آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106148
اگر نتوانستيم براي جوانان اشتغال ايجاد کنيم با انقلاب نسبتي نداريم/ ناامني امروز با سلاح و ديپلماسي حل نمي‌شود
تاریخ انتشار : 1395/08/16 10:09:31
نمایش : 935
رئيس جمهور گفت: رسانه يکي از عوامل اصلي توسعه است و توسعه هم وسيله‌اي براي فعاليت رسانه‌ها است.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني رئيس جمهور کشورمان در مراسم افتتاحيه بيست و دومين نمايشگاه مطبوعات که صبح امروز شنبه( 15 ابان ماه) در محل مصلي تهران برگزار شد، گفت: بي ترديد رسانه، مطبوعات و اصحاب آن که اصحاب فرهنگ و وسيله‌اي براي ارتباط افکار مردم با حاکميت و انتقال نظر حاکميت با مردم و فراهم آوردن زمينه براي توسعه جامعه در کشور هستند.

 

وي با بيان اينکه رسانه يکي از عوامل اصلي توسعه است و توسعه هم وسيله‌اي براي فعاليت رسانه‌ها است، افزود: ما در شرايطي که امروز در آن قرار گرفته‌ايم بار مسئوليت رسانه‌ها و مطبوعات از هر زمان ديگري بيشتر است، امروز در شرايطي هستيم که منطقه شرايط پيچيده‌اي دارد و ما نيازمند امنيت هستيم.

 

روحاني تصريح کرد: شايد تعبيرات مختلفي شود، يکي بگويد امنيت در سايه هنرمندي سياست خارجي يک کشور تضمين مي‌شود، ديگري بگويد نيروهاي مسلح، توانمندي و قدرت بازدارندگي امنيتي مي‌تواند امنيت را براي جامعه تضمين کند.

**در کشور ما نبايد گوش شنوا براي افراط وجود داشته باشد

وي ادامه داد: اما واقعيت آن است که معضلات امنيتي به مفهومي که منطقه ما با آن مواجه است يعني عمدتا تروريست؛ گروه‌هايي که با افکار جاهلي و رنگ و لعاب ديني ، گروه‌هايي که با عصبيت و فهم غلط و نادرست از اسلام و جهاد اسلامي به جان اسلام و مسلمانان و منطقه افتاده‌اند، در چنين شرايطي و در برابر چنين تهديدي آنچه مي‌تواند ما را از ناامني حفاظت کند و جامعه امني را براي ما به وجود آورد آن است که درکشور ما گوش شنوايي براي افراط و نداي تروريسم وجود نداشته باشد.

 

رئيس جمهور اظهار داشت: اگر تروريست در جامعه جاذبه داشته باشد و اگر مردم يا بخشي از مردم نداي تروريست‌ها را بپسندند نه سياست خارجي مي‌تواند معضل امنيت را حل کند و نه قدرت نظامي هيچ يک نمي‌توانند معضل را حل کنند، آنچه امروز در کشور و در جامعه ما اهميت دارد بيداري، هوشياري، آگاهي و انسجام داخلي کشور است.

 

روحاني با طرح اين سوال که چرا موصل سقوط کرد ادامه داد: يک شهر بزرگ يک و نيم ميليوني با دارا بودن آن همه نيروي مسلح و ارتش چگونه مي‌تواند از صبح تا ظهر سقوط کند. سقوط اين شهر به آن دليل بود که تروريست‌ها سلاح مدرني در اختيار داشتند؟ سقوط موصل به اين دليل بود که تروريست‌ها توانمندتر از ارتش مستقر در موصل بودند يا اينکه دلبستگي مردم موصل به بغداد کاهش يافته بود؟

وي تأکيد کرد: موصل ارتباط عاطفي و سياسي را با بغداد قطع کرده بود و اين علت سقوط موصل بود نه داعش يا هر گروه مسلح ديگر که با پرچم سياه يا حتي پرچم سفيد مي‌توانست بر موصل فائق شود.

رئيس قوه مجريه با بيان اينکه سياست خارجي نمي‌تواند موصل را حفظ کند يادآور شد: ارتش عراق هم نمي‌تواند موصل را حفظ کند. در فهم مسائل سياسي جهان و منطقه نبايد دچار اشتباه شويم. البته نيروهاي مسلح کشور قدرت مهم و بازدارنده در برابر تجاوز احتمالي بدخواهان و دشمنان هستند و خواهند بود.

رئيس جمهور کشورمان تصريح کرد: ديپلماسي سياست خارجي عاملي براي پيشگيري از جنگ و نزاع بوده و خواهد بود اما در برابر معضل امروز امنيتي منطقه آنچه کارسازتر از همه عوامل است انسجام، وحدت و يکپارچگي جامعه و گوش جان سپردن به نداي توسعه ايران است. 

روحاني افزود: اگر نظام اسلامي به اقليت‌ها احترام نمي‌کرد، به وحدت ديني همت نمي‌گماشت، اگر جايگاه اهل سنت را محترم نمي‌دانست، اگر دولت در فکر تعادل توسعه‌اي در کردستان، سيستان بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبي و در سراسر کشور به فکر تعادل نبود و اگر امروز اقليت‌هاي قومي و مذهبي دل به نظام، رهبري، قانون اساسي و دولت نبسته بودند داعش و القاعده در اينجا هم راه داشتند.

وي با تأکيد بر اينکه اصحاب رسانه و دنياي فرهنگ مي‌توانند براي جامعه امنيت‌‌آفرين باشند تصريح کرد: اگر اصحاب رسانه امنيت نداشته باشند و دل نگران امنيت خود راه، شغل، خط و قلم خود باشند چگونه مي‌توانند امنيت را بيافرينند. قلم شکسته و دهان بسته! کاري از آنها ساخته نيست.

رئيس قوه مجريه يادآور شد: قلم‌ها را نشکنيم و به بهانه‌هاي واهي دهان‌ها را نبنديد، اجازه دهيم دراين جامعه آزادي در جريان باشد همانطور که در يکي از نمايشگاه‌ها اعلام شد "آزادي مسئولانه"، اجازه دهيد آزادي مسئولانه برقرار باشد.

**امام(ره) نه با تفنگ بلکه با سخنراني و ارتباط با مردم مسلح ترين قدرت منطقه را به زير کشيد

روحاني با بيان اينکه امنيت براي ما اصل است خاطر نشان کرد: امنيت تنها با تفنگ ساخته و حفظ نمي‌شود. تفنگ به جاي خود لازم است اما قلم، بيان و فرهنگ چه مي‌شود. اساس انقلاب اسلامي و نهضت اسلامي فرهنگ بود. امام(ره) هيچگاه در دوره نهضت اسلامي راه قيام مسلحانه را نپسنديد. شايد گاهي در مقاطعي لازم بود اما خط امام اين نبود.

وي با اشاره به خط مشي امام خميني (ره) اظهار داشت: خط امام(ره) تحول در افکار مردم و در فرهنگ جامعه بود او با سخنراني، اعلاميه، نوار و بيانات خود همچنين به کمک نوشته‌ها و شاگردانش توانست کشور را متحول کند و به دعوت مردم به خيابان‌ها و در صحنه توانست بزرگترين قدرت نظامي منطقه را به زانو درآورد.

رئيس جمهور کشورمان تأکيد کرد: قدرتي فراي تفنگ و ديپلماسي وجود دارد و آن قدرت فرهنگ است و نشر آن به دست رسانه است چه در فضاي حقيقي و چه در فضاي مجازي.

رئيس قوه مجريه با اشاره به اينکه نمي‌توان گفت فضاي مجازي را نمي‌خواهيم خاطر نشان کرد: ما چه کاره هستيم که بگوييم مي‌خواهيم يا نمي‌خواهيم شايد يادمان رفته که صاحبان اين کشور مردم هستند، مثل اينکه اصل ششم قانون اساسي را فراموش کرديم، شايد فراموش کرده‌ايم که همه چيز از کنار صندوق رأي ساخته مي‌شود در مردم سالاري ديني مردم تصميم‌ گيرنده هستند و مشروعيت تمام مسئولين کشور يا با رأي مستقيم مردم است يا با رأي غيرمستقيم آنها.

روحاني تصريح کرد: رسانه‌ها در افکار مردم، جامعه و مردم نقشي اساسي دارند و خصوصا کساني که با برخي رسانه‌ها سالها خو گرفتند اين رسانه مانند "مي حافظ" است که هرچه بماند اثرش بيشتر مي‌شود؛ رسانه 100 ساله و 150 ساله تا رسانه يک و دو ساله همچنين رسانه‌هايي که عده‌اي جوان مرگشان مي‌کنند و اجازه نمي‌دهند مسير رشد را ادامه دهند.

**دولت به دنبال ايجاد نظام رسانه‌اي است

وي با طرح اين سوال که چرا کار رسانه را به خود رسانه واگذار نمي‌کنيم، اظهار داشت: دولت به دنبال ايجاد نظام رسانه‌اي است و قصد تدوين لايحه و ارائه آن را به مجلس شوراي اسلامي دارد. اين لايحه نظام رسانه‌اي که مانند نظام پزشکي است باعث مي‌شود بسياري از تخلفات حرفه‌اي درآن نظام مورد رسيدگي قرار گيرد نه در دادگاه.

رئيس جمهور کشورمان ادامه داد: بسياري از رموز و جزئيات در دنياي رسانه وجود دارد که حتي حقوقدانان برجسته به عنوان قاضي به همه زواياي آن آشنا نيست اما مگر هر کاري را بايد به دادگاه و قاضي سپرد؟ اگر راه ديگر، کم‌خرج‌تر و حرفه‌اي تري وجود دارد بايد از آن استفاده کرد.

رئيس قوه مجريه با اشاره به رسالت اصحاب رسانه خاطر نشان کرد: رسانه‌ها در زمينه امنيت ملي، اجتماعي، داخلي بايد آرامش، رضايت واقعي را به وجود آورند در اين زمان تروريسم بر اسب نارضايتي و نااميدي سوار مي‌شود آنها که جز ايجاد يأس، نااميدي، غم و تشويق اذهان عمومي کار ديگري نمي‌کنند چه نتيجه‌اي از کار خود گرفته‌اند.

روحاني گفت: چرا افسردگي در جامعه وجود دارد؟ بايد گفت دليل آن بي‌نشاطي و نااميدي است. چه کساني هستند کشتزار يأس را دنبال مي‌کنند؟ ما بايد امنيت را حفظ کنيم. برخي معتقدند امنيت ما با موشک، هواپيما و تانک حفظ مي‌شود بايد اعلام کنم وجود چنين مواردي ضروري و لازم است اما بنده به عنوان کسي که مي‌تواند با صداي بلند صحبت کند، اعلام مي‌کنم زيرا بيش از ديگران در فکر تحکيم نيروي نظامي و ساخت سلاح بودم لذا مي‌توانم در اين زمينه تأکيد کننده باشم.
 
وي اظهار داشت: ما به نيروي مسلح قوي، بازدارنده، قدرت نظامي، نظام ديپلماسي قوي نياز داريم اما نبايد فراموش کنيم که ناامني امروز در منطقه تنها با سلاح ديپلماسي حل نمي‌شود بلکه گوش مردم بايد با صداي توسعه کشور آشنا شود و جامعه بايد به نداي تروريست‌ها پاسخ ندهد.

رئيس جمهور کشورمان تصريح کرد: بايد انسجام ميان اقوام و مذاهب در اين کشور وجود داشته باشد و اين بخش به دست اصحاب رسانه جهت‌گيري مي‌شود چه در فضاي حقيقي و چه در فضاي مجازي.

وي تاکيد کرد: در حال حاضر در شرايطي نوين و در موقعيت پساتحريم بسر مي‌بريم لذا بايد از اين فضا و از اين شرايط به خوبي استفاده کرد. شرايط پساتحريم مانند هواي سالمي است ما به جاي آنکه از اين فضاي سالم استفاده و در آن ورزش کنيم تا در مسابقه پيشي بگيريم و به اهدافمان برسيم متأسفانه در هواي سالم ايستاده‌ايم و بحث مي‌کنيم.

روحاني ادامه داد: واقعا گاهي انسان دچار حيرت مي شود، مگر ما منافع ملي نداريم، مگر آينده کشور نبايد پيش روي ما باشد، امروز به اعتراف همه، ايران، اقتصادي است که در شرايط امروز مي تواند سرمايه و تکنولوژي را جذب کند و بازار را بدست آورد. امروز ما سه جغرافياي بازار، سرمايه و فناوري را بايد در اين فضا بدست آوريم، بايد در اين فضاي به وجود آمده به اين جغرافياها بپردازيم و کشور را به حرکت درآوريم.

رئيس جمهور تصريح کرد: امروز مجلس شوراي اسلامي يک قدرت بسيار بزرگ است و بيش از سالهاي قبل در کنار دولت و دولت در کنار مجلس است. با راي اعتماد مجلس به سه وزير در روز سه شنبه، همه عاشقان اين کشور را از روز دوشنبه اميدوارتر کرد و همه مردم ايران به خوبي قضاوت کردند که انتخابات اسفند 94 با خرداد 92 در يک مسير بوده است و اتصال اين دو را در روز سه شنبه مشاهده کردند، مردم وقتي ببيند که مجلس و دولت در کنار هم در مسير اعتدال هستند، مهم نبود که مجلس به اين سه وزير راي بدهد يا ندهد اين از اختيارات مجلس است که خوشبختانه راي داد اما مهم اين بود که مجلس دهم در برابر اتهامات واهي گوشش بدهکار نيست.

 

روحاني تصريح کرد: مهم آن بود که مجلس دهم با دقت بيشتري به مسائل مهم کشوري و سياسي مي‌نگرد و با دقت بيشتري رأي خود را به صندوق‌ها مي‌ريزد، آنچه دستاورد ما از روز سه‌شنبه مجلس بود تنها استقرار سه وزير مهم در جايگاه خود در مسير فرهنگ و نشاط جوانان ما نبود بالاتر بود.

 

رئيس جمهور ادامه داد: بالاتر نه آنکه دولت و مجلس با يکديگرند و نه از آن جهت بالاتر که سه وزارتخانه بدون وزير ماندند بلکه از آن جهت بالاتر که گوش شنوايي براي اتهامات واهي وجود نداشت.

 

وي با تأکيد بر اينکه اين افتخار ملت، مجلس و دولت است بيان داشت: چرا دولت همان سه وزيري را معرفي کرد که در مجلس نهم رأي نياوردند؟ الحمدلله مديراني خوب و شايسته‌اند به همين دليل دولت همان سه وزير را بار ديگر به مجلس معرفي کرد تا به جامعه بگويد رأي اسفند 94 شما گم نشده است و در صندوق صحيح قرار گرفته و به نتيجه درست رسيده است.

 

رئيس قوه مجريه اظهار داشت: ما امروز نياز به وحدت، اميد و نشاط براي تحول جامعه داريم ، ما همه مي‌خواهيم انقلابي باشيم اما انقلابي يعني چه؟ هر کجا که اخلاق نبود انقلاب نيست و هر کس که دروغ مي‌گويد، تهمت مي‌زند، سخني بدون دقت و تحقيق مي‌گويد و شنيده‌ها را بدون تحقيق نقل مي‌کند انقلابي نيست و هر کس که فکر مي‌کند انقلاب يعني فرياد و داد، انقلابي نيست.

 

وي افزود: هرکس که فقط داد مي زند و فکر مي‌کند انقلاب يعني فرياد زدن او انقلابي نيست. هرکسي که کوتاه ترين راه را براي تثبيت منافع ملي انتخاب مي کند او انقلابي است و هرکس براي عزت اين کشور و توسعه اين کشور تلاش مي کند انقلابي است.

رئيس دولت تدبير و اميد اضافه کرد: هرکسي راستي، درستي و امانتداري را پاس مي دارد انقلابي است؛ انقلابي يعني استقلال، آزادي يعني جمهوري اسلامي؛ ما مفهوم ديگري را از انقلاب نمي شناسيم پس انقلاب يعني اخلاق.

روحاني گفت: از انقلاب بالاتر، اسلام است و انقلابي اسلامي است که ما را به آرمان هاي اسلامي برساند والا کلمه انقلاب که مقدس نيست بلکه وقتي انقلاب اسلامي شد مقدس مي شود و گاهي انقلاب معني منفي در قران دارد پس انقلاب هم معني مثبت و هم منفي دارد.

 

 

 

رئيس جمهور گفت: انقلاب يعني تحول که اين تحول گاهي در مسير غلط و گاهي در مسير درست است، ما انقلاب اسلامي و تحول صحيح را مي خواهيم. الگوي ما در انقلاب، لنين و استالين که نيستند، الگوي ما در انقلاب پيغمبراسلام(ص) و مولاي ما اميرالمومنين(ع) است و ما به او تاسي مي کنيم.

وي با تاکيد بر اينکه امروز انقلابي واقعي مي خواهيم، تصريح کرد: براي من و امثال من که از نوجواني و از آغاز جواني در انقلاب بوديم و عمر، جواني و هستي خود را براي انقلاب داديم، قابل تحمل نيست که کساني نام انقلاب را بدزدند، اين دزدي ناجوانمردانه است.

** کسي که دروغ مي گويد و تهمت مي زند رابطه اي با انقلاب ندارد

رئيس قوه مجريه گفت: فردي که دروغ مي گويد و تهمت ميزند، او هيج نسبت و رابطه اي با انقلاب ندارد، ما امروز نياز به انقلابي واقعي داريم، تکثر گفتماني به ضرر ما نيست و به نفع ما است، همه گفتمان ها ذيل گفتمان انقلاب اسلامي است و انقلاب اسلامي ذيل فرهنگ اسلامي است، همچنين فرهنگ اسلامي ذيل اخلاق حسنه است، دين آمد، اسلام آمد، انقلاب آمد، امام آمد، شهدا آمدند و تلاش شد براي اينکه اخلاق استقرار پيدا کند.

رئيس جمهور گفت: امروز يک فضاي مناسب پيش روي ما است و آن فضاي حرکت به جلو و شرايط يک تحرک بزرگ اقتصادي است. لذا اگر توانستيم براي جوانان شغل درست کنيم انقلابي هستيم، اگر نتوانستيم اشتغال درست کنيم و بيکاري توسعه پيدا کرد ما با انقلاب نسبتي نداريم، اگر توانستيم در اين کشور رونق اقتصادي درست کنيم، انقلابي هستيم، اگر نتوانستيم رونق اقتصادي درست کنيم انقلابي نيستيم.

روحاني تصريح کرد: با رشد منفي انقلاب معنا ندارد، با اشتغال بدون تحرک و اشتغال خالص ثابت انقلاب معنا ندارد، با تورم افسارگسيخته 45 درصدي انقلاب معنا ندارد. انقلاب توسعه کشور، رفاه، نشاط مردم و اشتغال جوانان است. بسياري از اعتياد و مفاسد اخلاقي جامعه ما به خاطر بيکاري و بي شغلي است، چه کسي بايد اين حرکت را ايجاد کند، ما بايد جامعه را به سمت توسعه هدايت و حرکت کنيم.

وي ادامه داد: شما اصحاب فرهنگ و رسانه نگاه کنيد در يکسال گذشته روزنامه، مجله، سايت و خبرگزاري شما چقدر نشاط براي جوانان ما درست کرده و چقدر مسير اشتغال را هموار کرده است؟ چقدر دولت را به راه درست هدايت کرده است، شما وظيفه هدايت دولت را بر عهده داريد، اگر دولت اشتباه مي کند شما بايد ما را هدايت کنيد، شما هاديان ما هستيد، الحمدالله قوه مجريه اعتقادي به عصمت ندارد، اميدواريم آن دو قوه نيز همچنين اعتقادي نداشته باشند ولي حتما ما اعتقاد به عصمت نداريم.


** شغل و اشتغال بدون سرمايه گذاري ايجاد نمي شود

روحاني افزود: ما اشتباه مي کنيم نياز به هدايت داريم، انتقاد سازنده، منتقد، انتقاد کننده و نقاد مي خواهيم، هتاک نمي خواهيم، ما خردسال بوديم در کوچه و خيابان نيز يک عده لات در خيابان هتاکي مي کردند. هتاکي هنر نيست، کسي بخواهد نشريه اي داشته باشد هر صبح در صفحه اول خود شروع به هتاکي کند، هتاکي هنر نيست اما نقادي و انتقاد سازنده هنر است.

وي با بيان اينکه انتقاد کنيد، اگر ما خطا مي کنيم راه درست را به ما نشان دهيد اظهار داشت: افتخار ما اين است که بتوانيم به مردم، کشور و جامعه خدمت کنيم و امروز اين فضا در اختيار شماست. چطور بايد شغل درست شود؟ بدون سرمايه شغل ايجاد مي‌شود؟ اگر مي شود در روزنامه ها، سايت ها و خبرگزاري هايتان بنويسيد تا ما نيز ياد بگيريم، ما هرچه فکر کرديم ديديم شغل و اشتغال بدون سرمايه گذاري ايجاد نمي شود.

رييس جمهور با بيان اين که اشتغال بدون به دست آوردن بازار نمي شود تاکيد کرد: شما اگر سرمايه و تکنولوژي داشته باشيد ،جنس توليد کنيد، انبارهاي کارخانه پر مي شود و مي مانيم. داخل يا خارج فرقي نمي کند. بايد بازار داشته باشيم. اين بازار، اين تکنولوژي، اين سرمايه هم داخلي و هم خارجي است فضا را بايد فضاي مناسب جذب سرمايه کنيم و شما مي توانيد اين فضا را به وجود بياوريد.

وي ادامه داد: ما کاري کرديم که نظر، افکار و ديد دنيا نسبت به ملت و جمهوري اسلامي ايران نسبت به سه سال پيش متفاوت باشد. حتما با يک قضاوت عادلانه شما مي بينيد که ايران هراسي حداقل کاهش يافته است.

روحاني بيان داشت: سي و چند سال تلاش کردند ايران هراسي به وجود آوردند. با چند سال نمي شود ايران هراسي را از بين برد. اما تفاوت کرده است ، شما مي بينيد ديد و نظر جهان امروز نسبت به ايران متفاوت است. ديروز همه متفق شدند بر تحريم ما. به اين نکته توجه کنيد. چرا ما جوري رفتار کرديم که آمريکا به تحريم ما راي داد . جاي تعجب نيست، آمريکا خصم ما بود. اروپا راي داد به تحريم ما ، اين هم جاي تعجب نيست رابطه ما رابطه صميمي نبود. چرا چين و روس به تحريم ما راي دادند؟ آنهايي که امروز به جاي نقادي ، هتاکي مي کنند چرا آن روز صدايشان بلند نشد؟ چرا کاري کرديم، چه راهي را انتخاب کرديم که همه عالم را عليه خودمان متحد کرديم؟ چطور اين فضا به وجود آمد؟

رييس جمهور افزود: مقدار نفتي که از سال 91 تا سال 94 مي‌توانستيم بفروشيم و درآمدش را به دست آوريم و به خاطر تحريم نتوانستيم،‌ 180 ميليارد دلار بود. به خاطر تحريم 180 ميليارد دلار از درآمد کشور کسر شد که مي توانست براي تحول اين کشور و براي اشتغال جوانان ما به کار رود. حالا ما اين تحريم را برداشتيم بعضي ها ناراحتند مي گويند چرا تحريم برداشته شده است. عصباني اند.

روحاني گفت: صدتا تحريم برداشته شده، چند تا مانده است. آن صدتا را نگاه نمي کند و فقط سه تا را مي بيند. من نمي دانم. چشم باز و گوش باز و اين عمي. آدم واقعا دچار حيرت است. چطور مي شود آدم حقايق را نبيند و درک نکند. فکر مي کنند اگر بگويند ما در اين چند سال موفق بوديم دولت نفع مي برد. مگر اين موفقيت مال دولت است که دولت نفع ببرد؟ اين موفقيت متعلق به ملت و مردم است. ملت ايران پيروزي به دست آورده است. همه هم که راي داديم. دولت، شوراي عالي امنيت ملي، مجلس شوراي اسلامي و شوراي نگهبان راي داده و رهبري معظم انقلاب تاييد کردند. باز هم نمي دانم مشکل کجاست؟

وي تصريح کرد: شما اهل رسانه ها بايد بيابيد. بايد براي مردم شرح و توضيح دهيد. امروز دومين خواست من از شما در کنار تثبيت و حفظ امنيت کشور در سايه آگاهي فرهنگي به جامعه و انسجام و وحدت و نزديک کردن همه اقوام و مذاهب در کشور اين است که با رسانه بتوانيم فضا را براي بهره برداي از شرايط پسا برجام استفاده کنيم.

رئيس جمهور تاکيد کرد: هر چه شرايط آرامتر باشد و وحدت را ديگران بيشتر ببينند جذب سرمايه سهل تر و آسان تر مي شود، البته وقتي يک کشور 10 سال در شرايط غير عادي قرار داشته و از سال 84 تا 94 شرايط دوران تحريم را مي گذراند و مي خواهيم شرايط را به دوران رونق برگردانيم، کار آساني نبوده و يک شبه شدني نيست.

روحاني تصريح کرد: اصحاب رسانه واطلاع بايد به مردم اطلاعات بدهيد، آيا گشايش روز به روز بيشتر شده يا کمتر شده است؟ از اواخر دي ماه سال گذشته که برجام اجرايي شد تا امروز آيا گشايش ها بيشتر شده يا کمتر شده است. اگر هر روز بيشتر شده باشد معلوم است راهي که انتخاب کرديم درست بوده است و هيچ کشوري در دنيا نيست به جز رژيم صهيونيستي و يک کشور هم در منطقه که مسير کجي را انتخاب کرده است به جز اين دو کشور نيستند که اعتراف نکنند مذاکرات هسته اي پيروزي بزرگ براي ملت ايران بوده است. آنها مي گويند ايران سرآنها کلاه گذاشته است رژيم صهيونيستي هم مي گويد ايران زيادي پيروز شده است.

**امروز شرايط براي حرکت و توسعه اقتصادي از هر روز ديگر آماده تر است


رئيس جمهور اظهار داشت: چطور مي شود در جهان کار بزرگي را يک ملت بزرگ انجام دهد که همه عالم در برابر قدرت ديپلماسي سر فرود آورد و امروز شرايط براي حرکت و توسعه اقتصادي از هر روز ديگر آماده تر است لذا توسعه اين فضاي به دست شما رسانه ها است. نشريه هاي اقتصادي، سياسي و اجتماعي بايد اين مسير نو را براي ملت، منطقه و جهانيان به خوبي باز و تشريح کنند.

رئيس قوه مجريه ادامه داد: دولت در طول اين سه سال در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و ساير وزارتخانه ها با تلاشهايي که برادر عزيزم آقاي جنتي انجام دادند کار بزرگي در اين حوزه صورت گرفت. همه مي دانند مجوز يک نشريه اگر تقاضا مي شد تا موافقت شود چقدرزمان مي برد گفته مي شود 5 سال ولي خود شاهد بودم و مجوز نشريه اي را پيگيري مي کردم هشت سال طول کشيد؛ ولي امروز چقدر طول مي کشد؟ ديگر زمان صدور مجوز به سال نيست وماه است و ظرف مدت پنج ماه است.

وي افزود: اين همه مجوزي که در طول مدت سه سال صادر شده براي بخش خصوصي بوده است و خوشحالم براي بخش عمومي و دولتي نبوده است چراکه بايد اينها را به مردم وبخش خصوصي واگذار کنيم. وقتي فردي نشريه دارد و پول هم از جايي بيايد ديگر دل نگراني ندارد دو الي سه هزار چاپ مي کند و حالا برگشت يا برنگشت، مهم نيست رانت اطلاعاتي هم دارد. رانت اطلاعاتي بلاي مهم براي جامعه است، هنوز پرونده دست بازپرس است و کسي از آن خبر ندارد دست برخي افراد است، وقتي هنوز دستگاه امنيتي از پرونده خبر ندارد معلوم نيست اين افراد از کجا اطلاعات را بدست مي آورند؟ اجنه هستند؟ ما که درست نفهميديم.

روحاني تصريح کرد: رانت اطلاعاتي را کنار بگذاريم، اين شفافيتي که اسم نمايشگاه امروز به آن اذين شده ' شفافيت وصداقت' يعني اطلاعات بايد دراختيارهمه باشد. چطور از پرونده اي روزنامه اي زودتر از رييس اين قوه خبر دارد، رانت اطلاعاتي براي جامعه بلاست، البته مردم خوب فهميدند و خوب مي فهمند. هر کاري که چند رسانه و نشريه انجام مي دهند روز به روز اقبال نسبت به آنها کمتر مي شود، خوشحالم که مردم پاسخ درستي مي دهند و متوجه امور هستند.

وي با بيان اينکه دولت در برابر مطبوعات و رسانه ها رسالت و وظايفي دارد و دو اقدام را در دستور کار دارد، تاکيد کرد: هم اکنون نظام رسانه اي در کميسيون دولت در حال بررسي است و لايحه آن پس از آماده شدن به مجلس شوراي اسلامي ارسال مي شود، براساس اين لايحه بسياري از تخلفات آنجا بايد رسيدگي شود و يکي هم لايحه قانون رسانه ها که قانون مطبوعات تغييراتي لازم دارد که هر دو لايحه در حال بررسي است و بزودي به مجلس خواهيم فرستاد.

** عقب ماندگي يارانه مطبوعات بايد پيگيري شود

روحاني با اشاره به اينکه در زمينه يارانه کمي عقب هستيم، خاطر نشان کرد: به سازمان برنامه وبودجه دستور مي دهم که عقب ماندگي يارانه مطبوعات را در سال جاري جبران کند. همچنين از وزير فرهنگ وارشاد اسلامي خواستارم که به غير از مواردي که در بازديد از غرفه ها مطرح شد، نکاتي را پيگيري کند و طي جلساتي با اصحاب رسانه مشکلات آنان را با دقت رسيدگي کند. هر قدمي که در وزارتخانه نسبت به اصحاب رسانه برداشته مي شود به بنده منتقل شود و در هيات وزيران نيز مطرح گردد تا انهايي که دولت مي تواند برايشان راه حل پيدا کند.

رئيس جمهور در پايان تصريح کرد: مي دانم رسانه ها تا چه حد مهم و تاثيرگذار هستند و حل مشکلات آنها چقدر مي تواند در فرهنگ جامعه و اطلاعات و نشاط جامعه و در فضاي فرهنگي جامعه موثر باشد، بحق رسانه ها دانشگاه هستند. دنياي امروز دنياي ارتباطات است. تلاش خود را در اين راه انجام مي دهيم. همه دست به دست هم براي توسعه، پيشرفت کشور و براي يک توسعه جامع در کشور عزيزمان ايران حرکت کنيم.

بازديد رئيس‌جمهور از بيست و دومين نمايشگاه مطبوعات/ وزير ارشاد: مطبوعات چراغ روشنگري براي پيشرفت کشور هستند.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر