آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106133
بازار قاچاقي که چاق است/ فرش قرمز براي ورود گوشي هاي موبايل به ايران
تاریخ انتشار : 1395/08/12 09:43:32
نمایش : 591
وقتي سخنگوي ستاد مبارزه با قاچاق مي گويد که 80 درصد گوشي ها موجود در بازار قاچاق است بي‌راه نيست بگوييم بازار قاچاق اين محصول چاق است.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛ مکعب مستطيل 140 گرمي يا 220 گرمي و يا با وزن کمتر و بيشتر پنج شش سالي که به ابزاري دوست داشتني برايمان تبديل شده که گاه از دستمان جدا نمي شود و همانند يک دوست جداناشدني هميشه همراه داريمش.

بله از اسمش هم پيداست که تلفن همراه است و بايد همراه باشد، عده اي هم شور اين همراهي را درآورده اند و تمام زندگي شان را با اين همراه جداناشدني مي گذرانند گويي هيچ کارديگري جز همراهي ندارند!
همراه بودن يا نبودن موضوع بحث و گزارش ما نيست، قرار است راجع به مسيري صحبت کنيم که اين تلفن همراه دوست داشتني به دست مصرف کنندگان بازار مي رسد اما چگونه مي رسد و از چه مرزي عبور مي کند، محل سوال است.

تا به حال فکر کرده ايد موبايل هاي شما قاچاقي زنگ مي خورند يا سربلندانه مجوز ورود به کشور را دارا هستند؟
 

بازار قاچاق چاق!

البته با آماري که مسئولان ارائه کرده اند 80 درصد موبايل هاي هوشمند، قاچاقي صدايشان درمي آيد اما عجب بازار قاچاقي، چقدر چاق است !!

بسياري از ما علاقمنديم از متدهاي روز دنيا در بسيار از امورمان بهره ببريم که استفاده از گوشي هاي موبايل هوشمند نيز در يکي از اين دسته ها قرار مي گيرد، گوشي هايي که در رقابت کمپاني هايشان روز به روز با خدمات و امکانات جديدتري راهي بازار مصرف مي شوند و هر يک با پررنگ کردن مشخصه جديد سعي در جذب مشتري بيشتري دارند.

طراحان و سازندگان، فروش محصول با کيفيت و مورد نياز مشتري را در سر مي پرورانند و بازار هدفشان نيز کل کشورها را در بر مي گيرد، حال بايد ديد مبادي ورودي اين محصول دوست داشتني و شايد در لفظي بهتر جداناشدني از زندگي امروزه همه ما در کارتن هاي قاچاق وارد کشور مي شود يا برگ ورود قانوني را دارد.
 

سيم اتصال قطع است

بحث ورود گوشي هاي موبايل قاچاق با شرايط کنوني و همه گير شدن استفاده از آن به خصوص با ورود اسمارت فون ها زمزمه هاي اجراي طرح شناسه دار کردن گوشي هاي همراه يا در اصطلاح رجيستري را به گوشي مي رساند، طرحي که با وجود يک سال و اندي از مطرح شدنش و البته گذشت حدود چهار ماه از وعده اجرايي آن هنوز اجازه فعاليت از مسئولان را نگرفته است.

با وجود اينکه مسئولان مي گويند در اجراي طرح مشکلي نيست اما نمي دانيم سيم اتصال بين وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت ارتباطات، ستاد مبارزه با قاچاق، سازمان تنظيم مقررات و ديگر نهادهاي مرتبط با اجراي اين طرح در کدام مرحله قطع شده است.

طرح رجيستري در قالب تکليف قانوني ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از آذر ماه 94 با همکاري گمرک آغاز شد و سامانه اي براي آن طراحي شده تا تمامي شماره سريال هاي گوشي هاي تلفن همراه وارداتي از طريق گمرک در اين سامانه ثبت شود و سازمان تنظيم مقررات نيز مي بايست بارگذاري اين سيستم را بر طبق برنامه از ابتداي مرداد ماه امسال بر عهده مي گرفت که گويا بر اثر مشکلات فني اجرا به تعويق افتاد.

نا گفته نماند که قرار است با اجراي اين طرح تلفن هاي همراه قاچاق امکان دريافت خدمات را از هيچ يک از شبکه هاي اپراتور تلفن همراه در کشور را نخواهند داشت.
 

مشکلي که وجود ندارد اما مانع اجراست

با چند کليد واژه براي بيان پرسش ها پيرامون اجراي طرح رجيستري در گفتگو با قاسم خورشيدي سخنگوي ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز نشستيم.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه طرح رجيستري چند درصد از بازار موبايل را نحت کنترل قرار مي دهد، گفت: طرح شناسه دار کردن گوشي ها تلفن همراه به نحوي است که در زمان اجرا 100 درصد گوشي هايي که در شبکه اپراتورهاي همراه فعاليت دارند را تحت پوشش قرار مي دهد و گوشي هاي قاچاق از اپراتورها خدمات نخواهند گرفت.

خورشيدي در ادامه آماري هم از وضعيت بازار و گوشي هاي قاچاق ارائه و اعلام کرد: در شرايط کنوني مجموع گزارش هاي حاکي از آنست که بيش از 80 درصد گوشي هاي موجود در بازار از طريق مبادي غيررسمي تامين مي شود که برخي با شيوه هاي شبه قانوني و برخي معافيت هاي قانوني وارد کشور مي شود که در هر صورت ورود آنها از نگاه ما غير رسمي است.

سخنگوي ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار نظر در خصوص موانع اجراي طرح رجيستري را بر عهده سازمان تنظيم مقررات دانست و اظهار داشت: تا جايي که اطلاع دارم اين طرح مشکل جدي ندارد و به لحاظ فني مراحل آزمايشي را طي مي کند.

وي افزود: انتظار مي رود با اتمام مراحل آزمايشي و اطمينان از عدم وجود مشکل براي مصرف کنندگان آن را به صورت سراسري اجرا خواهيم کرد.
 

شرط وزارت صنعت براي واردکنندگان موبايل

ورود گوشي هاي قاچاق و تضاد آن با اصل حمايت از توليد داخل و اقتصاد مقاومتي کليدواژه هاي سوال بعدي ما از خورشيدي بود که وي در پاسخ به آن گفت: بر اساس ماده چهار قانون حمايت از حقوق مصرف کنندگان، تمامي واردکنندگان بايد داراي نمايندگي رسمي نشان تجاري محصول تجاري باشند که وارد بازار مي شود.

سخنگوي ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: اخيرا نيز وزارت صنعت، معدن و تجارت براي برخي از کالاها اين شرط را افزوده است که واردات منوط به توليد مشترک در داخل در بازه زماني مشخص شود که به نظر مي رسد اين شرط در خصوص گوشي هاي موبايل نيز قابل اجرا باشد که اين امر مي تواند به تقويت توليد داخل نيز منجر شود.

خورشيدي در پايان سخنان خود تصريح کرد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با درک اين مساله که گوشي هاي تلفن همراه امروزه به يکي از ابزار متداول و روزمره براي استفاده تبديل شده است تلاش دارد تا طرح رجيستري با کمترين مشکل و بدون هيچ هزينه اي براي مصرف کنندگان اجرا شود.
 

و در پايان؛

شايد مداقه در معناي يک کلمه بتواند پاراگراف پاياني اين گزارش را شکل دهد، قاچاق سم توليد داخل از منظر مقام معظم رهبري است، سم توليد داخل يعني سوزاندن همه تلاش ها براي پيشرفت و روي پا ايستادن کشور
اميد که تلاش ها و دلسوزي ها براي جلوگيري از ورود کالاهاي قاچاق به خصوص ابزار روزمره و مورد استفاده مردم اگر به اقتصاد مقاومتي مي انديشيم و تلاش کارگران و کارآفرينان برايمان مهم است، به زودي به ثمر برسد.گزارش از عاطفه بيات

انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر