آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106214
تنگي نفس بازار پوشاک/ تعطيلي واحدهاي توليدي يکي پس از ديگري
تاریخ انتشار : 1395/08/29 13:53:17
نمایش : 774
رکودي که تحت تاثير افزايش تورم و کاهش قدرت خريد مردم باعث شده تا کالاهاي مختلف از جمله پوشاک در سبد خانوار الويت نداشته باشد.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان ميزان توليدات هر کشوري عامل مهمي در تعيين رونق اقتصادي آن محسوب مي شود بطوريکه هرچه سهم اين بخش با نگاه صادرات محور افزايش يابد چرخ هاي اقتصاد تند تر مي چرخد؛ در مقابل اگر اين موضوع محقق نشود بازاري براي ديگر کشورها خواهيم شد واين سر آغازي براي  از دست دادن بازار داخلي و سپردن آن به بيگانگان است.

حال اگر رکود را هم چاشني اين شرايط کنيم مي شود آشفتگي بازار توليدات که در سراشيبي و تعطيلي دست و پا مي زند.

رکودي که تحت تاثير افزايش تورم و کاهش قدرت خريد مردم باعث شده تا کالاهاي مختلف از جمله پوشاک در سبد خانوار الويت نداشته باشد.
 
تنگي نفس بازار پوشاک/ تعطيلي واحدهاي توليدي يکي پس از ديگري
 
تنگي نفس بازار پوشاک

براساس گزارش ميداني خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزي گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان فروشندگان اين صنف نابساماني در بازار را محدود به چند سال اخير نمي دانند و معتقدند که شرايط سخت کاري از ده سال پيش آغاز شد، درست زماني که قاچاق و واردات بي رويه دست به دست هم دادند تا رکود در سالهاي بعد بر اين صنف سايه اندازد.

علي فروشنده 20 ساله اي که در راستاي بازار، لباس مردانه مي فروشد در اين خصوص به خبرنگار ما گفت: وضعيت بازار چند سالي است که بهم ريخته تا پيش از اين با تغيير هر فصل مردم از  ما خريد مي کردند اين در حالي است که در ايام خاصي مثل نوروز هم فروش چندان مطلوبي نداريم.

حسين فروشنده و توليد کننده لباس مردانه و بچه گانه در ارتباط با کسادي بازار پوشاک گفت: طي10 سال اخير در اثر افزايش هزينه ها و کاهش در آمد، قدرت خريد مردم به شدت کاهش يافته است.

وي ادامه داد: در تابستان گذشته بيشتر پوشاک توليدي خود  را انبار کرديم و در صدد توليد براي فصل جديد هم نيستيم.

اين توليد کننده در ادامه گفت: افزايش تعداد دست فروش ها که اتفاقا برخي از آنها توليد کنندگان  ورشکسته هستند خود دليلي برفروش نرفتن اجناس توليد کننده ها است.

سبحان ديگر توليد کننده نيز با بيان اينکه در روزهاي پاياني سال فقط به خاطر خالي شدن انبار خود توليداتش را به دست فروش ها مي فروخته است، گفت: اجناس توليدي با قيمتي سر به سر به دست فروشان فروخته مي شود  تا شايد جبران بخشي از هزينه هايي نظير اجاره، استهلاک توليدي،حقوق کارگران و... شود.
 
 تنگي نفس بازار پوشاک/ تعطيلي واحدهاي توليدي يکي پس از ديگري
 
 
بازارپوشاک کساد است

عباس سليميان  کارشناس اقتصادي در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزي گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان با تاييد بر کسادي بازار پوشاک اظهار داشت: واردات رسمي و غير رسمي پوشاک  آسيب هاي سنگيني به اين بخش وارد کرده است.

وي افزود:ادامه اين روند در ابتدا واحد هاي کوچک را از گردانه رقابت حذف و پس از آن واحدهاي بزرگ را درگير مي کند.

سليميان اظهار اشت: با تجميع واحد هاي توليدي کوچک آنها را در مقابل واردات و قاچاق  و آسيب هاي ناشي از آن مقاوم مي کنيم.

اين کارشناس تصريح کرد: بهبود شرايط توليد نيازمند برنامه ريزي و حمايت همه جانبه اي از سوي دولت است.

 
تنگي نفس بازار پوشاک/ تعطيلي واحدهاي توليدي يکي پس از ديگري
 
قاچاق چه بر سر بازار پوشاک آورد

اما وقتي صحبت از صنعت پوشاک مي شود نخستين نگاه براي حل معضلات آن مبارزه با قاچاق اين کالا است.

آرين از توليدکنندگان و فروشندگان پيراهن مردانه، با گلايه از قاچاق بي رويه اين کالا اظهار داشت: در حالتي که توليدات کشور جوابگوي نياز مردم و از کيفيت مناسبي برخوردار است سهم عمده نياز جامعه با پوشاک خارجي برطرف مي شود.

وي بابيان اينکه عمده پوشاک خارجي قاچاق است، افزود: بيشتر بازار مصرفي کشور توسط پوشاک وارداتي بي کيفيت چيني پرشده که اين امر موجب رکود و کسادي بازار توليدات پوشاک شده است.

اين توليد کننده ادامه داد : مسئولين مربوطه بايد علاوه بر نظارت بر توليدات داخلي بر روند واردات پوشاک هم نظارت همه جانبه اي داشته باشند تا به بقاي صنعت پوشاک کشور، بتوان اميد داشت. 

حميد گرمابي نماينده مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزي گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص نقش تعرفه گمرکي براي مقابله با قاچاق پوشاک گفت:تعرفه گمرکي به تنهايي براي مقابله با قاچاق باز دارنده نيست وفقط در کنار برنامه هاي نظارتي ديگر مي تواند کمک کننده باشد.

وي با اشاره به اينکه برخورد با توزيع کنندگان جنس قاچاق به تنهايي کافي نيست، ادامه داد:اين امر نيازمند شفاف سازي در سيستم مالي کشور است تا در صورت لزوم به آن رجوع و از صحت و سقم معامله کالا آگاه شويم.

 
تنگي نفس بازار پوشاک/ تعطيلي واحدهاي توليدي يکي پس از ديگري
 
 توليدي که حمايت نمي شود

اما روي ديگر زمين خوردن واحد هاي توليدي بحث ماليات و افزايش به قاعده اجرا بها است موضوعي که در شرايط رکود و نبود تقاضا سختي کار را دو چندان مي کند.

 مهدي فروشنده کت و شلوار مردانه در اين خصوص به خبرنگار ما گفت: مامور مالياتي بدون در نظر گرفتن شرايط حال حاضر بازار و همچنين ارزش کالاها مالياتهاي سنگين براي مغازه ها در نظر مي گيرند که هيچ کدام از کسبه توان پرداخت آن را ندارند، علاوه بر اين صاحبان ملک هم هرساله قيمت اجاره بها را آنطور که مي خواهند بالا مي برند.

وي در ادامه اشاره داشت: سازمانها و ارگان هاي مربوطه بايد از توليد کنندگان حمايت همه جانبه  داشته باشد چراکه در شرايط نابرابر با محصولات کشورهاي ديگر رقابت مي کنند.

جواد دروديان رئيس اتحاديه پيراهن دوزان وپيراهن فروشان تهران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزي گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان  درخصوص وضعيت توليدي هاي کشورگفت: بيشتر واحدهاي توليدي تعطيل و بخشي ديگر هم با حداقل ظرفيت کارمي کنند.

وي با بيان اينکه واردات بي رويه پوشاک عمده دليل کسادي بازار است، افزود: توليدات داخل پاسخگوي نياز مردم است و احتياجي به واردات پوشاک خارجي نداريم.

دروديان به توجه ويژه دولت به اين بخش اشاره کرد واظهار داشت: افزايش ماليات سالانه در کنار کسادي بازار واحد هاي توليدي نيز ازديگر  مشکلات است بطوريکه ماليات ها بدون در نظر گرفتن شرايط بازار تعيين مي شود.

وي در پايان افزود: رونق بازار کشور نيازمند حمايت همه جانبه از سوي مردم و سازمانهاي مربوطه است.
 


انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر