آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106117
نيمي از چاي وارداتي قاچاق است/ افزايش 62 درصدي توليد برگ سبز
تاریخ انتشار : 1395/08/08 10:34:17
نمایش : 566
رئيس سازمان چاي گفت:با توجه به تعرفه 20 درصدي واردات نيمي از چاي مصرفي مورد نياز از طريق مبادي قاچاق تامين مي شود.
به گزارش منطقه آزاد؛ محمد ولي روزبهان رئيس سازمان چاي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان،  با اشاره به توسعه کشت برگ سبز چاي اظهار داشت: امسال به سبب افزايش نزولات جوي ،اقدامات حمايتي دولت از چايکاران و رسيدگي به باغات، توليد برگ سبز چاي 62 درصد افزايش يافته است.
 
وي گفت: تا کنون 138 هزارتن برگ سبز چاي با ارزشي بالغ بر 230 ميليارد تومان از چايکاران خريداري شده که از اين مبلغ 148 ميليارد تومان به چايکاران پرداخت شده است.
 
روزبهان بابيان اينکه اين رقم در پنج سال گذشته بي سابقه بوده است، افزود: به تدريج مابقي مطالبات چايکاران با فروش چاي توليدي کارخانه ها پرداخت خواهد شد.
 
 واردات چاي 15 درصد کاهش يافت
 
رئيس سازمان چاي ادامه داد: در سال هاي 94،93 و95 به ترتيب  13، 18 و 28 درصد چاي مصرفي کشور از توليدات داخل تامين مي شده است که اين امر کاهش  15 هزارتن واردات چاي را به دنبال داشته است.
 
وي با بيان اينکه 50 درصد چاي وارداتي بطور غير رسمي وارد کشور مي شود ،افزود: با توجه به تعرفه 20 درصدي واردات نيمي از چاي مصرفي مورد نياز از طريق قاچاق تامين مي شود که برخورد با اين امر نظارت بيشتري مي طلبد.
 
اين مقام مسئول  با اشاره به اين موضوع که سال جاري براي اولين بار تسهيلاتي بالغ بر 10 ميليارد تومان در اختيار کارخانه ها قرار مي گيرد، بيان کرد: اين امر به منظور بهينه سازي مصرف انرژي و ايجاد سيستم هاي جديد توليد انجام مي شود.
 
وي ادامه داد: در اين راستا  تسهيلاتي با بهره 4 درصد و بازپرداخت 5 ساله در اختيار کارخانه هاي توليدي قرار مي گيرد.
 
تجهيز 5 هزار هکتار به سيستم هاي نوين آبياري
 
روزبهان با اشاره به اينکه در شرايط فعلي تنها 300 هکتار از باغات چاي مجهز به آبياري تحت فشار هستند، ادامه داد:  وزارتخانه براي افزايش بهره وري باغات در بعد توليد طي يک برنامه پنج ساله در نظر دارد که 5 هزار هکتار باغات چاي را به سيستم هاي نوين مجهز نمايد که بدين منظور 85 درصد هزينه هاي ايجاد شبکه به صورت يارانه در اختيار کشاورزان قرار مي گيرد.
 
به گفته وي با ادامه روند تسهيلات به زراعي و مجهز کردن باغات به سيستم هاي نوين طي يک برنامه پنج ساله مي توان ضريب خود اتکايي را به 50 درصد افزايش  داد.
 
 نرخ خريد تضميني چاي متناسب با تورم است
 
وي در خصوص نرخ خريد تضميني چاي براي سال زراعي آينده بيان کرد: نرخ خريد تضميني بعد از گذشت چند روز از اتمام فصل برداشت اعلام مي شود و مي توان گفت که طي چند سال اخير نرخ خريد تضميني چاي منطقي و بيش از تورم بوده است.
 
به گفته روزبهان پيش بيني  افزايش خريد تضميني چاي براي سال زارعي آينده متناسب با تورم خواهد بود.
 
روزبهان تصريح کرد: افزايش دوبرابري نرخ خريد تضميني بيش از تورم و اقدامات حمايتي دولت موجب شده که برخي از باغات رها شده مجددا به چرخه احيا بازگردند.
 
 
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر