مي دهد با عنوان دين و دولت.
به گزارش منطقه آزاد؛ عرفان رنجبر، فعال در حوزه دانشجويي در يادداشتي نوشت:

دين و دولت
امام حسين (ع) به ما آموخت که فرض جدايي دين از سياست، از اساسي باطل است و هيچ مبناي ديني ندارد؛ اين درس، از همان مجلس فراخوان حاکم مدينه براي بيعت گرفتن آشکار مي شود.

پيوند ديانت و سياست و يا به تعبيري دين ما و دولت جمهوري اسلامي هم به همين شکل است؛ پيوندي است ناگسستني که ما را از غرب متمايز مي سازد.

اگر بخواهيم اين موضوع را در قرآن هم بررسي کنيم به اين نتيجه خواهيم رسيد که جامعيت قرآن کريم از جمله ويژگي هاي قرآن است که مورد قبول همگان است.

در قرآن کريم از مباحث و موضوعات مختلفي بحث شده است که نشان از گستردگي و عمق والاي معارف آن است.

يکي از مباحثي که در قرآن کريم به آن اهميت خاصي داده شده مباحث سياسي است.

مسأله مهم و اساسي ارتباط دين و سياست را مي توان در معارف قرآن کريم به وضوح دريافت.

از آن طرف، در مباحث سياست با توجه به اتقان مباحث سياسي قرآن، استفاده هاي فراواني از قرآن مي شود.

مباحثي مانند ضرورت تشکيل دولت و حکومت، روابط بين الملل، شورا و مشورت نظام سياسي و مفاهيم مختلف سياسي و... .

به تعبير مقام معظم رهبري(مدظله العالي) دولت اسلامي دو دسته دشمن دارد؛ يک دسته دشمنان شناخته شده هستند. همه‌ي سلطه‌گران و ديکتاتورهاي دنيا به دلايل واضح دشمن دولت اسلامي‌اند؛ چون دولت اسلامي با اصل سلطه و ديکتاتوري مخالف است.

همچنين کساني هستند که به دين يا به ورود دين در عرصه‌ي زندگي معتقد نيستند، اينها هم با دولت اسلامي مخالفند؛ مي‌گويند اقتصاد بايد از دين جدا باشد، سياست از دين جدا باشد، زندگي اجتماعي از دين جدا باشد، تحرکات و نشاط هاي مردميِ عمومي از دين جدا باشد. مخالفت‌ها هم در طيف وسيعي انجام مي‌گيرد؛ از مخالف بودن، تا مخالفت کردن، تا معارضه‌هاي جدي کردن. اينها هم جزو دشمنان بيروني دولت اسلامي‌اند.

آيا اين دين مي تواند با يزيد بيعت کند يا راه سکوت را انتخاب کند؟

سکوت؛ يعني کمترين انتظار حاکمان دنيوي از دين. سکوت، رويه ديگر «جدايي دين از سياست» است.

ما در جامعه فعلي و در هفته بسيج، هفته اي که دين و سياست با هم پيوند مي خورد دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد با بازي در کلمات برنامه اي را ترتيب مي دهد با عنوان دين و دولت.

در دانشگاهي که پسوند "اسلامي" را يدک مي کشد برنامه اي برگزار مي شود که چرايي و صحت يک موضوع مبرهن و واضح بررسي و بعضاً به چالش کشيده مي شود.

آيا در اينکه درحال حاضر روز است يا شب کسي شک و بحث مي کند؟

تبليغات اين برنامه در کانال رسمي دانشکده و تعطيلي کلاس هاي درسي با منظور شرکت دانشجويان و اساتيد اقداماتي است که جاي تأمل دارد.

انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر