آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106205
وزير بهداشت:
بدهکاري را در وزارت‌بهداشت تجربه کردم/ برخي بايد به سواد خود شک کنند/ ما بچه‌هاي انقلاب هستيم و راهمان را گم نکرده‌ايم
تاریخ انتشار : 1395/08/27 09:31:39
نمایش : 547
وزير بهداشت گفت: هدف ما استمرار طرح تحول سلامت در جامعه بوده و بايد مشکلات پيش روي آن حل شود.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛حسن قاضي‌زاده هاشمي وزير بهداشت در بازديد از باشگاه خبرنگاران جوان به سوال‌ها و چالش‌هاي موجود در اين وزارتخانه پاسخ داد.
 
در اين گفت‌وگو هاشمي در خصوص فعاليت‌هايي که طي مدت وزارت خود داشته اظهار داشت: از کار کردن براي مردم خسته نيستم و کار اجرايي سخت است اما حواشي موجود گاهي باعث خستگي مي‌شود.
 
وي ادامه داد: در عمرم تا به حال بدهکاري را تجربه نکرده بودم اما در وزارت بهداشت با آن مواجه شده ‌بودم چرا که برخي دوستان به قول‌هايي که داده‌ بودند عمل نکرده اما به هر حال بخشي از فعاليت‌ها که مربوط به مردم مي‌شود در حال اجرا است.
 
قاضي‌زاده هاشمي با بيان اينکه در آزمايشگاه‌هاي بخش خصوصي و برخي داروخانه‌ها بدهي‌هايي وجود دارد، عنوان کرد: در حال حاضر 10هزار ميليارد تومان وزارت بهداشت بدهکاري دارد که اميدواريم طي يکي دو ماه آينده گشايش ايجاد شود.
 
طرح تحول سلامت به مستضعفان توجه مي‌کند
وزير بهداشت در پيرامون طرح تحول سلامت گفت: اين طرح قائم بر افراد بوده و چون مورد رضايت ائمه‌ جمعه، فرمانداران، بخشداران و گروه‌هاي سياسي است بنابراين همه آنها با اين طرح موافق بوده و به آن کمک کردند چراکه رويکرد آن توجه به مستضعفان بوده و نگاهي عادلانه دارد.
 
وي يادآور شد: در اين طرح شاهد افزايش تعداد تخت‌هاي بيمارستان، گسترش شبکه‌هاي بهداشتي، افزايش پرستار و مواردي ديگر از اين قبيل بوديم اما متاسفانه با اين وجود در قانون الزاماتي براي اجراي آن وجود ندارد.
 
وزير بهداشت افزود: اگر پايدار بودن منابع و بحث بيمه حل نشود تهديدي بزرگ براي طرح تحول سلامت وجود دارد.
 
هاشمي اظهار داشت: طرح تحول سلامت توقعي است که در جامعه ايجاد شده و اکنون نه تنها استقرار آن مورد توجه است بلکه استمرار آن نيز بايد مهم تلقي شود.
 
وي يادآور شد: تا زماني که دولت تدبير و اميد فعال است اين طرح به قوت خود باقي مي‌ماند، اما مطالبه ما استمرار دائم اين طرح بوده که نمايندگان مجلس در آن نقش دارند.
 
وزير بهداشت با بيان اينکه اعتبارات طرح تحول بايد به ماليات متصل کنند، گفت: به جاي آن اعتبارات عمومي قطع شده چراکه ماليات پايدارتر است.
 
قاضي زاده هاشمي افزود: تا زماني که نظارت بر هزينه‌هاي بيمه وجود نداشته باشد و نتوان مخارج را کنترل کنيم مشکلاتي براي طرح تحول سلامت ايجاد مي‌شود چراکه هزينه‌ها سرسام آور است.
 
وي بيان کرد: اکنون هزينه‌ها با بيمه بوده و با توجه به اينکه بيمه يک صندوق محسوب مي‌شود در نتيجه اشکالاتي را دارد که بايد نسبت به اين مسائل توجه بيشتري شود.
 
طرح تحول يارانه غير نقدي براي نيازمندان
 
وزير بهداشت در خصوص حل مشکلات پيش روي طرح تحول سلامت گفت: گره اين مسائل قطعا توسط مردم به تنهايي حل نمي‌شود و مجلس بايد ملاحظاتي داشته باشد.
 
قاضي زاده هاشمي در پاسخ به اين سوال که رئيس جمهور در اين بحث ورود پيدا کرده يا خير اظهار داشت: رئيس جمهوري در اين خصوص ملاحظاتي داشته اما بيشتر علاقه‌مند بوده تا سياست‌هاي رهبري اجرا شود و سياست‌هاي ابلاغي مقام معظم رهبري واضح است و نيازي به تفسير ندارد.
 
وي يادآور شد: در کميسيون تلفيق پيوست اين برنامه نيز ارائه شد اما فقط به لايحه توجه کردند.
 
وزير بهداشت با اشاره به اينکه در تصميم‌گيري‌ها سياسي عمل مي‌شود بيان کرد: بايد تصميم بگيريم و اين تصميم‌گيري‌هاي سياسي باعث شده که به مشکل بر بخوريم و البته به صلاح کشور در هيچ حوزه‌اي نيست.
 
قاضي زاده هاشمي گفت: طرح تحول سلامت يارانه غير نقدي از سوي حکومت به نيازمندان است که البته قرار بود 5 ميليون نفر بيمه شوند اما در عمل 10 ميليون نفر با همان منابع در نظر گرفته شده اوليه بيمه شدند.
 
وي افزود: همچنين قرار بر اين بود تا ارزش دفترچه در بيمارستان‌هاي دولتي باشد اما براي همه بيمه‌شدگان ارائه شد.
 
وزير بهداشت اظهار داشت: اشکال اجرا در بخش بيمه است و برخي آدرس‌هاي نادرستي براي پرداخت‌ها ارائه مي‌کنند.
 
قاضي‌زاده هاشمي بيان کرد: مجلس بايد براي سوءگيري‌هاي بخشي آنچه به نفع مردم است مورد توجه قرار دهد و براي تحقق آن بکوشد و نبايد نگاه‌هاي سياسي‌، بخشي و سازماني داشته باشد.
 
وي عنوان کرد: مدل بهداشتي که در کشور داريم در هيچ کجاي دنيا وجود ندارد و مشکل کار هم همين نگاه‌هاي جهت‌دار است.
 
بيماري‌هاي تنفسي چهارمين علت مرگ و مير ايرانيان
 
قاضي زاده هاشمي با بيان اينکه آلودگي هوا را خودمان به وجود آورديم گفت: اما اين مشکل قابل حل است و گره آن به دست خودمان گشوده مي‌شود ولي مشکل ما اين است اراده ملي نداشته و در هر دوره‌اي به معلولي پرداختيم اما براي رفع علت تلاش نکرديم.
 
وي ادامه داد: اين مسئله به هزينه‌ و مديريت نياز دارد و بيماري‌ است که اگر اکنون علاج نشود بايد بايد با قيمتي بالاتر در آينده به فکر درمان آن باشيم و مي‌توانيم در اين راه از تجربه بشر استفاده کرد.
 
قاضي‌زاده هاشمي عنوان کرد: قرباني آلودگي هواهستيم و بيماري‌هاي تنفسي چهارمين علت مرگ‌و مير ايرانيان شناخته شده در عين حال که بيماري‌هاي قلبي و عروقي نيز در ميان هموطنان از عوامل مرگ و مير به شمار مي‌رود.
 
وي با اشاره به اينکه برخي اقتصاد‌دان‌ها بيش از توجه به رفاه به فکر منافع هستند گفت: اگر اين روند اصلاح نشود به ضرر جامعه است.
 
وزير بهداشت ادامه داد: بيش از 10 سال است که از رسانه‌هاي متعدد مشکل مربوط به آلودگي هوا را شاهد هستيم اما چون اراده و هماهنگي کافي وجود ندارد اين مسئله حل نمي‌شود.
 
قاضي زاده هاشمي با بيان اينکه اين مشکلات رفع شدني هستند عنوان کرد:‌البته راه حل ساده‌اي وجود ندارد اما همانطور که ساير کشورهايي که با اين مشکل مواجه بودند توان حل آن را داشتند ما نيز مي‌توانيم نسبت به رفع آن اقدام کنيم و آن کشورها هم ضريب هوشي بالاتري از ما نداشتند اما در عوض اراده‌اي قويتر از ما براي حل مشکل به خرج دادند.
 
وزير بهداشت در مورد فعاليت‌هاي ورزشي در هواي آلوده اکنون اظهار داشت: اين مسئله‌اي که پزشکان متخصص در امر ورزش بايد به آن بپردازند و اکنون نيز نسبت به اين مسئله حساس هستند.
 
اقدامات بهداشتي مفصل‌تر از درمان انجام داديم
 
قاضي‌زاده هاشمي با اشاره به اينکه بدون تعصب در دولت در حوزه پيشگيري فعاليت‌ شده بيان کرد: طي سال‌هاي اخير چينين توجه‌اي به اين حوزه نشده بود.
 
وي به مسائلي همچون پرونده الکترونيک سلامت، مراقبان بهداشت، شبکه‌هاي بهداشتي از روستا تا پايتخت اشاره کرد و گفت:‌ هميشه در خصوص فعاليت‌هاي حرف‌هاي بسياري وجود دارد اما خداوند متعال و مردم اين خدمات را مي‌بينند و ما نيز آنچه وظيفه بود به آن عمل کرديم.
 
وزير بهداشت در پاسخ به اين سوال که برخي متعقديم بيشتر به حوزه‌ درمان توجه شده بيان کرد: همه آگاه هستند که پيشگيري بر درمان مقدمه است اما درمان نيز بخشي از پيشگيري بوده و هر کس چنين اعتقادي ندارد بايد به سواد خود شک کند.
 
قاضي‌زاده هاشمي با اشاره به اينکه اقدامات بهداشتي مفصل‌تري از اقدامات درماني انجام شده اظهار داشت: در حوزه درمان هزينه کرديم اما در بخش بهداشت فرهنگ‌سازي مورد توجه قرار گرفته و زيرساخت‌هاي لازم آن فراهم شد.
 
وي با اشاره به اينکه قريب به 3 هزار خانه بهداشت، هزار و 800 پايگاه بهداشتي، هزار مرکز بهداشت و 20 هزار نيروي جديد در حوزه پيشگيري به کار گرفته شده عنوان کرد: اما در درمان به مسائلي همچون زايمان طبيعي رايگان و مواردي ديگر از اين قبيل پرداختيم.
 
وزير بهداشت از ديگر اقدامات پيشگيرانه در طي فعاليت‌ خود را توجه به سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان بر شمرد و بيان کرد: در اين حوزه 10 ميليون محصل در دو نوبت مورد توجه اقدامات پيشگيرانه دهان و دندان قرار گرفتند که نتيجه آن 20سال آينده در کشور با کاهش پوسيدگي دندان افراد نمود پيدا مي‌کند.
 
اقدامات توانبخشي بيماران اوتيسمي در حوزه اختيارات بهزيستي
 
قاضي‌زاده هاشمي در خصوص توجه به بيماري‌هاي همچون اوتيسم و نارضايتي‌هايي که در خصوص مراقبت‌هاي آن وجود دارد، بيان کرد: اين بيماري‌ يکي از مسائلي بسياري غم‌انگيز براي خانواده‌هاي آنها بوده و به تدريج شيوع آن در حال افزايش است.
 
وي ادامه داد: اين بيماري‌ درماني ندارد و بايد بحث توانبخشي آن مورد توجه قرار گيرد که در حوزه فعاليت بهزيستي است اما از جايي که خانواده‌هاي اين بيماران تصور مي‌کنند نهاد ديگري براي پاسخگويي به آنها وجود ندارد لذا به وزارت بهداشت مراجعه مي‌کنند.
 
وزير بهداشت عنوان کرد: در مورد برخي ديگر از بيمار‌ي‌ها همچون ديسترفي، اي بي، بيماري‌هاي متابوليک و بيماري‌هاي عصاب و روان نيز نياز به توجه دستگاه‌هاي حمايتي است که از جمله اين مراکز مي‌توان به بهزيستي، بنياد شهيد، بنياد مستضعفان اشاره داشت.
 
جايگزيني 2 هزار و 500 آمبولانس جديد با مدل‌هاي قديمي
 
قاضي‌زاده هاشمي در مورد وضعيت آمبولانس‌هاي کشور عنوان کرد: آمبولانسي در گمرک نمانده بلکه فرآينده شماره کردن ماشين‌ها زمان بر است.
 
وي افزود: در طي مدت فعاليت 2هزار و 500 آمبولانس جديد جايگزين ماشين‌هاي قديمي شده البته چالش‌هايي هم در اين مسير وجود داشته است.
 
وزير بهداشت پيرامون وضعيت آمبولانس‌هاي شخصي گفت: اين مسئله يک اشکال است که بايد با کمک وزارت کشور نسبت به حل آن اقدام  کنيم و فعاليت آن آمبولانس‌ها با مجوز وزارت بهداشت باشد.
 
قاضي زاده هاشمي بيان کرد: به دليل آنکه اين آمبولانس‌ها در خانه مردم رفت‌و آمد مي‌کنند بنابراين بايد نهادي بر فعاليت‌ آن نظارت داشته باشد و اميدواريم هرچه زودتر نسبت به حل آن اقدام شود.
 
 
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر